Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Sungurlu Otobüs Bileti

Sungurlu Otobüs Bileti

Sungurlu Otobüs Biletleri

Sungurlu, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Çorum’un ilçelerinden bir tanesidir. Coğrafi bölge olarak Karadeniz Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bölgenin geçmişine bakıldığında oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğu görülmektedir. İlçe önceleri Osmanlı döneminde Sivas iline bağlı bulunmaktaydı. Zaman içerisinde Sungurlu, Asurlular, Hititler, Frigler, Kimerler, Moğollar, İskender, Galatlar, Roma ve Bizans medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Son olarak bölgeye Türklerin gelmesi ile birlikte Malazgirt Meydan Savaşı’ndan sonra Türklerin eline geçmiş ve bu tarihten itibaren Türkleşmeye başlamıştır. Bunu gerçekleştiren Danişment Ahmet Gazi’dir. 

Anadolu’nun birçok bölgesinde olduğu gibi zaman içerisinde bu topraklarda medeniyet kuran tüm topluluklar için yerleşim merkezi haline gelmiştir. Geçmişi MÖ.3000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Bölgeyi ilk olarak önemli bir yerleşim merkezi haline getiren Anadolu medeniyeti ise Hatitlerdir. 
Bundan sonra ise bölge giderek yerleşim alanı olmasının yanı sıra ticaret merkezi haline de gelmeye başlamıştır. Bunun nedeni Asurlu tüccarların kurmuş oldukları ticaret yoludur. Bu ticaret yolu ilçe topraklarının içerisinde geçmektedir. Daha sonrada ikinci bir ticaret yolu olan Kral Yolu bölgenin hayatının renklenmesine ve öneminin daha da fazla artmasına neden olmuştur. 
Sungurlu ilçesinin ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yapılar arasında, Ulu Cami, Eski Hamam, Eski Karakol, Saat Kulesi, Sungurlu Konakları, Taş Köprü yer almaktadır. Anadolu’nun bu harika ilçesini yakından tanımak için neredennereye.com üzerinden Sungurlu otobüs bileti satın alabilirsiniz. 
 
Sungurlu - 5 Günlük Hava Tahmini
17 Nis Cumartesi
hafif yağmur
19,5 °C
hafif yağmur
18 Nis Pazar
hafif yağmur
17,9 °C
hafif yağmur
19 Nis Pazartesi
kapalı
21 °C
kapalı
20 Nis Salı
az bulutlu
18 °C
az bulutlu
21 Nis Çarşamba
parçalı bulutlu
16,6 °C
parçalı bulutlu