Yozgat Otobüs Bileti

Yozgat Otobüs Bileti

Yozgat Otobüs Biletleri

Yozgat, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan şehirlerinden bir tanesidir. Yozgat aynı zamanda Anadolu'nun da en eski yerleşim birimlerinden biridir. Şehir, Türkiye Cumhuriyetinden önce de pek çok Anadolu uygarlığına ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Anadolu'nun en eski medeniyetlerinden biri olan Hititler döneminde şehrin nüfusu dönemin en kalabalık nüfusu olma özelliğini taşımıştır. Bu nedenle Hititler döneminden kalan kültürel mirasları Yozgat ilimiz içerisinde görebilirsiniz. Yozgat'ın aslında binen ismi bozoktur. Buraya yerleşen Oğuzların bozuk boyu nedeni ile bu ismi taşıyan şehir, Atatürk’ün isteği üzerine günümüzdeki şekli ile Yozgat ismini almıştır. Toplamda 15 ilçesi bulunan Yozgat şehri, Çorum, Tokat, Amasya, Sivas gibi iller ile komşuluk içerisindedir. Yozgat içerisinde en önemli ekonomik faaliyetler tarım ve hayvancılık faaliyetleridir. Öyle ki, nüfusun çok büyük bir kısmı geçimini tarım ve hayvancılık üzerinden sağlamaktadır.

Yozgat, kısa süreli günübirlik tatiller için gezilmesi uygun bir şehrimizdir. Özellikle metropol yapısına sahip ve sürekli karmaşa içindeki şehirlerden kaçarak Yozgat’ta bir nebze huzur yakalanabilir. Şehrin yarı kurak iklim yapısından dolayı, il içerisinde yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve kar yağışlı olarak geçmektedir. Bu nedenle Yozgat otobüs bileti sarın alarak şehre yapacağınız gezilerde –özellikle soğuk havalar ile arası iyi olmayan ziyaretçiler için- bahar ya da yaz mevsiminden zaman dilimlerini tercih etmek yerinde olacaktır. Yozgat ziyaretçilerinin şehirden ayrılmadan önce, “Çapanoğlu Cami, Behramşah Kalesi, Basilica Therma, Çeşka Kalesi, Karslıoğlu Konağı, Saraykent Kaplıcaları, Cavlak Boğazlıyan Kaplıcaları, Kerkenes Harabeleri, Yozgat Müzesi, Başçavus Cami” gibi şehrin gezilecek yerlerini görmelerini tavsiye ederiz.

Anadolu'nun iç kısımlarında görülen yarı kurak iklim nedeni ile yetiştirilen tarım ürünleri genel itibari ile tahıla dayalı ürünler olmaktadır. Bu durumda Yozgat'ın yemek kültürüne etki eden önemli faktörlerden bir tanesidir. Yozgat ziyaretçilerinin şehirden ayrılmadan önce, “bulama çorbası, arabaşı, testi kebabı, Yozgat böreği, incir uyutması, mayalı bazlama, altüst böreği, pezzik cacığı, çiğdem pilavı, çapçup mantı, düğürcük çorbası, sakala sarkan çorbası, parmak çorbası, madımak yemeği” gibi yöresel lezzetlerin tadına bakmalarını tavsiye ederiz.

“Gurbetçiler Şöleni, Yağmur Baba Yayla Şenlikleri, Bağ Şenlikleri, Sürme Festivali, Halıköy Kültür ve Sanat Festivali” Yozgat ilimizin içerisinde düzenlenen şenliklerden bazılarıdır. Seyahatiniz sırasında benzeri şenliklere de katılabilirsiniz. Türkiye'nin sayılı otobüs firmalarından en uygun Yozgat otobüs biletlerini NeredenNereye.com üzerinden satın alabilirsiniz.


Yozgat Otobüs Bileti
Yozgat - 5 Günlük Hava Tahmini
15 Haz Cumartesi
açık
14,9 °C
açık
16 Haz Pazar
hafif yağmur
23,6 °C
hafif yağmur
17 Haz Pazartesi
hafif yağmur
22,9 °C
hafif yağmur
18 Haz Salı
hafif yağmur
22,5 °C
hafif yağmur
19 Haz Çarşamba
hafif yağmur
21,7 °C
hafif yağmur