scorecardresearch
 
İskenderun Otobüs Bileti. Otogara gitmeden, güvenli ve indirimli olarak, Hemen Satın Al!

İskenderun Otobüs Firmaları

"Sorumsuzluuk" Misafir
16.15te iskenderun adana arası bilet satıyorlar ve gittiğimde aslında öyle bir sefer olmadığını öğreniyorum.Bu sorumsuzluktan yetişmem gereken yere geç kalıp işim aksıyor.Gerçekten ne mükemmel bir firmaymış!'!
"Bilgisayarım kırıldı" Misafir
Otobüs çok sallaniyodu
"Yol güzergahını neye göre belirliyorsunuz???" Misafir
Sizin yüzünüzden akşam saatlerinde otobanlarda süründüm
Bileti bana nizip diye satıyorsunuz
Şoför biz ordan geçmiyoruz diyor
Vee beni Urfa'ya giden otobandaki bir tesiste indiriyor
Taksiyle nizipe geri dönmek zorunda kalıyorum
Sitedende firmadan da şikayetçiyim
"Esneklik şart.." Misafir
yolculara karşı daha esnek kibar davranılması gerekir..ben bir daha bu firmayla yolculuk yapmayı düşünmüyorum..
"Kötü bir yolculuk" Misafir
Best van turizm yetkilileri;havalandırması çalışmayan otobüsü neden sefere çıkartıyorsunuz? çok kötü bir yolculuk yaşattınız bize ve eşimin astımı vardı,sıcaktan sırılsıklam olduk ve nefes almakta zorlandık. artık tercihim değilsiniz...
"Böyle firma olmaz olsunn..." Misafir
Yıllardır yolculuk yapıyorum her ay bir yerlerdeyim ancak lüks Adana firması ile yapmış olduğum yolculuk hayatımın en kötü yolculuğuydu. Yetişmem gereken yere 5 saat geç yetistim. Bavulum karistirildi Manisa'da başka birine verildi. Diğer bavulum sağlam girdi bagaja yırtık bir şekilde çıkti. Gürültülu yolculuk, servis aksaklıgi cabasi. Anlayacaginiz bu firmayı kınıyorum . CAN VE MAL GUVENLIGINIZ ICIN LÜKS ADANA FIRMASINI TAVSİYE ETMİYORUM.
"Berbattı" Misafir
İlk Şoför bir ikinci şoför ikiden fazla sigara içti. Yola bakmadı. Otobüs envai çeşit baharat kokuyordu. Samandira 'da 30 dakika bekledik. Ayıp ama illa kamil koç mu deneyeceğiz!!
"Klima Ayarı" Misafir
malesef 40 derece havada klima olmaksızın yolculuk yapıldı
metrodan bundan sonra asla bilet almam
"SAS TURİZM HAYATIMDA GÖRDÜĞÜM EN BERBAT FİRMA" Misafir
SAS TURİZM BERBAT BİR ACENTA MANAVGAT OTOGARA BİLET KESTİĞİM HALDE SABAH ERKEN SAATTE OTOGARA GİRMEYİP OTOYOL KENARINDA İNDİRDİLER.YÜRÜYEREK OTAGARA GİTTİM ORADAKİ ACENTAYA ŞİKAYET ETTİM FAKAT ONLARDA TERSLEYİP BAĞIRDILAR..ŞÖFÖR SURATIMIZA TELEFONU KAPATTI.BİR DAHA ASLA BU FİRMAYI KULLANMAM TAVSİYEDE ETMEM.
"Kalite arttırma önerisi ve teşekkür " Misafir
Yolculuk esnasında şöförlerimizden klima konusunda yardımcı olmalarından dolayı çok memnun kaldım..Gerçekten çok teşekkür ederim..Ancak kalitenizi daha da arttırma önerisi olarak trafikte şöförlerimiz sigara konusunda biraz daha hassasiyet olmalılar ve otobüslerinizin modellerini arttırırsanız müşteri potansiyeli daha da artar...Genel itibariyle memnun kaldım...Emeğinize sağlık