Edirne Otobüs Bileti

Edirne Otobüs Bileti

Edirne Otobüs Biletleri

Edirne otobüs bileti satın almak ve Edirne’ye giden otobüs firmaları hakkında bilgi almak için doğru yerdesiniz!

Marmara Bölgesi’nin tava ciğeri ve badem ezmesi lezzetleriyle ünlü şehri Edirne’ye otobüs bileti NeredenNereye.com’da! Çok değil birkaç yıl önce bilet almak çok zahmetli ve yorucu bir işti. Hele ki tatil ve bayram dönemlerinde otobüs bileti arıyorsanız, otogarda ya da firma şubelerinde kuyruk beklemek gerekiyordu. Ne var ki internetin hayatımıza girmesiyle birlikte, kolaylaşan birçok yaşam biçimimize otobüs bileti alma görevi de eklendi. Üstün hizmet kalitesi ile NeredenNereye.com, bilet bulmanız için size hızlı ve pratik şekilde bilgiler sunuyor.

Edirne otobüs firmaları, Edirne otobüs bileti fiyatları ve buna benzer aradığınız her şeyi NeredenNereye.com’da bulabilirsiniz. Yalnızca iki adımda otobüs biletinizi satın alabileceğiniz gibi, şehre hizmet veren tüm otobüs firmalarının güncel otobüs bilgilerini de görebiliyorsunuz. Edirne otobüs firmaları Ulusoy, Metro, Truva, Has Turizm, Edirne Ece Turizm, Nilüfer Turizm, İstanbul Seyahat, Volkan Turizm, Derya Turizm başta olmak üzere, aktif olarak ulaşım imkanı sağlıyor. Edirne’ye İzmir, İstanbul, Ankara, Bursa, Kütahya, Gebze, Sakarya, Çanakkale gibi iller üzerinden kolayca geçiş yapabilirsiniz.

Şehirde bulunan öğrenci nüfusunun artmasıyla birlikte Edirne Otogarı yılın her döneminde aktif yoğunluk göstermektedir. Tarihi İki Kapılı Han’ın etrafında bulunan Otogardan, Keşan, Enez, Meriç gibi tüm ilçelere otobüs bulabilirsiniz.

Edirne’de Gezilecek Yerler

Şehir, her sene Haziran’ın son haftası Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri gerçekleştiriliyor. O nedenle bu dönemde fazlaca Edirne İstanbul otobüs bileti trafiği yaşanıyor. Eğer bu zamanlarda şehre gidecekseniz, otobüs biletinizi erkenden almanızı öneririz.

Bu şehirden bahsederken Selimiye camisinden bahsetmemek olmaz diye düşündük ve aşağıdaki kısımda da Selimiye hakkında bilgiler verdik.

Selimiye Camisi: Şehrin ortasındaki bir tepede yükselen ve en uzak yerlerden görülebilen büyük bir camidir. Dünyada bir eşine rastlanmayan bir mimari niteliği bulunmaktadır. Selimiye’nin yapısı, üç şerefelinin kapısı, Eski Caminin yazısı sözü yüzyıllar boyunca dillere destan olmuştur. Yıldırım Bayezıd’ın yaptırdığı sarayın yerine 1569-1575 yılları arasında II. Selim tarafından 27.760 kese akçeye 1571 yılı Kıbrıs savaşı gelirleriyle yaptırılmıştır. Mimar Sinan (1490- 1588)’ın en büyük ve ustalık eseridir. Taş işçiliği, çinileri ve kalem işleri bakımından büyük bir değer taşır.

Duvarları kesme taştan yapılmıştır. Caminin alanı 1575 m2, her şeyi ile 2475 m2 yer tutmaktadır. İşlemeli kapısı olan ön bahçe revaklarla süslü 18 kubbe ve 16 sütunla çevrilidir. Bu sütunlar Kıbrıs, Aydıncık ve Suriye kalıntılarından getirilmiştir. Bahçenin ortasında güzel işlemek mermerden yapılmış bir şadırvan yer almıştır. Son cemaat yeri kalın yuvarlak 6 sütun üzerine 5 kubbelidir. Son cemaat yerindeki pencerelerin üstleri çinili ayetlerle süslüdür. İşlemeli mermerden yapılmış giriş kapısının üstündeki kubbe yivli, diğer kubbeler ise düzdür. İşlemeli üçer şerefeli dört minaresi uzaklardan iki tane gibi görünür. Minareler 3.80 m. çapında ve 70,89 m. yüksekliğindedir. Caminin köşelerindeki iki minarede birbirini görmeden şerefelere giden üç yol bulunmaktadır. Bahçenin giriş kapısının iki yönündeki minareler ise birer yolludur. Harem kapısı üzerinde bulunan hicri 982 (miladi 1575) tarihli sekiz parçalı ve sülüs yazılı yapım yazıtı şair Edirneli Sofizade Sai (M.Ö. 1615)’nin eseridir. 6 m. genişliğindeki kemerlerle birbirine bağlı yuvarlak 8 fil ayağı üzerine oturan 31,28 m. çapında ve 43,28 m. yüksekliğinde muazzam kubbesinin eteklerinde 32 küçük pencere sıralanmıştır. Bu kubbe Ayasofya Camisinin kubbesinden daha büyüktür. Kubbenin içi kalem işlemeleriyle süslüdür. Büyük kubbeyi dört yönde ve kıblede 5 yarım kubbe desteklemektedir. Caminin dört yüzünde üst üste 6 sıra halinde birçok pencere sıralandığından içersi çok aydınlıktır. Mihrap ve mimberi mermer işçiliğin bir şaheseridir. Mihrabın duvarları, mahfili ve alt kat pencerelerinin alınlıkları çiçek motifli ve panolarla yazılı olan renkli çinilerle süslüdür. Mihrap duvarlarının üst çinili kısmında lacivert üzerine beyaz renkli büyük yazılarla «Amen-al-Resul-ü» ve alt kısmında «Elham Suresi» yazılıdır. Mihrabın solundaki Hünkar Mahfilindeki zengin çinilerin bir kısmı 1878 Türk-Rus savaşı sırasında Rus Generali Skobelef tarafından söktürülerek Moskova müzesine götürülmüştür ve yerleri boya ile kapatılmıştır. Caminin ortasında 12 mermer sütuna dayanan müezzin mahfili yer almıştır. Mihrabın sağında alçıdan tavanı kalem işlemeleriyle süslü olan kütüphane bulunmaktadır. Kütüphanede basma ve el yazması kıymetli kitaplar yer almıştır.

 

Selimiye camisinin külliyesi arasında sağda Darüssubyan ve doğuda ise Türk-İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan Darüttedris (Selimiye Müzesi), cami önünde Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa Paşanın 1667 yılında yaptırdığı çeşme, caminin solunda Şehzade türbesi, caminin batısında Selimiye’nin vakfı olan ve III. Murat’ın Mimar Davut’a yaptırdığı Arasta Çarşısı yer almıştır. Bir koridora iki sıra halinde bulunan 124 dükkan sıralanmıştır. Burada esnafın her sabah doğru iş yapacaklarına dair dua ettikleri Dua Kubbesi bulunmaktadır.

Edirne Otobüs Bileti
Edirne - 5 Günlük Hava Tahmini
16 Oca Çarşamba
açık
6,7 °C
açık
17 Oca Perşembe
az bulutlu
6,3 °C
az bulutlu
18 Oca Cuma
az bulutlu
9,5 °C
az bulutlu
19 Oca Cumartesi
hafif yağmur
6 °C
hafif yağmur
20 Oca Pazar
kar yağışlı
4,8 °C
kar yağışlı