Yolcu Sayısı
1

Erdemli otobüs bileti

Erdemli Otobüs Bileti

En popüler Erdemli otobüs rotaları

Erdemli otobüs bileti fiyatları, Erdemli otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Erdemli otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
ŞanlıurfaErdemli390 TL27
AnkaraErdemli500 TL16
DiyarbakırErdemli550 TL10
SusanoğluErdemli150 TL7
BurdurErdemli450 TL6

Erdemli otobüs biletleri

Erdemli, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Mersin’in ilçelerinden bir tanesidir. Akdeniz Bölgesinin sınırları içerisinde yer alır. İlçe ormanlık alan bakımından ilin diğer kesimlerine göre daha zengindir.

Ziyaretçilerinin fark edeceği üzere ilçenin giriş çıkışı çam ağaçları ile kaplanmıştır. Topraklarının büyük bir kısmını ormanlık alanlar ve tarım arazileri oluşturur. Bağlı bulunduğu ilin doğal liman barındırma özelliği dolaylı yoldan ilçeyi de etkilemiş ve ticaret hayatının canlanmasında katkı sağlamıştır. İlçe sınırları içerisinde Akdeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak geçer. Bu iklim özellikleri bünyesinde barındırdığı verimli alüvyol topraklardan oluşan tarım arazileri ile birleştiğinde tarım üretiminin çeşitlenmesinde katkı sağlar.

İlçenin tarihi geçmişinde isminin nereden geldiği bilinmemek ile birlikte, İç Anadolu’dan gelen Erdemoğulları beyliğinin buraya yerleşmesinden sonra bu ismi aldığı düşüncesidir. İlçe coğrafi olarak, Silifke, Karaman, Akdeniz ile komşuluk içerisindedir.
İlçe ziyaretçilerinin görmesi gereken önemli noktalarından bir tanesi, Tırtar-Akkale’dir. Bu kalıntının Genç Roma döneminden miras kaldığı düşünülmektedir. İçerisinde tahminen saray olduğu düşünülen bir yapı ve bir sarnıç bulunmaktadır. Sarnıcın günümüzde 150 ton zeytin yağı depolayacak biçimde korunmuş olması ise oldukça etkileyicidir.
Erdemli ziyaretçilerini görmesi gereken bir diğer nokta ise, İmirzeli’dir. Bu alan düşünüldüğü gibi Ayaş kasabasına bağlı değil, Karaahmetli köyüne bağlı bir noktada bulunmaktadır. Helenistik dönemden yoğun izler taşıyan nadide bir kültürel eserdir.

Erdemli otobüs bileti alarak bu güzel ilçeyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr