Yolcu Sayısı
1

Tercan otobüs bileti

Tercan Otobüs Bileti

En popüler Tercan otobüs rotaları

Tercan otobüs bileti fiyatları, Tercan otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Tercan otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
IğdırTercan300 TL20
BayrampaşaTercan500 TL14
AnkaraTercan70 TL12
HorasanTercan250 TL12
PasinlerTercan250 TL12

Tercan otogarı

  • Tercan(446)

Tercan otobüs biletleri

Tercan, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Erzincan’ın ilçelerinden bir tanesidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Erzincan’a bağlı olan Tercan ilçesi üç belde ve yetmiş iki köye sahiptir. Daha önce Erzurum’a bağlı olan isçe 1938 yılında çıkarılan bir kanun ile Erzincan’a bağlanmıştır. Tercan yöresine ilk yerleşenlerin hittiler, Urartular ve Asurlular olduğu sanılmaktadır. Daha sonra Medlerin, Perslerin, Makedonyalıların, Romalıların ve Bizanslıların hâkimiyetine girmiştir. Otlukbeli Savaşından sonra ise bölgede Osmanlı hâkimiyeti kurulmuştur. İlçe Erzurum ile Erzincan arasında bulunmaktadır.

Tarihi yerler olan Abrenk kilisesi ve Mamahatun kervansarayı tarih meraklılarının gezebilecekleri yerlerdir. Doğa gezileri de Tercan’da yapabileceğiniz gezilerdendir. Ormanlık alanlar ve dere kenarlarını sıklıkla bu bölgede görebilirsiniz.
Abrenk kilisesi ilçeye bağlı olan Üçpınar köyünde Vank dağlarının güney doğusunda bulunmaktadır. Kilisenin kapısında 1855 yılı olmasından dolayı o yıl yapıldığı düşünülmektedir. Mamahatun kervansarayı Saltukoğluları hükümdarlarından 2. İzzetin’in kızı Mama hatun adına yaptırılmış ve adına da bu yüzden Mamahatun kervansarayı verilmiştir. Bu kervansarayın 13’üncü yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. Mamahatun Kervansarayının çak yakınında Mama hatun türbesi bulunmaktadır.
Yöre yemekleri genellikle hamur işleri olmaktadır. Bölgesel geleneksel beslenme türleri buğday ve buğday ürünleri ve hayvansal gıdalardan oluşmaktadır. Bulgur ise bu bölgede birçok yemekte kullanılır. Tarhana çorbası, eşgili çorba, evelik çorbası, börülceli çorba en önemli çorba çeşitleridir. Erzincan lokumu da bölgenin önemli yemek çeşitlerindendir.
Doğu Anadolu’nun bu saklı güzelliklerini ortaya çıkaran nadide ilçeyi ziyaret etmek için neredennereye.com adresi üzerinden Tercan otobüs bileti satın alabilirsiniz.

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr