Adana İstanbul Otobüs Bileti

Adana İstanbul Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 60,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 939 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 14sa 5dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 16 firma sefer düzenlemektedir. Adana İstanbul arası giden otobüs firmaları ortalama 17 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Metro Turizm firmasıdır.

Adana İstanbul bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Adana İstanbul bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Adana İstanbul otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Adana İstanbul Otobüs Biletleri

Adana İstanbul otobüs bileti mi aradınız? Adana İstanbul otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Topkapı Sarayı, Sarayburnu'nda yer alır. Osmanlı hanedanının yüzyıllarca ikametgahı olan sarayın yapımına İstanbul'un fethinden kısa bir süre sonra başlandı ve yapım süreci hemen hemen 19. yy'ın ortalarına, hanedanın 1856'da Dolmabahçe Sarayı'na taşınmasına değin sürdü. Aradan geçen yıllarda her padişah döneminde gereksinime göre yeni yapılan köşkler, binalar ve bölümlerle organik bir biçimde büyüyen saray, 7000 m2’lik bir alan kaplamaktadır. Olağanüstü güzel konumunun yanı sıra değişik dönemlerde farklı ustalarca yapılan binaların her birinin ötekinden farklı bir havayı yansıtmasına karşın, büyük bir uyum içinde bir araya gelmesi Topkapı Sarayı'na asıl özgünlüğünü kazandıran öğedir.

Sarayı çevreleyen surlar oldukça uzundur. Surlar üzerinde 25'i dört, 2'si sekiz ve biri 9 köşeli olmak üzere toplam 28 kule yer alır. Giriş, 3 ana kapının yanı sıra 5 küçük kapıdan sağlanır. Sultanın özel yaşamına ayrılmış bölümler, harem, yönetim birimleri, diğer saray erkanının ikamet ettiği bölümler, koğuşlar, köşkler, kasırlar, camiler, kütüphaneler, mutfak ve ahırlar, sarayın başlıca bölümlerini oluşturur. 1923'te onarılarak müzeye dönüştürülen sarayın önemli bir özelliği de kimi bölümlerde eserler normal müzelerdeki gibi vitrinler içinde sergilenirken, kimi bölümlerde mekan düzenlenişi açısından özgün bir biçim yansıtılmaktadır. Böylece, Osmanlı siyasal-toplumsal-kültürel yaşamının önemli bir kesiti gözler önüne serilmiş olmaktadır.

NeredenNereye.com ile Adana İstanbul otobüs bileti alabilir ve Topkapı Sarayı'nı daha yakından görebilirsiniz. Adana'dan İstanbul'a giden otobüs firmaları; Jet Turizm, Hatay Sas Turizm, Yeni Adana, Güney Lüks Adana Seyahat, CSR Seyahat, Çayırağası, Kahta Petrol ve Varan Turizm'dir. Bunun haricinde Adana İstanbul arası kaç saat ve kaç km olduğu bilgisine de ulaşabilirsiniz.

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u aldıktan sonra ilk olarak bugünkü İstanbul Üniversitesi'nin yerinde, ahşap Eski Saray'ı yaptırdı ve orada ikamet etti. Bu arada Bizans saray ve kilise kalıntılarının bulunduğu Sarayburnu'nda da yeni bir sarayın yapımına başlandı. Sarayın ilk yapılan bölümü ve asıl girişi olan Bâb-ı Hümayun 1459'da, öteki ikamet bölümleri ise bir süre sonra tamamlandı ve Fatih, saraya 1460'lı yıllarda taşındı. Sarayda son ikamet eden Osmanlı sultanı ise 2.Mahmut oldu.

Saraya, Bâb-ı Hümayun’dan girildiğinde, birinci avluya geçilir. Birinci avlunun sonunda ise Orta Kapı ya da Bâb-us Selam olarak adlandırılan ikinci kapı yer alır. Orta Kapı Fatih Sultan Mehmet, iki yanındaki kuleler ise Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapıldı. Orta Kapı’dan atla geçme ayrıcalığı yalnızca sultanlara aitti. Sultan dışında herkes bu noktadan itibaren yaya olarak yürümek zorundaydı. Bugün de saraya giren taşıtlara, yalnızca Orta Kapı'ya kadar izin verilmesi, bu geleneğin bir devamı gibi görülebilir.

Orta Kapı'dan geçilen ikinci avlu yeniçerilerin ulufelerini aldığı, aynı zamanda bir isyan işareti olarak kazan kaldırdığı ve bayramlarda saray baklavasının dağıtıldığı yerdir. İkinci avludan sonra ise Bâb-üs Saade kapısından sarayın iç avlusuna girilir ve böylece sultanın özel mekânına da adım atılmış olunur. Cülus türenleri, bayram tebrikleri ve yabancı konukların-elçilerinin kabulu Bab-üs Saade'nin önünde yapılırdı.

Adana İstanbul otobüs seferleri ve firmaları bilgilerini en hızlı yoldan karşılaştırmalı olarak görün, fiyatları bilgisini inceleyin ve en uygun Adana İstanbul otobüs bileti alımınızı yapın!

NeredenNereye.com - Adana İstanbul otobüs için en kolay bilet!

Adana İstanbul otobüs bileti mi aradınız? Adana İstanbul otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Adana İstanbul otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Has Diyarbakır 90 TL
Ben Turizm 93 TL
Jet Turizm 95 TL
Has Turizm A.Ş. 99 TL
Seç Turizm 99 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Adana Hakkında
Nüfus:
2,149,260
Yüzölçümü:
14.045,56 km²
Plaka:
01
Telefon kodu:
(322)
Otogar:
Adana Otogarı
  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Harem Otogarı
Alibeyköy Otogarı
Esenler Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.