scorecardresearch

İstanbul Otobüs Bileti

İstanbul Otobüs Bileti

İstanbul Otobüs Biletleri

İstanbul otobüs bileti aramalarınızı sitemizden yaparak avantajlı yolculuğunuz için ilk adımı atabilirsiniz. Ülkenin nüfus ve ekonomi bakımından en büyük şehri olan İstanbul; en çok seyahat edilen güzergahların başında gelmektedir. Ülkede etkinlik gösteren otobüs firmalarının tamamı ile şehre yolculuk edebilirsiniz. Her ilden doğrudan seferler ile İstanbul’a ulaşmanız mümkün. Bu yolculuk için bilet arama kısmına yola çıkacağınız şehri ve tarihi de ekleyerek size en uygun seferleri listelersiniz. Seferinizi seçerek anında bilet alımınızı tamamlayabilirsiniz. Yolculuğunuzda kullanacağınız bilet bilgileri e-mail adresinize ve cep telefonunuza mesaj olarak gönderilecektir. İstanbul uçak bileti alarak da birçok yerden bu metropole ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da merkezi olarak kullanılan iki otogar da kolay ulaşılabilir konumdadır. Harem ve Esenler otogarına hem firmaların özel servislerini kullanarak hem de toplu taşıma araçları ile gidebilirsiniz. Aynı şekilde otogarlardan da şehrin dilediğiniz noktasına ulaşım sağlayabilirsiniz. İndirimli otobüs bileti ile geldiğiniz şehirde bulunurken gezebileceğiniz birçok yer ve görebileceğiniz tarihi eserler bulunmakta. Bunlardan en ilgi çekenleri ve en çok ziyaret edilenleri şöyle sıralamak mümkündür. Şehre gelenlerin ilk uğradıkları nokta Bizans ve Osmanlı döneminde yönetim merkezi olan Sultanahmet semti ve çevresidir. Şehrin simge yapılarının bulunduğu bu alanda Topkapı Sarayı, Aya Sofya Müzesi ve Sultan Ahmet Camii yabancılar tarafından bilinen  adıyla da Mavi Cami’yi görebilirsiniz. İçerisinde kullanılan çini süslemeleri nedeniyle cami yabancı kaynaklarda bu isimle anılmaktadır. Bu bölgeden yürüme mesafesinde bulunan şehrin ilk alışveriş merkezi olarak kabul edilebilecek olan Kapalıçarşı’ya gidebilirsiniz. Ayrıca tramvayı kullanarak Eminönü’ne inebilir, burada kalabalık içinde gezinebilirsiniz.

Mobil uygulamamız üzerinden de İstanbul otobüs bileti satın almak için tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Uygulamayı AppStore ve Google PlayStore’dan ücretsiz olarak akıllı cihazlarınıza indirebilirsiniz.

İstanbul Otobüs Bileti Fiyatları 

İstanbul’a Abant, Antalya, Aksaray, Dalaman, Gönen, Gaziantep, Kayseri, Safranbolu, Van, Kars, Erzurum, Hatay, Dalaman, Elazığ, Uşak, Marmaris, Samsun, İzmir, Trabzon, Diyarbakır, Gemlik, Çanakkale, Bodrum, Didim, Adana, Edirne, Ankara, Sivas gibi yüzlerce il ve ilçeden seferler düzenlenmektedir. Türkiye’nin nüfus bakımından en büyük şehri olduğu için her gün yüzlerce sefer düzenlenme ve özel dönemlerde bu seferler bir hayli artmaktadır. İstanbul’a giden otobüs firmaları ve bilet fiyatları hakkında bilgileri bu sayfadan tek tek yazmak yerine fiyatını öğrenmek istediğiniz güzergahı yukarıdaki kısımdaki bilet sorgulama kısmına yazmanız yeterlidir. Örneğin; Abant İstanbul otobüs bileti yazdığınız zaman karşınıza Abant’tan İstanbul’a giden otobüs firmaları listelenecektir ve buradan kolayca online olarak biletinizi en ucuz fiyatlarla satın alabilirsiniz. 

İnsanlar, bir yerden başka bir yere seyahat edeceği zaman bu yolculuğun ne kadar süreceğini, kaç para yani ne kadar fiyatta olduğunu, 2 güzergah arasındaki mesafeyi bilmek istiyorlar. Yukarıdaki kısımdaki bilet sorgulama bölümüne örneğin İstanbul Antalya yazıp aratın. Gelen ekranda İstanbul Antalya arası en ucuz otobüs bileti fiyatı, İstanbul’dan Antalya arası kaç saat bilgisi, İstanbul Antalya arası kaç km gibi ek bilgilere de kolayca ulaşabilirsiniz. Sefer bilgilerinin bulunduğu sağ tarafta ise firmaların kalkış saatleri yanında varış saatleri ve ortalama yolculuk süresi gibi bilgilerde bulunmaktadır. 

İstanbul hakkında bilgiler verirken Ayasofya’dan bahsetmek olmaz diye düşündük ve aşağıdaki kısımda da Ayasofya hakkında tarihi bilgilere yer verdik. İstanbul’a gelecek olan herkese bu eşsiz tarihi yapıyı ziyaret etmelerini öneriyoruz.

Ayasofya: Sultanahmet semtinde yer alan Bizans kilisesidir. Dünya mimarlık tarihin en görkemli yapılarındandır. Doğu Roma İmparatoru Büyük Konstantinus döneminde yapılmaya başlanan ilk bina, oğlu zamanında 15 Şubat 360'ta törenle açıldı. İmparator Arcadius'a karşı patlak veren bir ayaklanmada (404) yanan bu ilk kilisenin yerine, Theodosius ll'nin yaptırdığı kilise, 415'te bitti. Ancak, bu bina da 532'de Nika Ayaklanması sırasında yanarak ortadan kalktı. Günümüzdeki Ayasofya'nın ana giriş kapısı önündeki bahçede yer alan bu yapı, 5 netli ve ahşap bir çatıyla örtülüydü.

İstanbul'un en parlak dönemlerinden birini yaşadığı Justinianus zamanında, kilisenin çok büyük boyutlarda yeniden yapımına karar verildi. Mimarları Miletoslu İsidonos'la, Trallesli Anthemios idi. Justinianus kiliseyi 27 Aralık 537'de büyük bir törenle açtı. Çeşitli dönemlerde yapılan onarımlarla büyük ölçüde değişen binanın günümüzde ancak plan ve düzeni özgünlüğünü korumaktadır. Ayasofya, avlu, dış ve iç narteks ile ana mekandan oluşan kubbeli bir bazilikadır. İnşaat, devşirme malzeme ile yapıldı. Yapı malzemeleri Ephesos, Belkıs, Baalbek gibi antik kent kalıntıları ile Afrika ve Marmara Adası'ndan getirildi. Duvar ve kubbesi, altın mozaiklerle kaplanmıştı. Ancak, hiçbiri günümüze dek gelemeyen bu mozaiklerin hepsi bu dönemden sonra yapıldı. Yalnızca, balkonda ve kemerlerin iç bölümlerinde yer alan geometrik motifli mozaikler, Justinianus dönemindendir.

Avlu büyük bir kapı ile dış nartekse açılır; tonozla örtülü koridor biçimindeki bu bölüm, vaftiz edilmemiş Hristiyanlara ya da paganlara ayrılmıştı. Dış narteksten, 7 kapıyla iç nartekse geçilir. Duvarları çeşitli motiflerle süslü iç narteksten ise 9 kapı kilisenin ana mekanına açılır. Bu kapılardan 3’ü, imparator ve saraylılara ayrılmıştı. Bunlardan İmparator Kapısı diye bilinen kapının üzerinde, İsa, Meryem ve Cebrail'in tasvir edildiği bir mozaik vardır. İç narteksin güney kapısı üzerindeki mozaikte, ortada kucağında İsa ile Meryem, sağında İstanbul'un maketini sunan Konstantinus solunda ise Ayasofya'nın maketini sunan Justinianus görülmektedir. Kilisenin büyük ana mekanını (70x100 m), dev bir kubbe örter. Tam yuvarlak olmayan bu kubbenin yerden yüksekliği 56 m; çapı doğu-batı ekseninde 31,87 m'dir. Kubbenin duvarla birleştiği yerde 40 pencere yer alır. Kubbenin ortasında ise hat sanatının en güzel örneklerinden biri olan Kazasker Mustafa İzzet Efendinin yazdığı Nur Risalesi bulunmaktadır. Kubbeyi, iki yarım kubbe, iki yanda düz duvarlar ve sütunlar taşır. Kubbenin üzeri günümüzde kurşun kaplıdır. Balkonların ve kemerlerin altında Korint düzeninde 24 sütun vardır.

Ana mekanın çıkışında yer alan küpler, 3.Murat döneminde, 16. yy’da Bergama antik kentinden getirildi ve su küpü olarak kullanıldı. Bu mermer küpler Helenistik yapılar olup kapakları sonradan eklendi.

Yapının kuzeybatı köşesinde yer alan bir sütunun altında su sarnıcı bulunur. Bu nedenle sütunun üzerindeki bir delik her zaman ıslaktır. Batıl bir inanca göre, bu delikten parmaklarını sokan kişilerin hastalıklardan kurtulacağına inanılır. Ayasofya'nın balkonuna, iç narteksten bir rampa ile çıkılır. Bu rampanın, İmparator Justinianus'un karısı Theodora'nın, yürümeden, tahtırevanla yukarı çıkması için yapıldığı söylenir. Balkonun güney galerisi denilen bölümü, kabartmalarla süslü iki kapı görünümü verilmiş taş bir levha ile kapatıldı. Bu levhanın ortasında, geçiş için bir kapı açıklığı vardır. Bu kısımda yer alan mozaiklerden girişin hemen sağındakinde Meryem, İsa ve Vaftizci Yahya'nın yer aldığı Mahşer tasviri görülür. Balkonun solundaki duvarda ise birinde, ortada İsa ile Kraliçe Zeo ve kocası Konstantin Monomakhos IX'un, diğerinde, kucağında Isa ile Meryem, 2.Johannes ve Kraliçe Irene'nin betimlendiği iki mozaik yer alır.

Ayasofya, 1453'te Fatih'in İstanbul'u fethi ile birlikte camiye çevrildi. Osmanlı döneminde çok korunan ve saygı gören yapıya çeşitli dönemlerde bir mihrap ve 4 minare eklendi. Güneydoğudaki tuğla minare Fatih, kuzeydoğu minaresi 2.Beyazıt, batıdaki minareler ise Selim döneminde Mimar Sinan tarafından yapıldı. Osmanlılar, çevredeki konutları yıktırarak geniş bir dış avlu oluşturdular. Bu avluya şadırvan, subyan mektebi ve muvakkithane yapıldı. Yapının kuzey bölümü 18. yy'da genişletilerek kütüphane eklendi. Kilisenin eski vaftizhanesi ise 1.İbrahim'in ve 1.Mustafa'nın türbesi olarak kullanıldı. Yapının altında su sarnıcı ve tüneller de bulunmaktaydı. Bu tünellerden doğrudan Topkapı Sarayı'na, Hünkar Mahfili'ne açılan bir tanesini padişahlar cuma namazına gelmek için kullanırlardı.

Kilisedeki mozaikler, ince bir kireç tabakası ile boyanarak tahta levhalarla gizlendi. 1933'te yapının müzeye çevrilmesi ile birlikte bu mozaikler ortaya çıkarıldı. Allah, Hz. Muhammed ve dört halifenin isminin yazılı olduğu panolar, Osmanlı döneminde, fil ayaklarının köşelerine gelecek biçimde asılıydı.

Ayasofya, çeşitli dönemlerde onarımlar gördü. Bunlardan en önemlileri 16. yy'da Mimar Sinan'ın ve 1846-1849 yıllarında İsviçreli Gaspara ve Guiseppe Fossati’nin restorasyonlarıdır.

NeredenNereye.com üzerinden İstanbul otobüs bileti aramanızı ve yapın ve biletinizi en ucuz fiyatlarla satın alın. İstanbul'da iseniz İstanbul Ankara otobüs bileti, İstanbul İzmir otobüs bileti veya İstanbul Bursa otobüs bileti alımları da yapabilirsiniz.

İstanbul Otobüs Bileti
İstanbul - 5 Günlük Hava Tahmini
29 Mar Çarşamba
Açık
16 °C
Açık
30 Mar Perşembe
Açık
9,6 °C
Açık
31 Mar Cuma
Hafif yağmur
9,5 °C
Hafif yağmur
01 Nis Cumartesi
Açık
8,8 °C
Açık
02 Nis Pazar
Hafif yağmur
8,5 °C
Hafif yağmur