Yolcu Sayısı
1

Pasinler otobüs bileti

Pasinler Otobüs Bileti

En popüler Pasinler otobüs rotaları

Pasinler otobüs bileti fiyatları, Pasinler otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Pasinler otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
IğdırPasinler250 TL30
AvcılarPasinler311 TL20
SarıkamışPasinler150 TL16
TuzlucaPasinler50 TL16
SelimPasinler150 TL14

Pasinler otogarı

  • Pasinler(442) 661 37 06

Pasinler otobüs biletleri

Pasinler, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Erzurum’un ilçelerinden bir tanesidir. Bu ilçenin tarihinin MÖ.4000’li yıllara dayandığı düşünülmektedir. İlçe sınırları içerisinde gerçekleştirilen çalışmalar da bunu destekler nitelikte sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Pasinler bölgesine tarihte ilk yerleşimin, Anadolu’nun birçok doğu noktasına yerleşimde bulunan Urartular tarafından gerçekleştirildiği düşünülmektedir. İlçenin ismine yönelik gerçekleştirilen etimolojik çalışmaların sonucunda bu bölgenin isminin bir dönem aynı topraklar üzerinde hakimiyet kuran İskitlerden geldiği düşünülmektedir. İlçenin topraklarının oldukça bereketli olduğunu gören İskitler bu bölgeye “Pahaesis” kelimesini isim olarak seçmektedirler. Kelimenin anlamı Pasinlerin toprağı anlamını taşımaktadır. Bu bölgeye Türklerin yerleşmesi ise İskitlerden çok sonrasına dokuzuncu yüzyıla dayanmaktadır. Bölge Türk hakimiyetine girdikten sonra uzun süre boyunca Türklerin elinden kalmış daha sonrasın Ruslar ve Ermeliler tarafından işgal edilmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer alan bu ilçe coğrafi açıdan incelendiğinde Yüksekte bulunan düzlük bir plato alanına kurulmuştur. Çevresinde engebe oluşmasını sağlayan ve yükseltiyi arttıran çok sayıda dağ ve coğrafi yapılanmalar mevcuttur. Bu iklimsel olarak ise Karasal iklim özellikleri göstermektedir. Özellikle ülke içerisinde karasal iklimi en sert yaşayan noktalardan biri olan Erzurum’un, bu iklim özelliklerini en şiddetli gösterdiği noktalardan bir tanesidir. Sıcaklık ortalama olarak 6 dereceyi geçmez. Yazları ise Erzurum’a oranla daha sıcak, kışları daha soğuktur. Doğu Anadolu’nun saklı güzelliklerinin bulunduğu bu ilçeyi yakından tanımak içinde neredennerye.com adresi üzerinden Pasinler otobüs bileti satın alabilirsiniz.


neredennereye.com (1999 - 2023) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr