Otobüs Firmaları
Bilet Fiyatları
 
48 TL
Bilet Al
53 TL
Bilet Al
60 TL
Bilet Al
60 TL
Bilet Al

Bolu İstanbul Otobüs Bileti

Bolu İstanbul Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 48,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 262 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 4sa 39dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 4 firma sefer düzenlemektedir. Bolu İstanbul arası giden otobüs firmaları ortalama 12 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Metro Turizm firmasıdır.

Bolu İstanbul bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Bolu İstanbul bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Bolu İstanbul otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Bolu İstanbul Otobüs Biletleri

Bolu İstanbul otobüs bileti mi aradınız? Bolu İstanbul otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Kariye Müzesi: Edimekapıda surların hemen içindeki Kariye Camii Sokağı üzerinde yer alır. Osmanlı döneminde 16. yy’da camiye, Cumhuriyet döneminde müzeye çevrilen bir Bizans manastırıdır (Khora Manastır Kilisesi). Kilisenin yapım tarihi sene olarak bilinmemektedir. Khora sözcüğünün açık arazi, kentin dışı anlamına gelmesinden yola çıkılarak buradaki ilk yapının bugünkü surların tamamlanmasından, yani 5. yy'dan önce yapılmış olduğu ileri sürülmektedir. Ancak 11. yy'da, burada bir manastır yapıldığı ya da onartıldığı bilinmektedir. 12. yy'da bir depremde yıkıldığı için yeniden yapılan manastır, İstanbul'un Latinler'ce işgali sırasında yağma edildi. 1261 ’de Latin Krallığı'nın yıkılmasından sonra, Blakhernai Sarayı'na olan yakınlığı nedeniyle önem kazandı ve 14. yy'da büyük bir onarım geçirerek bugünkü görünümü aldı. Fetihten sonra. 1511'de, Sadrazam Atik Ali Paşa, kiliseyi camiye çevirtti ancak manastırın öteki binalarına dokunulmadı. Osmanlı döneminde. 18. yy başlarında, 1776'da, 1876’da ve 1903-1906 yıllarında onarılan yapı. Cumhuriyet döneminde de 1929'da Vakıflar. 1948-59 arasında Amerikan Bizans Enstitüsü, 1980'lerde de Türkiye Tu- ring ve Otomobil Kurumu nca onarıldı. Ayasofya Müzesi ne bağlı olan Kariye Müzesi, Bizans mozaik ve fresklerinin en ince ve özgün örneklerini barındıran yapıtlardan biridir. Taş ve tuğladan yapılmış tuğla bezemeli kilisenin 7x7 m boyutlarındaki ana mekânı 3 yönden birer nişle çevrilidir. Güney yönündeki niş, yarım daire biçimindeki apsise açılır. Ana mekanı örten 7 m çapındaki merkezi kubbe, nişler üzerindeki beşik tonozlara dayanan yüksek kasnağa oturur. Kasnakta çok sayıda pencere vardır. Ana mekanın güneyi de pencereli, yüksek bir kasnağa oturan 4.5 m çapında bir kubbe ile örtülüdür. Yapının batı cephesi boyunca uzanan dış narteksin birleştiği yerde tek şerefeli minare yer alır.

Kariye mozaikleri, taşıdıkları devinim ve derinlik duygusunun yanı sıra renk kullanımındaki ustalıkla da benzerlerinden ayrılır. Bu mozaiklerin dış nartekste olanlarında Hz. İsa’nın, iç nartekste olanlarında Meryem Ana'nın yaşamlarından, alınmış sahneler betimlenir. Parekkelesiondaki freskler İncil de geçen kimi olayları canlandırır.

Bolu İstanbul otobüs bileti mi aradınız? Bolu İstanbul otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Bolu İstanbul otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Lüks Erova Turizm 48 TL
Metro Turizm 53 TL
Has Turizm A.Ş. 60 TL
Kargı Turizm 60 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Bolu Hakkında
Nüfus:
190,276
Yüzölçümü:
8.323,39 km²
Plaka:
14
Telefon kodu:
(374)
Otogar:
Bolu Otogarı
  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Harem Otogarı
Alibeyköy Otogarı
Esenler Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.