Adana Otobüs Bileti

Adana Otobüs Bileti

Adana Otobüs Biletleri

Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay!

Akdeniz bölgesinin en sıcak ve turistik şehirlerinden biri olan Adana’ya gitmek için planladığınız gün ve saati seçerek istediğiniz otobüs firmasından Adana otobüs bileti alabilirsiniz. NeredenNereye.com farkı ile Adana’ya giden tüm Adana otobüs bileti firmalarını bir arada görebileceğiniz gibi, Adana otobüs bileti otobüs firmaları arasındaki saat ve fiyat farkını inceleyebilir, Adana otobüs bileti satın alabilirsiniz.

Adana Otogarı, Seyhan ilçesine bağlı Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunuyor. Otogarın konumunu göz önünde bulundurarak, varacağınız destinasyonun planını şimdiden yapmalısınız. Birçok Adana otobüs bileti firmasına ev sahipliği yapan Adana Otogarı’nda en yakın mevkilere servis imkanı da bulabilirsiniz.

Adana Otobüs Bileti

Adana otobüs bileti için otogara ya da otobüs firmanızın şubesine gitmeden online Adana otobüs bileti satın alabilirsiniz. Sizin için derlediğimiz Adana otobüs bileti firması listesi ile Ulusoy, Varan, Metro, Lider Adana gibi birçok Adana otobüs bileti firmasını inceleyebilir, saat, fiyat, rota ve konfor karşılaştırması yaparak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Adana'dan Ankara'ya, İstanbul'a, Antalya'ya, İzmir'e, Hatay'a, Kayseri'ye, Erzurum'a giden Adana otobüs bileti, Adana otobüs firmaları bilgilerini görebilir, en uygun Adana otobüs bileti seçiminizi yapabilirsiniz!

Adana’ya en çok çevre illerden Ankara'dan ve İstanbul’dan yolculuk yapılıyor. Tatil zamanı sefer sayısı artmak üzere, birçok ilde günde en az dört sefer Adana’ya otobüs hareket ediyor. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. Adana, diğer illere göre daha sıcak ve kurak bir mevsime sahip olduğundan, yolculuk hazırlığınızı yaparken kıyafet seçiminizde hava durumunu göz önünde bulundurmalısınız.

Adana’da Gezilecek Yerler

Çukurova’nın önemli bir şehri Adana’dır. Denizden 40 kilometre içeride kurulmuştur. Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin beslediği bir ova üzerindedir. İklimi sıcaktır. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. Dünyanın en zengin çam ormanlarıyla örtülü Toroslar’a yakındır. Ovalarında pamuk, portakal, muz yetiştiği gibi, her türlü ziraat de yapılmaktadır. Aynı zamanda sanayi şehridir. Eski devirlerde önemi olmayan bir şehirdi.

Adana’nın kuruluşu için şu efsane vardır. Yedi büyük yıldızdan biri olan Uranüs’ün oğulları Sarus ile Adanus tarafından kurulmuş ve Adanus’un adı verilerek Adana denilmiştir.

Adana yöresinin eski tarihi, Kadirli ilçesindeki Karatepe’de Hititler’e ait eserler bulunmasıyla anlaşılmıştır. MÖ 715’te Adana; Asurların, Perslerin ve İskender’in eline geçmiştir. Sonra Roma ve Bizanslılar bu bölgeye hakim olmuşlardır. XII. yüzyılda burayı Selçuklular fethetmişlerdir. Haçlı seferlerinden sonra Ermeniler, burada bir devlet kurmuşlardır. 1378 tarihinde Ramazanoğulları Adana’yı Ermenilerden almışlardır. 1515 tarihinde de Yavuz Selim Adana’yı almıştır. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. 1867’de Adana eyalet merkezi olmuş, bundan sonra gelişmiştir. 20 Aralık 1918 de Fransızlar Adana’yı işgal etmişler, bu zamanlarda da Milli Mücadele başlamıştır. Adana 5 Ocak 1922’de de kurtulmuştur. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay.

Adana’nın tarihi eski yöresindedir. Adana’nın sahilinde bulunan Karataş (Magarsus) liman şehri harabeleri vardır. Magarsus’un kalesi ve tiyatrosu bulunmaktadır. Tanriçe (Ana) adına bir tapınak yapılmıştır. İskender bu tapınakta kurbanlar kestirmiştir. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. Karataş ilçesinde yapılmış iki han vardır. Birincisi 1608 de inşa edilmiştir. İkincisi (Menzil Hanı)’dır, 1872 de yapılmıştır. İkisi de harap haldedir.

Karataş civarında, Kahin Anfilok’un kurduğu Mallos şehri vardır. Kahinleri meşhurmuş. Yumurtalık’ta Aegaea adlı bir liman şehri vardı. Akdeniz’in ticaret merkezlerindendir. Burayı Mısır Memlükleri ele geçirmişti. Yavuz Selim burayı aldı. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. Ayaş’ta Yavuz Selim bir kale burçu yaptırmıştır. Karataş koyunda bir de Kastanbul harabeleri vardır. Kanuni Süleyman bu şehrin kalelerini tamir ettirmiştir.

Misis (Mopsuestiya), Adana’ya 27 kilometre uzaklıktadır. Ceyhan nehri kıyısındadır. Bu şehri, Truvalı Mepsos Anfilak kurmuştur. Burada Apollon Tapınağı vardır. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. Misis köprüsünü Jüstinyen yaptırmıştır. Burada tiyatro ve hamam kalıntıları vardır. Lokman Hekim (Hipokrat) bu şehre yerleşmiş, tedavi yapmıştır. Misis’de çıkan mozaikler oldukça güzeldir, insan ve hayvan motifleri pek zariftir. 18 adet kuş, 16 tane vahşi hayvan resimleri bulunmaktadır. Civarında iki kervansaray vardır.

Adana - Ceyhan yolu üzerinde, Surkeli mevkiinde Yılan Kale bulunmaktadır. Kervan yolu üzerindedir. Bu kale Bizans eseridir. Hala sağlamdır. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. 700 metre kadar çevresi olan bu kale ikişer katlı, sekiz yuvarlak burçludur. Bir tepe üzerindedir. Kapısı demirdendir, sarnıcı vardır. Surkeli’de bulunan bir kaya üzerinde Hitit Kralı’nın kabartması yapılmıştır.

Kozan ilçesi sınırında ise Anavarza şehri ve kalesi vardır. Anavarza şehrini MÖ IX. yüzyılda Asurlular kurmuşlardır. Romalılar zamanında gelişmiştir. Bu şehirde keten dokumacılığıyla ileri gitmiştir. Bir depremle yıkılmıştır. Bizanslılardan sonra Ramazanoğulları’na geçmiştir. Anavarza kalesi 10 metre yüksekliğindedir. Dört kapısı vardır. Burada değerli mozaikler bulunmuştur. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. Anavarza’da altı sütunlu zafer takı, kayalara oyulmuş bir kilise, tiyatro ve su kemerleri vardır. Kozan’da da bir Asur kalesi bulunmaktadır. Bir de manastır vardır. Kozan’dan Vaftiz yağı çıkarılırdı. Büyük bir merasim yapılırdı.

Kadirli, eski Flaviopolis şehri üzerinde kurulmuştur. Roma eserleri çıkmaktadır. Karatepe’de de Hitit krallarına ait bir saray kalıntısı çıkmıştır. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. Birçok da kitabe vardır. Domuztepe’de de bir Hitit kalesi bulunmaktadır. Birçok kabartma vardır. Mağra ilçesine bağlı Şar köyünde Hitit ve Roma eserleri doludur. Tiyatro, tapınak ve bir de kilise vardır.

Kilikya Komanası denilen Hitit dini merkezi dikkate değerdir. Hitit kralları buradaki dini ayinlere katılırlardı. Bu tapınakta kadın ve erkek olmak üzere 6000 insan hizmet ederdi. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. Beş büyük rahibi vardı. Bizanslılar bu şehre Hierapolis adını vermişlerdi.

Adana’nın içinden geçen Seyhan nehrinin üzerindeki Taş Köprü’yü Roma İmparatoru Hadriyanus 117 - 138 tarihinde yaptırmıştır. Üzerindeki kitabeye göre de Bizans İmparatoru Jüstinyen 527 - 565’de tamir ettirmiştir. Köprü 319 metre uzunluğunda, 13 metre yüksekliğindedir. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. 21 gözü vardır. İki arslan kabartması bulunmaktadır. Harun Reşit ilaveler yaptırmıştır. Köprüden geçenlerden para alınırdı.

Adana’daki Türk eserlerinden Ulu Cami’nin inşaatını Ramazanoğlu Halil Bey 1511 tarihinde başlatmış fakat oğlu Piri Bey 1544 de tamamlatmıştır. Mimari tarzı Selçuk’u andırmaktadır. İki büyük kapısı, son cemaat mahalli vardır. Cephesine siyah - beyaz mermer levhalar konulmuştur. Minaresi Arap camilerininkine benzemektedir. Caminin kubbesi on iki köşeli bir kasnağa oturtulmuştur. Tek minarelidir ve şerefenin üstü örtülüdür. Kapısı, çinileri ve mihrabı değerlidir. Yanında medresesi ve türbe vardır. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay.

Akça Mescid, 1409 tarihinde Akça Ağa adında biri tarafından yaptırılmıştır. Adana’nın en eski bir binasıdır. Kapı çevresi Selçuklu tarzındadır. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay.

Aladağ, Ceyhan, Çukurova başta olmak üzere Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş ve Kozan gibi ilçelerden yoğun olarak biletleme yapılmaktadır. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. Pozantı, Saimbeyli, Sarıçam, Seyhan, Tufanbeyli, Yumurtalık ve Yüreğir ilçeleri içinde hemen şimdi bir Adana otobüs bileti alarak bu ilçeleri daha yakından görebilirsiniz! Adana'ya sadece otobüsle değil Adana uçak bileti alarak da güvenle gidebilirsiniz.

Büyük Çarşı tarafında Yağ Camii vardır. Ramazanoğulları tarafından yaptırılmıştır. Kapısı renkli taşla çevrilidir. Kiliseden dönüştürülmüştür. Yanında medresesi vardır. Ali Dede Mahallesi’nde Hasan Kethüda tarafından 1558’de cami yaptırılmıştır. Planını Mimar Sinan yapmıştır. Ahşap işleri çok güzeldir. Bir cami de Yeni Cami’dir. 1724’te Abdürrezzak Antaki yaptırmıştır. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay. Arap mimarisindedir. Şehirde bir de Ramazanoğlu Halil Bey türbesi vardır. Çinilerle kaplıdır ve içinde üç sanduka bulunmaktadır. Bir de 1741 de yapılmış Yeşil Mescid vardır. Bu mescidi Gençzade Hacı Mahmud yaptırmıştır. Adana’nın bir de Piri Paşa tarafından yaptırılmış Bedesteni ve kapalı çarşısı vardır. Ramazanoğlu Halil Bey’in 1594’te Çarşı Hamamı, 1703’te Mestan Hamamı yapılmıştır.

 

Adana saat kulesini de 1882 de Adana Valisi Abidin Paşa yaptırmıştır. Boyu 32 metredir. Ceyhan’da Durasandede Tekke Türbesi, Abdülkadir Ağa Camii, Kurtkulağı Camii, Kadirli’de ise Ala Camii vardır. Adana otobüs bileti almak NeredenNereye.com ile çok kolay.

Adana Otobüs Bileti
Adana - 5 Günlük Hava Tahmini
15 Oca Salı
çok şiddetli yağmur
11 °C
çok şiddetli yağmur
16 Oca Çarşamba
çok şiddetli yağmur
6,9 °C
çok şiddetli yağmur
17 Oca Perşembe
açık
7,2 °C
açık
18 Oca Cuma
açık
6,9 °C
açık
19 Oca Cumartesi
açık
12,4 °C
açık