scorecardresearch
neredennereye.com, Güney Lüks Adana Seyahat firmasının Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

Güney Lüks Adana Seyahat

Güney Lüks Adana Seyahat
 

neredennereye.com,
Güney Lüks Adana Seyahat
Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

 
0850'li Hatlar Şehir İçi Tarifeden Ücretlendirilir.Sabit hatları sınırsız arama tarifeniz varsa bu arama için ücret ödemezsiniz.

Güney Lüks Adana Seyahat Şubeleri

 

neredennereye.com,
Güney Lüks Adana Seyahat
Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

 
0850'li Hatlar Şehir İçi Tarifeden Ücretlendirilir.Sabit hatları sınırsız arama tarifeniz varsa bu arama için ücret ödemezsiniz.

Güney Lüks Adana Seyahat

227 31 50 - 227 31 60
Sehirlerarası Otobüs Terminali No:21 Hatay
0326 227 31 50 - 227 31 60

Güney Lüks Adana Seyahat, kurulduğu günden bu yana yolcularına üstün kalite ve yüksek müşteri memnuniyeti anlayışı ile hizmet veren yolcu taşımacılığı hizmeti veren otobüs firmasıdır. Yerel bir kuruluş, hizmet yaşamına başlayan Güney Lüks, hizmetlerini her zaman bir adım ileriye taşımak için bünyesinde barındırdığı otobüs filosunu gün be gün geliştirmeye devam etmektedir. Firma, müşterilerinin işlemlerini hızlandırmak isteyen yerel bir kuruluş olarak, bir internet sitesi ile online hizmet de sağlamaktadır. Lüks Adana online hizmet olarak, “Bilet satın alma, rezervasyon yapma, rezervasyon iptal etme, rezervasyonu sefere bağlama, açık bileti sefere bağlama, bileti açığa alma, bileti iptal etme” işlemlerini sunmaktadır. İstanbul otobüs firmaları dendiği zamanda İstanbul Adana otobüs güzergahı için en çok kullanılan şirketlerin başında gelmektedir.


Şirket, kendisine misyon olarak, “Yolcu taşımacılığı sektöründe profesyonel ekibiyle, yüksek standartlı, kalite hizmet vererek uluslar arası normlara uygun, temel ve kültürel değerlerine bağlı daima iyileşme ve gelişme çabası içinde olma.” Prensibini benimsemiştir.

Firma, kendisine vizyon olarak, “Kaliteli ve yenilikçi hizmetlerimiz ile koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlayarak, kaliteden ödün vermeden, hizmet verdiğimiz sektörün öncüsü olmak. Yenilikleri, son teknolojiyi ve bilişimi bünyemize taşıyarak değerli müşterilerimize sunmak. Hijyenik şartları göz önünde bulundurmak. Her an çağın gelişimine ayak uydurmak ve yenilenmek."

100 üzerinden
42Puan
5%
16%
13%
17%
50%
Toplam Yorum Sayısı (38)
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.

"SEYAHAT ETTIGIM EN KOTU FIRMALARDAN " Misafir
Saat 7.30 da kalkmasi gereken arac 8.15 tam 45 dakika gecikme ile kalkti .Esyalari yerlestirmesi icin ricada bulundugumuz muavinin bizi bir dovmedigi kaldi .firmanin irtibat numarasini bulmak bile 15 dakikami aldi dogru duzgun bir web siteleri bile yok . internette yolculuk icin 5 saat diyordu .Bileti alinca 8 saat bilgisi geldi varis 6 saat surdu .Kisacasi gercekten kurumsalliktan ve hizmetten tamamen uzak bir firma kesinlikle tavsiye etmiyorum .Ayrica ayni firma ile bir degil iki defa ziyaret ettim ikisinede pisman oldum
"Daha kötüsü olana kadar en kötüsü budur" Misafir
3 saatlik yolu 5 saatte gelen belediye otobüsçülüğü turizminin adıdır güney lüks adana
"Güney Lüks Adana" Misafir
Sabah 6:40 daki otobusun 7 :30 da kalkacagını en azından önceden söyleselerdi ona göre gelirdik biz de aşti'ye. 1 saat boşa beklemezdik soğukta.
"Sorumsuzluuk" Misafir
16.15te iskenderun adana arası bilet satıyorlar ve gittiğimde aslında öyle bir sefer olmadığını öğreniyorum.Bu sorumsuzluktan yetişmem gereken yere geç kalıp işim aksıyor.Gerçekten ne mükemmel bir firmaymış!'!
"Antilüks" Misafir
Zaten otobüs değişmiş konforsuz zamanında kalkmayan elemanları konuşmayı bilmeyen bir daha binerken 2 kere düşüncem bir acenteydi
"Şikayet" Misafir
Lüks Adana köklü bir firma olmasına rağmen gördüğüm manzara beni şaşırttı,araç bilet saati 12:00 olduğu halde 13:00'da kalktı,sitenizde yolculuk 2 saat yazdığı halde 4 saat sürdü,ben Hatay uçaklarında boş yer olmadığı için mecburen Adana'ya inip Hatay'a otobüsle geçtim ama kesinlikle Lüks Adana elemanlarına stres ve memnuniyet eğitimi vermeli,kimsenin müşteriyi azarlamaya hakkı yok
"OTOBÜS 1 SAAT BEKLEDİK.GELMEDİ." Misafir
TOPLANTIM VARDI ,BİR SAAT BEKLEDİK OTOBUS GELMEDİ.BAŞKA BİR FİRMA İLE YOLCULUK YAPTIK.PARA İADESİ YAPILDI. TEŞEKKÜRLER
"Genel olarak olumlu" Misafir
Genel olarak olumlu, fakat bir grup vaziyeti saymazsak. Bir kısmı hizmetinizle ilgili olsa da genel olarak dış kaynaklıdır. Bunlarda da ilerde elinizden gelen iyileştirmeyi yapacağınıza inanıyorum.

Hayat öğrenmek, değer üretmek, başka sorunlarla karşılaşmak ve çözmektir. Bu karşılaşma-çözüm süreçlerini kabullenmekten ibarettir.

1.Suriyeli müşterilerin gerek lüks adana koridor personeline, gerek biz diğer yolculara verdikleri zahmetler Sorunların çoğunluğunu oluşturuyordu.
2.Devamlı ağlayan bebekler de hiç de huzurla çekilir katlanılır cinsten değildi. Benim bildiğim bebeklerin dilinden anlamayanlar ağlatır.
3.Personeliniz, kırmızı ışıkta bile inip, hareket anında otobüste bulunmayan ve bunu 5 defa tekrar eden şahsı yolda bir yerde bırakması çok doğru değildi. Biraz daha özveride bulunulabilirdi.
4.Kablosuz yayın vardı ama oradan internete girilemiyordu. Teknik bir problem neden olmuş olabilir.
5.Tüm Lüks adana hizmetlileri, kaptanları, muavinleri, bilet bagaj, satış görevlilerine teşekkür ederim.

İyi çalışmalar dilerim.
"Ilgisizlik bu kadar olur" Misafir
otobüsün bir saat rötar yaptığını otogara gelince öğreniyoruz.önceden bilgilendirme mesajı atmak çok mu zordu diye düşünüyor insan.3 saatlik yolu 5 saatte geldik olmaz olsun böyle dandik firma.
"Otogara Girmeme" Misafir
Tarsus için bilet aldık ama muavin tarsus ta sizden başka inecek kimse yok diyerek bizi başka bir otobüsle tarsusa gönderdi. Madem bir kişi diye tarsus otogara girmeyecekti. Neden bilet satarken söylemediler. Biz de ona göre başka firmadan bilet alırdık. 28.11.2015 de adana yönüne giden lüks adana 16.00 otobüsünde gerçekleşen bir olaydır bu.