Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Ankara Yalova Otobüs Bileti

Ankara Yalova Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 55,00 TL'den başlamaktadır.
  • Kaç kilometredir? Bu rota 407 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 5sa 15dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 1 firma sefer düzenlemektedir. Ankara Yalova arası giden otobüs firmaları ortalama 3 sefer düzenlenmektedir.

Ankara Yalova otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da!

Türkiye'nin her yerine en uygun otobüs biletlerini birkaç tık kolaylığı ile kredi kartı veya banka kartınızla satın alabilirsiniz. Ankara Yalova güzergahı üzerinde sefer düzenleyen tüm otobüs firmalarının arasından dilediğinizi seçin, en uygun otobüs biletini kolayca satın alın! Ankara Yalova seyahatinize başlamadan önce, Ankara ve Yalova hakkında detaylı bilgilere göz gezdirmeyi unutmayın.

Ankara ve Yalova şehirlerindeki otogarları, otobüs firmalarının şubelerini ve şube telefonlarını bulabilirsiniz. 

NeredenNereye.com 1999 yılından bu yana kolay kullanımlı bilet arama motoru, güvenlik sistemi, bünyesinde yer alan Türkiye'nin önde gelen otobüs firmaları ile birlikte her zaman ve her yerde yolcularının yanında!

 

Ankara Yalova Otobüs Biletleri

Ankara Yalova otobüs bileti mi aradınız?  Ankara Yalova otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yörenin tarihi MÖ 8. yüzyıla kadar iner. MÖ 8. ya da 7. yüzyılda Yunanistan’dan gelen denizcilerin Yalova kentinin bugünkü yerinde Pythia adlı bir iskele yerleşmesi kurduğu bilinir. MÖ 3. yüzyılda Bitinya Krallığı’na bağlı olan yöre MÖ 74’te Roma’ya bağlandı. 11. yüzyıl başlarında Bizans’ın Optimaton Theması'nın sınırları içinde yer alan yöre Haçlı Seferleri sırasında yıkıma uğradı. Yöre 1320’lerde Osmanlı topraklarına katıldı. Yalova kazası 1867’de Hüdavendigar vilayetinin Bursa sancağına bağlıydı. 1899’da nahiye yapılan Yalova müstakil İzmit mutasarrıflığının Karamürsel kazasına bağlandı. Halkının büyük bölümü Rumlar ve Ermenilerden oluşan yöreye 19. yüzyılın ikinci yarısında Kafkasya’dan gelen göçmenler yerleştirildi. I. Dünya Savaşı sonrasında müstakil İzmit mutasarrıflığının bir kazasıydı. Mondros Mütarekesinden sonra Yunanlar Ekim 1920’de Esenköy’e (eskiden Katırlı Köyü) çıkartma yaptı. Yalova yöresini işgal eden Yunan kuvvetlerinin 29 Nisan 1921 ’de Kocadere köyünde bir katliam yaptığı bilinmektedir. Bu dönemde yakılıp yıkılan yöre 19 Temmuz 1921’de işgalden kurtuldu.

 

Yalova 1929’da Gazi Mustafa Kemal’in direktifi uyarınca çıkarılan yasayla kaza yapılarak İstanbul vilayetine (il) bağlandı. Yörenin doğasını beğenen Atatürk burada iki çiftlik kurdu ve kaplıcaları onarttı. Yazları Yalova’da geçiren Atatürk için Kaplıcalar’da, Baltacı Çiftliği’nde ve Millet Çiftliği’nde birer köşk yaptırıldı. Millet Çiftliği’ndeki köşkün yapılması sırasında ulu bir çınarın dallarının kesilmesi gerekti. Atatürk’ün bunu uygun bulmaması üzerine 8 m öteye taşınan bu binaya “Yürüyen Köşk” dendi. Atatürk’ün çiftlik arazilerini ıslah ettirmesi sırasında bataklıkların kurutulması Yalova’nın sıtmadan kurtulmasını sağladı. 1950’lerden sonra Balkanlar’dan gelen göçmenlerin bir bölümü de Yalova yöresine yerleştirildi.

 

1995’te çıkarılan bir yasayla Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinin batı kesiminde Altınova, Bursa’nın Gemlik ilçesinin batı kesiminde Armutlu, Yalova ilçesinin eski alanı içinde de Çınarcık, Çiftlikköy ve Termal ilçeleri oluşturuldu. Aynı yasa uyarınca Merkez ilçe ile bu ilçeler bir araya getirildi ve merkezi Yalova kenti olmak üzere Yalova ili kuruldu.
 
Ankara’dan verimli ve bereketli ovalarıyla ve kendine özgü bir sahil yaşamıyla karşılaşacağınız Yalova’ya otobüsle seyahat ederek keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz. Hititler, Firigler, Romalılar ve Osmanlı dönemlerinde önemli bir yerleşim merkezi sayılan Yalova’da Sudüşen Şelalesi, Yalova Termal Kaplıcaları, Yalova sahilleri gibi turistik alanlar da dikkat çekicidir.
Ankara’dan Yalova’ya giden otobüs firmalarının sefer bilgilerini görüntüleyerek online olarak otobüs bileti almak için NeredenNereye.com’dan yararlanabilirsiniz. Metro Turizm gibi Ankara-Yalova arasında seferler düzenleyen firmaların yol boyunca sizi rahat hissettirmek üzere sunacakları tüm hizmetleri de araştırabileceğiniz online otobüs bileti rezervasyonu sistemi ile yolculuğunuz sandığınızdan daha güzel geçecek. NeredenNereye.com, Ankara-Yalova seyahatinizde iyi yolculuklar diler. 
  Ankara Hakkında
Nüfus:
5,045,083
Yüzölçümü:
25.401,94 km²
Plaka:
06
Telefon kodu:
(312)
Otogar:
Ankara Otogarı
  Yalova Hakkında
Nüfus:
155,016
Yüzölçümü:
850,46 km²
Plaka:
77
Telefon kodu:
(226)
Otogar:
Yalova Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.