scorecardresearch

Ankara İstanbul Otobüs Bileti

Ankara İstanbul Otobüs Bileti

Ankara İstanbul Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 30,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 454 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 6sa 34dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 40 firma sefer düzenlemektedir. Ankara İstanbul arası giden otobüs firmaları ortalama 296 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Metro Turizm firmasıdır.

Ankara İstanbul bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Ankara İstanbul bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Ankara İstanbul otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Ankara İstanbul Otobüs Biletleri

Ankara İstanbul otobüs bileti mi aradınız? Ankara İstanbul otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Beyazıt Kulesi, Beyazıt'ta İstanbul Üniversitesi bahçesi içinde yer alır. Yangın gözetleme amacıyla ilk olarak 1808'de 2. Mahmut tarafından inşa ettirildi. Ancak bu ahşap kule 1826'da yeniçeriler tarafından yakıldı. Bunun yerine 1828'de yapılan kule ise 1850'deki onarımla bugünkü biçimini aldı. 85 m yüksekliğinde ve kesme taştan yapılmış silindir biçimindeki yapı, kare bir kaide üzerine oturur. Dış çevresi 43,7 m olan kuleye 180 basamakla çıkılmaktadır. Girişinde Şair İzzet’in dizelerinden oluşan, 1828 tarihli bir yazıt vardır. Günümüzde yangın gözetleme ve meteoroloji kulesi olarak kullanılmaktadır.

Burmalı Sütun, Sultanahmet Meydanı’nda yer alır. Yunanlıların Persler’e karşı kazandığı zafer anısına Delphoi tapınağına sundukları sütundur. 360'ta 1.Konstantinus tarafından İstanbul'a getirildi. Birbirine dolanmış 3 yılan biçimindeki sütun, 5.35 m yüksekliğindedir. Yılanlı Sütun olarak da bilinir.

Ankara İstanbul otobüs bileti al, bul, sorgulama işlemleri için NeredenNereye.com yanınızda! Sitemiz üzerinden hemen Ankara İstanbul otobüs seferleri bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Çemberlitaş, Atik Ali Paşa Camisi’nin önünde yer alır. Doğu Roma İmparatoru Konstantinus I tarafından diktirildiği için Konstantinus Sütunu olarak adlandırılır. 328’de Roma'daki Apollon Tapınağı’ndan getirilen ve üstünde Apollon'un heykeli bulunan sütun, 57 m yüksekliğindeydi. Sütunu oluşturan kırmızı porfirden yapılmış 9 parça, birleşme yerlerinde mermerden yapılmış defne çelenkleriyle süslüydü. Sütunun yerleştirilmesi sırasında, dibine bazı kutsal emanetler gömüldü. Tepedeki Apollon heykelinin yerini ise önce İmparator Julianus'un, ardından da Theodosius'un heykelleri aldı. Bir fırtına sırasında heykelin ve heykelin oturduğu porfir dayanağın yıkılması üzerine, İmparator Manuel Komnenos, tepeye bir Korint başlık üzerine yaldızlı haç yerleştirtti. Fetihten sonra tepesindeki haçı indirilen sütun, Osmanlılar döneminde de korundu. 17. yy'da büyük bir yangınla çatlayan sütunu Mustafa II yeniden çemberlerle sağlamlaştırdı ve günümüzdeki kaidesini yaptırdı.

Burmalı Mescit, Şehzade Camisi yanındaki küçük camidir. Şehzade Camisi yapılmaya başlanmadan beş yıl önce, 1543 yılında Mısır Kadısı Emin Nurettin tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın eseridir. Duvarları taş ve tuğla karışımıdır. Kapı üzerinde yazıtı yoktur. Tek şerefeli tuğladan minaresi eski tapınaklardaki burma sütunlara benzediğinden Burmalı Mescit adını almıştır. Sütun başlıkları bazı Bizans eserlerinden getirilmiş olan dört sütuna dayanan son cemaat yeri ile cami aynı düz çatı altında bulunmaktadır. Camiyi yaptıran Emin Nurettin’in hicri 961 (miladi 1552) tarihli mezarı caminin yanındadır.

At Meydanı (Hipodrom), Sultan Ahmet Camisi önündeki meydandır. Bizanslılar zamanında da adı Hipodrom idi. 196 yılında Roma İmparatoru Septim Sever (146-211) kurmuş ve Roma İmparatoru I. Konstantin (275-337)’de IV. yüzyıl başında hipodrom şekline çevirtmişti. O zamanlar 118x370 m. lik bir alanda at ve araba koşuları ile Gladyatör dövüşleri yapılırdı. İlk zamanlar etrafı sütun ve heykellerle süslü idi. Bu meydanda Bizans İmparatoru I. Leon 7 Şubat 457 tarihinde imparator ilan edilmişti. 532 yılı Nika ayaklanmasında 30 bin ihtilalci burada öldürülmüştü. Yine Bizans İmparatoru I. Andronik Komnen 1185 yılında burada öldürülmüştü. 1204 yılında IV. Haçlı Savaşında yağma edilip yıkılmıştır.

Ayrılık Çeşmesi, Kadıköy’de İbrahim Ağa semtindeki demiryolu yakınındadır. 1741 yılında yapılmıştır. 1924 yılında bir onarım görmüştür. Eskiden Hacca ve savaşa gidenler buradan uğurlandığından çeşmeye Ayrılık Çeşmesi adı verilmiştir. Savaş öncesi son namazlarını uğurlayanlarla birlikte burada kılarlardı. Kesme taştan yapılmıştır. Ön yüzünde hicri 1154 (miladi 1741) tarihli yapılış ve hicri 1340 (miladi 1924) tarihli onarım yazıtları bulunmaktadır. Saçakları da işlemelidir.

Bosnalı Gazi İbrahim Paşa Türbesi, Şehzade Camisi bahçesindeki kapıdan girilince sağdaki ilk türbedir. İçersinde Sadrazam Bosnalı Gazi İbrahim Paşa (1601)’nın tahta sandukası ile kızı ve oğluna ait iki mermer sanduka daha bulunmaktadır. Mimar Ahmet’in eseridir. 1603’de yapılmıştır. Kesme küfeki taşından ve mermerden yapılmıştır. Sekiz köşeli ve kubbeli olup içersi renkli çinilerle süslüdür. Kapısı abanozdan sedef kakmalıdır. Kapı üstünde Kelime-i Şahadet yazılıdır. Pencereleri çift sıra halindedir. Ankara İstanbul arası otobüs bileti fiyatları sorgulama işlemini www.neredennereye.com üzerinden yaparak Ankara İstanbul otobüs saatleri bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ardından en uygun fiyatlarla Ankara İstanbul otobüs biletleri satın alabilirsiniz!

İstanbul, anıtları bakımından dünyanın en zengin şehirlerindendir. İstanbul, Avrupa ile Asya arasında bir köprüdür. Bu şehir Bizans ve Türk abideleri ile doludur. İlk sakinleri Türklerin bir kolu olan Trak’lardır. İstanbul’un tarihi MÖ VII yüzyıldan başlamaktadır. Bir efsaneye göre mağara şehri halkı, her gün gökten Körler memleketine diye bir ses duyarmış. Bunun üzerine kralları Vizans ile yola çıkmışlar. İstanbul önüne gelince Kadıköy’ü görüp burası körler memleketi diyerek, Sarayburnu’na bir site kurmuşlar (MÖ 658). İstanbul’un yedi tepesinde Taraş adlı Türk kabileleri yaşamakta idi. Roma imparatoru Kostantin İstanbul’a gelerek Yeni Roma adıyla İstanbul şehrini kurdu. Türklerin, Romalıların ve Yunanlıların birleşmesi ile Doğu Roma İmparatorluğu kurulmuş oldu (MS 330). Sonradan bu devlete Bizans denildi. Teodos, şehrin etrafına surlar yaptırdı. Bu süreçte İstanbul imar edilerek abidelerle süslendi. Bizans, 6. yüzyılda Jüstinyen zamanında oldukça gelişti. Ayasofya bu zamanda yapıldı. İstanbul; Araplar, Bulgarlar ve muhtelif kavimler tarafından kuşatıldı fakat alınamadı. İstanbul’u almaya muvaffak olan Fatih Sultan Mehmet oldu. Surları, Şahi adlı ağır toplarla yıkarak 29 Mayıs 1453 tarihinde şehre girdi. İstanbul, Osmanlı imparatorluğunun başkenti oldu. Bu olay üzerine Yeni Çağ devri açıldı.

İstanbul’da Bizanslılardan kalma surlar vardır. Bu surları İmparator İkinci Teodos yaptırmıştır. Bu surların karada yedi kapısı ve bunların burçları vardır. Kapıların en meşhurları Altın Kapı, Yedikule, Belgrat, Silivri, Topkapı, Mevlana, Edirne, Ayvansaray kapılarıdır. Surlar üç kısımdan oluşur. Önce su dolu hendek, sonra birinci kısım, ardından ikinci kısım gelmektedir. Harap bir haldedirler.

Ayasofya’yı İmparator Jüstinyen yaptırmıştır. Binanın yapımına 532’de başlanmış, 537’de yapımı bitmiştir. Mimarları Aydınlı Antemius ile Müetli İzidor’dur. Altıncı yüzyılda yapılmış olan bu sanat abidesi şaheser bir anıttır. Kilise iken camiye dönüştürüldü. 1934’de ise müze haline getirilmiştir. Mozaikleri, somaki mermerleri çok güzeldir. Çok büyük bir mimari eserdir.

Kariye Camii, Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Eski adı Hora Kilisesi idi. Edirnekapı civarında küçük bir camidir. İçinde değerli mozaikler vardır. Sanat bakımından bir değer taşımaktadır.

Küçük Ayasofya da kilise iken camiye çevrilmiştir. Kadırga tarafındadır. Küçük bir camidir.

Hipodrom, Sultan Ahmet Meydanı ve At Meydanı’na Bizanslılar tarafından verilen isimdir. Bu at yarışı meydanı Roma’da bulunan Maksimus hipodromu benzeri olarak yaptırılmıştır. Bu meydan birçok kanlı ihtilallere sahne olmuştur. Bizans Sarayı’na bağlıydı.

Ankara İstanbul otobüs firmaları, Türkiye’de hizmet veren güzergahlar arasında en yoğun olarak kullanılan firmalardır. Ankara’dan İstanbul’a giden otobüs firmaları A’dan Z’ye www.neredennereye.com adresinde! Hemen Ankara İstanbul otobüs seferleri araştırma işlemi yapın ve firmanızı seçin!

Dikili Taş’a Teodos sütunu denilir. Bu sütun MÖ 1700 yılında Mısır Firavunu Tutmozis IV zamanında Mısır'ın Helyopolis şehrine dikilmişti. Teodos tarafından 390 tarihinde Mısır’dan İstanbul’a getirilip diktirilmiştir. Üzerinde Hiyeroglif yazıları bulunmaktadır. Tek parça olup 30 metre yüksekliğindedir. Kaidesinde Teodos’a ait kabartmalar vardır. Sultan Ahmet meydanındadır.

Burmalı Sütun, Sultan Ahmet Meydanı’ndadır. Buna yılanlı sütun da derler. Yunanistan’da Delfi’deki Apollon Mabedi’ne, Perslere karşı kazanılan zafer için M.Ö. 497 tarihinde dikilmişti. Romalılar tarafından İstanbul’a getirilmişti. Önceleri sekiz metre iken tunç yılanın başı kopmuş, beş metresi günümüze ulaşmıştır.

Duvar Sütun, Sultan Ahmet Meydanı’ndaki üçüncü sütundur. Aslı taş değildir. Üzeri bronz kaplı iken Latinler İstanbul’u ele geçirince bunu altın zannederek söküp almışlardır. Bu sütunu diken İmparator Konstantin Parfiyrogenitus’dur. Babasının kazandığı zaferler temsil edilmektedir.

Yerebatan Sarayı, yer altında sütunları bulunan bir su sarnıcıdır. Turistler oldukça sık ziyaret etmektedir. Bizanslılar’dan kalmıştır.

Binbir Direk Sarnıcı, Adliye Sarayı’nın arkasında ve yer altında bin bir direği olan bir mahzendir. Bizanslılar’dan kalmıştır.

Çemberlitaş, Divanyolu’ndadır. Bu sütun dokuz silindirik bloktan yapılmıştır. İmparator Kostantin bunu Roma’dan getirtmiştir. Üzerinde önceleri bir heykel varmış.

Kıztaşı, Fatih civarında bulunan bir sütundur. 5. yüzyılda imparator Marcianus tarafından dikilmiştir.

Kız Kulesi, İstanbul Boğazı’nın ağzındadır. Bizanslılar bu kuleyi bir kaya üzerine yapmışlardır. XII. yüzyılda İmparator Manuel Kommenus yaptırmıştır. Buraya zincir gerilirdi.

Bozdoğan Kemeri, Saraçhanebaşı’nda bulunmaktadır. Bunlar su kemerleri idi. Bizanslılar yaptırmışlardır.

Galata Kulesi, Yüksek Kaldırım’dadır. Doğu Roma İmparatorlarından Anastas Dikoros yaptırmıştır. Sonradan Cenevizliler 1348 tarihinde bugünkü şeklini vermişlerdir. Fener kulesi olarak yapılmıştı. Türkler yangın kulesi olarak kullandı. Şimdi restore edildi.

Fatih Camii, 1471 tarihinde Fatih tarafından Mimar Ayaş Ağa’ya yaptırılmıştır. Bu cami bir külliye idi. Etrafına Sahni-Seman adıyla sekiz medrese, imarethane, hamam, çeşme, şadırvan da inşa edilmişti. Bir depremde bu cami yıkılınca 1771 tarihinde Mustafa III yeniden yaptırmıştır. Fatih’in türbesi caminin yanındadır.

Yeni Cami, Sultan Safiye tarafından yaptırılmıştır. Caminin inşaasına 1597’de Mimar Davut başladı. Ölümü üzerine Dalgıç Ahmet Çavuş ve Mustafa Ağa 1663’de tamamladı. İstanbul’un en güzel camilerinden biridir. İki minarelidir. Karaköy Köprüsü’nün başındadır.

Atik Ali Paşa Camii, Çemberlitaş karşısındadır. 2.Beyazıd’ın vezirlerinden Hadım Ali Paşa 1497 tarihinde yaptırmıştır. Medresesi ve imareti vardır. Büyük ve güzeldir.

NeredenNereye.com üzerinden sadece Ankara İstanbul değil İzmir Ankara otobüs bileti ve Adana Niğde otobüs bileti de satın alabilirsiniz.

Firuz Ağa Camii, 2.Beyazıd’ın Haznedarı Firuz Ağa tarafından 1491 tarihinde yaptırılmıştır. Bir minareli, tek kubbeli, güzel ve küçük bir camidir.

Sokullu Camii, Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa tarafından 1571’de Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Tek minareli güzel bir camidir. Kadırga tarafındadır.

Rüstem Paşa Cami, sadrazamlardan Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a 1561’de yaptırılmıştır. Çinileri ile meşhurdur. Balık Pazarı’ndadır.

Mihrimah Sultan Camii, Edirnekapı’da Kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Güzel bir camidir. Sokullu’nun türbesi buradadır.

Nuru Osmaniye Camii, Barok usulünde yapılmıştır. Mahmut I başlatmış, Osman III tamamlatmıştır. 1756’da Sinan Kalfa yapmıştır. Çarşıkapı’da iki minareli büyük bir camidir. Medresesi, kütüphanesi ve sebili vardır.

Laleli Camii, 3.Mustafa tarafından yaptırılmıştır. Rokoko usulündedir. Bu cami Laleli Baba adındaki evliyanın adıyla anılmaktadır.

Eyüp Sultan Camii, Haliç’te Eyüp semtinde 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet yaptırmıştır. Eba Eyyubi-ül-Ensari Hazreti Muhammed’in bayraktarı idi. İstanbul’u almağa gelen Emevi ordusuyla gelerek burada vefat etmişti. Türbesini de Fatih yaptırmıştır.

Kılıç Ali Paşa Camii, Bu camii Kaptan-ı Deryalardan Kılıç Ali Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın eseridir. Üç kapısı ve son cemaat yeri, şadırvan ve sebili vardır. Büyük bir camidir.

Nusretiye Camii, 2.Mahmut, 1826 yılında yaptırmıştır. İnce iki minaresi olup kendine has bir güzelliği vardır.

Ankara’dan İstanbul’a giden otobüs firmaları; Jet Turizm, Güney Lüks Adana Seyahat, Lider Anatolia Turizm, Elazığ Murat Turizm, Hatay Sas Turizm, Es Turizm, Yeni Adana, Özlem Cizre Nuh, Öz Sivas Seyahat, CSR Seyahat, Kent Turizm, Kahta Petrol başlıcalarıdır. Hemen bu firmalar aracılığıyla sitemiz üzerinden Ankara İstanbul otobüs biletleri satın alabilirsiniz! 

Dolmabahçe Camii, Abdülmecid’in annesi Bezm-i Alem Sultan tarafından Dolmabahçe Sarayı’nın yanına yaptırılmıştır. İki minarelidir.

Ortaköy Camii, Mehmet Ağa adında bir hayırsever yaptırmıştır. Sonradan Sultan Abdülmecit tamir ettirmiş, iki de minare ilave ettirmiştir. Çeşmesi de vardır.

Beylerbeyi Camii, Sultan Abdülhamit I yaptırmıştır. İki minareli güzel bir camidir. Bu cami sahile başka bir güzellik vermektedir.

Üsküdar Çinili Cami, Üsküdar’dadır. 1.Ahmet’in eşi Mahpeyker Kösem Sultan 1683’de yaptırmıştır. Çeşmesi, çifte hamamı, Darülhadisi vardır.

Eski Valide Camii, 3.Murat'ın annesi Nurbanu Sultan tarafından yaptırıldı. İskelede yapılmış güzel bir camidir.

Beyazıd Kulesi, Mahmut II zamanında Ağa Hüseyin Paşa’ya 1828’de yangın kulesi olarak yaptırılmıştır.

Anadolu Hisarı, Yıldırım Beyazıt tarafından 1393’de yaptırılmıştır. Rumeli Hisarı’nı da Fatih Sultan Mehmet 1452 tarihinde inşaa ettirmiştir.

İstanbul otobüs firmaları bilgilerine bakarak İstanbul Ankara otobüs bileti, İstanbul İzmir otobüs bileti ve İstanbul Bursa otobüs bileti de alabilir ve İstanbul'a gidebilirsiniz.

Ankara İstanbul otobüs bileti mi aradınız? Ankara İstanbul otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Şanlıurfa Astor Turizm 30 TL
Lüks Erzincan 34 TL
Yeni Adana 35 TL
Lider Anatolia Turizm 35 TL
ATS Turizm 35 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Ankara Hakkında
Nüfus:
5,045,083
Yüzölçümü:
25.401,94 km²
Plaka:
06
Telefon kodu:
(312)
Otogar:
Ankara Otogarı
  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Harem Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.

"" Erol
"" Erol
"Metro ve Ulusoy." Misafir
Ankara'dan İstanbul'a gitmek istediğim zaman genellikle Ulusoy ve Metro Turizm firmalarını tercih ediyorum. Fazlasıyla memnunum. Teşekkürler.