Yolcu Sayısı
1

Niksar otobüs bileti

Niksar Otobüs Bileti

En popüler Niksar otobüs rotaları

Niksar otobüs bileti fiyatları, Niksar otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Niksar otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
BayrampaşaNiksar380 TL13
İstanbul (Anadolu)Niksar70 TL13
İstanbulNiksar380 TL13
AlibeyköyNiksar380 TL13
İzmitNiksar400 TL12

Niksar otogarı

  • Niksar(356) 527 14 52

Niksar otobüs biletleri

Niksar, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Tokat’ın ilçelerinden bir tanesidir. Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz bölümünde yer alır. Geçmişine bakıldığında köklü bir tarihi olduğu görülen bu ilçenin kuruluşu Pers İmparatorluğu dönemine dayanmaktadır. İlçe bu dönemde ilk kurulduğu zamanlarda Ceberia adını taşımıştır. Gene aynı dönem içerisinde ilçe topraklarına çok sayıda izleri bugün de görülen tarihi yapı kurulmuştur. Tarihteki büyük savaşlardan biri olan Roma-Pers savaşları bu ilçenin toprakları üzerinde gerçekleşmiştir. Savaştan sonra ilçe Roma İmparatorluğunun eline geçmiştir.

İlçenin isminin kaynağına dair ise elimizde Osmanlı döneminden kalma bir bilgi vardır. Bu Evliya Çelebi’nin aktarmış olduğu bir bilgidir. Evliya Çelebi’nin anlattığına göre ilçesinin doğusunda kullanılan Nik Hisar isminden bir yapı mevcuttur ve bu ismin yanlış kullanılması ile birlikte ilçenin ismi ortaya çıkmıştır.
Zaman içerisinde Niksar pek çok Anadolu medeniyeti arasında el değiştirmiştir. Kesin olarak Türklerin eline geçmesi ise Danişmendliler zamanında gerçekleşmiştir. Bu dönemde ilçe Danişmendlilerin egemenliğinde başkent olarak kullanılmıştır. Başkent olduğu süre boyunca ilçe dönemin önemli ilim merkezlerinden biri haline gelmiştir.
Niksar ilçesi ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yerler arasında, Taşmektep, Talazan Köprüsü, Çöreğibüyük Camii, Ulu Camii, Yağı Basan Medresesi, Melikgazi Türbesi, Kırkkızlar Kümbeti, Akyapı Kümbeti, Kolak Kümbeti, Niksar Kalesi, Çıkrıkçı Baba Türbesi yer almaktadır. Bu güzel ilçeyi yakından tanımak için neredennereye.com üzerinden Niksar otobüs bileti satın alabilirsiniz.

neredennereye.com (1999 - 2023) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr