scorecardresearch

Viranşehir Otobüs Bileti

Viranşehir Otobüs Bileti

Viranşehir Otobüs Biletleri

Viranşehir, Türkiye’nin seksen bir ilinden bir olan Şanlıurfa’nın ilçelerinden bir tanesidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe coğrafi olarak, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Ceylanpınar, Suriye ile komşuluk içerisindedir. İçerisinde bulunduğu şehir hem ülkenin hem de dünyanın tarihi yerlerinden bir tanesidir. Bunun nedeni şehrin eski Mezopotamya medeniyetlerinin kesiştiği bir noktada kurulmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum hem ilçenin hem de şehrin etnik çeşitliliğinin artmasına ve tarihi ve kültürel bakımdan zengin bir hale gelmesine neden olmuştur. Şehrin dokuz bin yıllık bir tarihi olduğu düşünülmektedir. 

Bu ilçede de yerleşimin tarihi tıpkı bağlı bulunduğu el gibi oldukça eskilere dayanmaktadır. İlçe sınırları içerisinde gerçekleştirilen kazı çalışmalarından Sümerler dönemine ait buluntulara rastlanmıştır. Bu durum yerleşim tarihinin bu döneme kadar dayandığını kanıtlamaktadır. Bölge Sümer hakimiyetinden sonra Hititlerin hakimiyeti altına girmiştir. Daha sonrasında ise sırası ile Aramiler ve Asurlular bölgeyi ele geçirmişlerdir. Tarihi açıdan oldukça zengin olan ilçe bu dönemlere ait eserlere ev sahipliği yapmıştır. 
Viranşehir ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yerler arasında, Halfeti Antik Kenti, Tektek Dağları Milli Parkı, Savaşan Köyü, Şuayb Şehri, Eyüp Peygamber ve Makamı, Fırat Nehri, Şanlıurfa Tarihi Kapalı Çarşı, Harran Ovası, Fırfırlı Camii, Şanlı urfa Müzesi yer almaktadır. 
Güneydoğu Anadolu bölgesinin bu tarih kokan nadide ilçesine bir seyahat düzenlemek için neredennereye.com adresi üzerinden Viranşehir otobüs bileti satın alabilirsiniz. 
 
Viranşehir - 5 Günlük Hava Tahmini
28 Mar Salı
Açık
17,5 °C
Açık
29 Mar Çarşamba
Hafif yağmur
16,1 °C
Hafif yağmur
30 Mar Perşembe
Hafif yağmur
16,7 °C
Hafif yağmur
31 Mar Cuma
Orta şiddetli yağmur
11,7 °C
Orta şiddetli yağmur
01 Nis Cumartesi
Orta şiddetli yağmur
17,7 °C
Orta şiddetli yağmur