Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Tatvan Otobüs Bileti

Tatvan Otobüs Bileti

Tatvan Otobüs Biletleri

 Tatvan, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Bitlis’e bağlı ilçelerinden bir tanesidir. İlçe Van Gölü’nün batı yakasında yer almaktadır. Bu ilçenin sınırları içerisinden önemli bir ulaşım birimi olarak, Haydarpaşa Tren Garı- İran Demiryolu geçmektedir. İlçe coğrafi olarak, Diyarbakır, Van, Elazığ, Siirt, Ağrı illerinin kesişim noktasında bulunmaktadır. Bu durum ilçenin gelişmesini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca bölgeye gelen ziyaretçilerinin rağbet gösterdiği Van- Tatvan vapur seferleri düzenlenmektedir. Bu ilçe aynı zamanda coğrafi olarak, Ahlat, Gevaş, Hizan ilçeleri ile komşuluk içerisindedir. 

İlçenin geçmişine bakıldığında ise oldukça köklü bir tarihe sahip olduğu görülecektir. Bölge içerisinde gerçekleştirilen kazı çalışmalarının sonucunda bölgenin tarihinin yaklaşık olarak beş bin yıl öncesine dayandığı ortaya çıkmıştır. Bu ilçeye gerçekleştirilen ilk yerleşim Subarlar tarafından yapılmıştır. Daha sonra ise kısa bir dönem Doğu Anadolu bölgesinde kısa bir süre hüküm süren Huriler’in geldiği tahmin edilmektedir. Asıl büyük çaplı yerleşim ise Doğu Anadolu’da uzun süre güçlü bir hakimiyet kuran Urartular tarafından gerçekleştirilmiştir. Günümüz tarihine yaklaştığımızda ise Ermeniler bölgenin hakimi olmuşlardır. Bu hakimiyet bölgenin Türklerin kontrolüne girdiği 1071 tarihine kadar devam etmektedir. 
Bu bölgenin isminin asıl kaynağı Ermenice bir kelimeden gelmektedir. Bölgenin döneminde hükümdar olan bir Ermeni yönetici tarafından isimlendirildiği düşünülmektedir. Dönemin ünlü isimlerinden Evliya Çelebi’ye göreyse bu bölgeye Tatvan denilmesinin nedeni yakının bulunan Taht- ı Van kalesidir. 
Tarihin, doğunun güzellikleri ile buluştuğu bu güzel ilçeye bir yolculuk için neredennereye.com adresi üzerinden Tatvan otobüs bileti satın alabilirsiniz.