Gaziantep Şanlıurfa Otobüs Bileti

Gaziantep Şanlıurfa Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 25,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 137 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 1sa 45dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 13 firma sefer düzenlemektedir. Gaziantep Şanlıurfa arası giden otobüs firmaları ortalama 19 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Öz Diyarbakır firmasıdır.

Gaziantep Şanlıurfa bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Gaziantep Şanlıurfa bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Gaziantep Şanlıurfa otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Gaziantep Şanlıurfa Otobüs Biletleri

Gaziantep Şanlıurfa otobüs bileti mi aradınız?  Gaziantep Şanlıurfa otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 4.314 km2 olan Siverek ilçesi kuzey ve doğuda Diyarbakır, güneydoğuda Mardin illeri, güneyde Viranşehir ilçesi ve Merkez ilçe, batıda da Hilvan ilçesi ve Adıyaman iliyle çevrilidir.
İlin kuzeydoğu kesiminde yer alan ilçenin güney, güneybatı ve batı bölümü orta yükseklikteki dalgalı düzlüklerden oluşur. Bu düzlükler Şanlıurfa Platosu’nun kuzeydoğu bölümüdür. Doğu kesimini, doruğu ilçe sınırları dışında kalan Karacadağ’ın batı bölümü engebelendirir. İlçe topraklarından kaynaklanan suları kuzeybatıda doğal sınır oluşturan Fırat Irmağı toplar. Fırat kıyısındaki toprakların bir bölümü Atatürk Baraj Gölü'nün suları altındadır. Karacadağ’ın batı yamaçlarından doğan Çamdere ve Hacıhıdır Deresi bu baraj gölüne dökülür. Hacıhıdır Deresi üzerinde Hacıdır Baraj Gölü yer alır.

İlçe ekonomisi tarıma dayanır. Başlıca bitkisel ürünler buğday, mercimek, arpa, susam ve pamuktur. İlin en çok mercimek ve susam yetiştirilen ilçesi Siverek’tir. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında yer alan ve 200 bin hektara yakın tarım alanını sulaması öngörülen Siverek-Hilvan Pompalı Sulaması’nın önemli bir verim artışı sağlaması beklenmektedir. Az miktarda nohut, antepfıstığı, üzüm ve erik de yetiştirilen ilçede hayvancılık ile canlı hayvan ve hayvansal ürün ticareti önemli bir gelir kaynağıdır. Özellikle Karacadağ kesiminde çok sayıda koyun ve kıl keçisi yetiştirilir. İlçede süt ürünlerini işleyen bir fabrika vardır. Başhca küçük üretim etkinliği kilim dokumacılığı ve keçeciliktir. Batman-Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı ilçenin güney kesiminden geçer. 
Aşağı Fırat Projesi kapsamında yapılan kazı çalışmaları sırasında Hassekhöyük ve Çavi Tarlası’nda ele geçen buluntular yörede yerleşimin Kalkolitik Çağ’a değin uzandığını gösterir. MÖ 2000’lerde Hurrilerin yurdu olan bu topraklar Mitarıni Krallığı’ndan sonra Hititlerin eline geçti. MÖ 11. yüzyılda Mezopotamya’dan kuzeye doğru göç eden Aramilerin istilasına uğradı. MÖ 10. yüzyılda Bit-Adini Krallığı’na bağlandı. MÖ 9. yüzyıl ortalarında bu krallığın topraklarıyla birlikte Asur egemenliğine girdi. Pers, Makedonya, Selevkos, Roma, Sasani ve Bizans yönetimlerinin ardından 7. yüzyıldan başlayarak Arapların yönetiminde kaldı. 11. yüzyıl sonlarında Selçukluların eline geçtiyse de kısa bir süre sonra Urfa Haçlı Kontluğu’nun sınırları içinde kaldı. Musul atabeylerince yönetildiği 13. yüzyılda Anadolu Selçuklularının egemenliğine girdi. Daha sonra Moğolların yağmaladığı yöreye bazı Türkmen aşiretleri yerleşmeye başladı. Sırasıyla Timur, Memlük, Akkoyunlu ve Safevi egemenliğinde kalan Siverek yöresi 1517’de Osmanlı topraklarına katıldı. 19. yüzyıl sonlarında Diyarbekir (Diyarbakır) vilayetinin Merkez sancağına bağlı bir kaza olarak yönetiliyordu. Nüfusunun bir bölümü Ermeni, Süryani ve Yezidilerden oluşuyordu. 1908’de bağımsız bir sancak haline getirildi. Kurtuluş Savaşı sırasında bir Kürt ayaklanmasına sahne oldu. 1924’te bütün sancakların il yapılması sırasında il oldu. 1926'da ilçe yapılarak Urfa (bugün Şanlıurfa) iline bağlandı.
Bir tepenin eteklerinde kurulmuş olan ve güneye doğru gelişen Siverek kenti ilçenin orta kesiminde yer alır. Eskiden beri önemli ulaşım yollarının geçtiği bir ticaret merkezidir. Şanlıurfa’dan sonra ilin ikinci büyük kentiydi. Şanlıurfa ve Adıyaman’ı Diyarbakır’a bağlayan karayolu kentten geçer.
Kent bu yolla il merkezi Şanlıurfa’ya 94 km uzaklıktadır. Eskiden Sevavorak, Sebaberak ve Sevaverek adlarıyla anılan kentin günümüze ulaşan başlıca tarihsel yapısı yalnızca bazı duvar kalıntıları görülebilen Siverek Kalesi’dir. Siverek Meslek Yüksekokulu Harran Üniversitesi’ne bağlıdır. 

Gaziantep Şanlıurfa otobüs bileti mi aradınız? Gaziantep Şanlıurfa otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Gaziantep Şanlıurfa otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Star Batman 25 TL
Has Bingol 25 TL
Has Diyarbakır 29 TL
Vangölü Turizm 30 TL
Star Diyarbakır 30 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Gaziantep Hakkında
Nüfus:
1,844,438
Yüzölçümü:
6.844,84 km²
Plaka:
27
Telefon kodu:
(342)
Otogar:
Gaziantep Otogarı
  Şanlıurfa Hakkında
Nüfus:
1,801,980
Yüzölçümü:
19.336,21 km²
Plaka:
63
Telefon kodu:
(414)
Otogar:
Şanlıurfa Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.