Eskişehir Otobüs Bileti. Otogara gitmeden, güvenli ve indirimli olarak, Hemen Satın Al!

Eskişehir Otobüs Firmaları

Eskişehir Otobüs Firmaları
Eskişehir otobüs firmaları, otobüs bilet fiyatları, Eskişehir otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve otogarlar NeredenNereye.com'da!
Firma Adı Sefer Sayısı
Balıkesir Uludağ Turizm 83
Kütahyalılar Turizm 9
malatya zafer turizm 6
MALATYA BEYDAGI 5
Astur Kütahya 5
- HEMEN SATIN AL ! -

Türkiye’nin her ilinden en ucuz otobüs bileti ile kara yolu üzerinden ulaşılabilen Eskişehir’e; 90’a yakın otobüs firması sefer düzenlemektedir. Yoğun öğrenci nüfusu nedeniyle ülke içinde en çok sefer düzenlenen illerden biri olan Eskişehir’e yolculuk etmek için biletlerinizi sitemizde bulabilir ve güvenle satın alabilirsiniz. Aramanızı Neredennereye’de yaptığınızda firmaları ve sunulan bilet fiyatlarını tek sayfada bir arada görüntülersiniz. Böylece kolaylıkla fiyat karşılaştırması yaparak seçiminizi tamamlayabilirsiniz. Eskişehir uçak bileti alımlarınız için de sitemizi kullanabilirsiniz.

Seyahat edeceğiniz firma seçimini yaparken dilerseniz; otobüs biletlerini sitemiz üzerinden satın alarak yolculuk etmiş olan müşterilerin yorum ve değerlendirmelerinden de yararlanabilirsiniz. Şehir Porsuk Çayı etrafında kurulmuştur. Uzun yıllar bakımsız kalan bu akarsu yapılan çalışmaların ardından temizlenmiş ve çevresi ile şehrin cazibe merkezi haline gelmiştir. İç Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Eskişehir; tarih boyunca konumu nedeniyle farklı medeniyetlerin ilgisini çekmiştir. Şehir topraklarında Hititler, Frigler, Bizans ve Osmanlı etkinlik göstermiştir. Şehre en uygun otobüs bileti ile seyahat ederek tüm medeniyetlerden kalma eserler ile doğal güzellikleri ve şehre kazandırılan tüm yenilikleri görebilirsiniz. Size en uygun seferi seçip şehre ulaştığınızda gezip görebileceğiniz yerleri şöyle sıralayabiliriz. Bot ve sandal gezintileri yapılan Porsuk Çayı şehrin buluşma noktasıdır. Eskişehir’de en iyi kafe ve restoranları Porsuk Çayı çevresinde bulabilirsiniz. Akarsu boyunca bulunan yeşil alanlarda sokak sanatçılarına rastlayabilir, müzisyenlerin melodileri ile gezintinizi sürdürebilirsiniz.

Yaz aylarında Eskişehir’de bulunuyorsanız yapay denizde serinleyebilirsiniz. Porsuk Çayı’nın bağlantı noktasına yapılan KentPark içinde bulunan bu yapay deniz ile şehir ortasında yaz tatili yapmanın tadına varabilirsiniz. İndirimli otobüs bileti ve kampanyaları sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Bilet işlemlerinizi gerçekleştirmek için mobil uygulamamızdan da yararlanabilirsiniz.

AppStore ve Google PlayStore’da bulabileceğiniz uygulamayı ücretsiz olarak akıllu cihazlarınıza indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Odunpazarı Eskişehir’in en güzel ilçelerinden biri. Burada yer alan tarihi evler; zamanın durduğu izlenimini veriyor adeta. Küçük meydanlara açılan dar taşlı sokakları ve sevecen halkı ile özellikle fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri. Bu ilçede gezintinizin ardından çok yakın bir mesafede bulunan Kurşunlu Külliyesini de ziyaret edebilirsiniz. Osmanlı Döneminden kalma bu yapı 1517 yılında inşa edilmiştir. Sadece Eskişehir ve çevresinde çıkarılan lületaşı; şehrin simgesidir. Burada lületaşı kullanılarak yapılmış bir çok süs eşyası bulabileceğiniz gibi en güzel el yapımı eserleri de Lületaşı Müzesi’nde görebilirsiniz.

Otobüs Firmaları Hakkında Son Yorumlar

"Vasıfsız insanlar " Misafir
Yarım saat rötarlı gelmesine rağmen 20 dk geç çıktı ikram yok TV dogru düzgün cekmiyor muavin hiçbir soruya cevap vermiyor daha aklı selim insanları çalıştırarak kendileri için daha iyi olur
"Hic memnun değildim" Misafir
Sağolsunlar urfaya gitmemek icin beni beni urfa girişinde bir yerde indirdiler kesinlikle bir daha bilet almayacağım bir firma.
"" Misafir
Zamanında kalkış özelliği açısından iyi fakat şoförler araç kullanırken sürekli sigara içtiler benzin almaya durduğumuz da yolcuların 5 dk hava almasına müsade etmediler onun dışında iyiydi
"Uçağı kaçırmama sebeb oldu." Misafir
İnternetten satın aldığım 15:15 kalkış aracında 3 saatsonra yani 18:15 de varacağını sanıyordum uçağım 19:45 de bu yuzden boarding 19:00 da 19 da orda olmam gerekiyordu fakat 15:15 de bindiğim araç 15:27 de hareket etti ve cok yavaş hızda ilerledi yolculuk esnasında sürekli şöför telefon kullandı arama yaptı vs.
Daha sonra işin içinde olmayan 15 dakikalık mola işi çıktı 15 dakika mola oldu 25 dakika ...
Vel hasıl kelam saat 19:03 de ben otogara geldim
Yetişirim diye umit edip taksiye bindim ankara otogar arası 32 km yolculukta hızlı gitmesini söyledim bilet yanacaktı uçağın .. 23 dakikada beni yetiştirdi hava alanına ve taksi ücreti 133 tl ödedim
Ucak Bileti zaten 160 tl....
Bu kadar kazıktan sonra içeriye girip görevlinin alamam maalesef içeri demesiyle geri döndüm 11 tl aşti arabasına verdim ve 30 tl de diyarbakıra giden araca verip 15 saat yol çektim
Benim halimden anlarmısınız bilmem ama 15 saat yolculugu söve saya gittim siz benim bu yaşadığım mağduriyete karşılık ne yapabilirsiniz orası ayrı tabi .
Teşekkürler
"" Misafir
Film arşivini biraz guncel tutarlarsa daha mukemmel olur... onun haricinde gayet konforlu bir yolculuk yap host cok aşırı ilgiliydi
"Üzmez ama mutluda etmez " Misafir
-Sık mola vermemeleri(Eskişehir-Kırşehir arası 2 mola verilmiş olup 2. mola Kırşehir terminaline 15 dakika kala 30 dakika olacak şekilde verilmiştir)
-ikramlara atıştırmalık eklemeleri( sadece içecek sunuldu)
-Servis yoksa bildirmeleri(gece 2 de şehir merkezine yürümek zorunda kaldım)
-Yoldan kişi almamaları(Eskişehir terminalden bindiğimde yerimde(23 numara) yabancı uyruklu birisi oturuyor ve kişinin bilet numarası 22, 22 numarada yoldan alınmış ısrarla bilet istemiş ama sıkıntı olmayacağı söylenmiş kesinlikle oturacağı yerden kalkmak istemeyen bir hanımefendi oturuyor)
-Daha eğitimli personel istihdam etmeleri veya personelllerini eğitimden geçirmeleri(şoför terminalde uzun kalmasına rağmen kimsenin tuvalete gitmesine izin vermemiş olup ters çıkmış, muavin acemiydi)

Gibi konunalara dikkat etmeleri tavsiye olunur.

Genel anlamda üzmez ama mutluda etmez 10 lira ucuz bilet ama servis yok, ikram zayıf ...
"Rötar" Misafir
Rötar oldu 45 dakika. Bu bi saat önceden haber verildi bu da bir şeydir ama ne zaman metronun zamanında geldiğini ve kalktığını gördük ki.. metro demek rötar demek gecikme demek.
"Güzel" Misafir
Tavsiye ederim
"Yeni Adana’nın Rezaleti" Misafir
1) Yeni Adana yerine Lider Adana otobüsü verilmiş fakat Eskişehir yazıhanesi bilet alırken bize bu bilgiyi vermedi.
2) Otobüsün gelmesini beklerken nerdeyse hareket edecekmiş fakat eksik olan yolcularını telefonla arama düşüncesinden yoksunlar.
3) Nasrettin hoca tesisinde yarım saat mola vereceğini söylerken 40 dakika mola verdi.
4) Saat 23.00 da Ankara’dan hareket edeceğini söyledi fakat 23.20’de gecikmeli olarak hareket etti.
5) Adana’ya gelmeden önce iki kez sağa çekerek, otobüsü durdurdu ve dakikalarca bekledi.
6) Muavin ile şöförün konuşmalarından anladığım kadarıyla bu otobüsün Osmaniye’ye gitmeyeceğini öğrendim. Ne zaman, nerden aktarma yapacağımı sorduğumda bana bilgi vermedi. Ayrıca bilet alırken seyahat süresinin 11.30 olacağını belirtirken 14.30 saat süreceğini söylediler. Bu konu hakkında açıklama istediğimde hem muavin hem de Ankara’da otobüsün yanına gelen firma görevlisi sesini yükselterek beni azarladı. Ankara yazıhanesine durumu bildirdiğimde onlar tecrübesiz diyerek konuyu kapattılar!
7) Adana’ya geldiğimizde aktarma yapılacağına dair bir bilgi verilmediği için devam edecek olan 9 kişi otobüste bekliyorduk. Muavin gelerek bizi azarladı! “Adana’ya geldik demedik mi size, hala neden bekliyorsunuz, bu otobüs devam etmez, kontak kapattı burda” diyerek çirkefleşti. Arabadan indiğimizde hiç kimse hangi otobüsle gideceğimizi söylemediği için dakikalarca bilinçsizce bekledik. En sonunda Kayseri’den gelen bir otobüse binin dediler, hangi numaraya oturacağımızı söylemedikleri için ilk binenler boş yerlere oturdu. Geride kalanlar ise yer olmadığı için indirildiler.
8) Ayrıca Eskişehir/Osmaniye arasında sadece 1 kez sadece içecek servisi yaptılar.
9) Ben hayatım boyunca bu kadar rezil, saygısız, sorumsuz bir firmayla yolculuk yapmadım. Bir daha bu firmanın önünden bile geçmem.
"Eğitim" Misafir
hizmet personeli müşteri ilişkileri konusunda eğitim almalı.