Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Edirne Otobüs Bileti

Edirne Otobüs Bileti

Edirne Otobüs Biletleri

Edirne, gerek yüzyıllar boyunca farklı toplumlara yaptığı ev sahipliği ile gerekse Osmanlı Devleti hakimiyetindeyken üstlendiği önemli rolü ile ülkemiz için oldukça önem arz eden bir şehirdir. Dolayısıyla Edirne turizm açısından eşsiz bir değerdir ve kenti görmek için oldukça yoğun bir talep bulunmaktadır.

Edirne Ulaşım

Ülkemizin kuzeybatı bölgesinde bulunan ve Yunanistan ile Bulgaristan’a kapı komşusu olan Edirne’ye ulaşım daha çok karayolu üzerinden sağlanır. Özel aracı olmayanlar için hizmet veren Edirne otobüs seferleri ise her zaman en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Özellikle İstanbul’dan Edirne otobüs bileti bulmak oldukça kolaydır. Çünkü İstanbul’dan Edirne’ye gitmek için yoğun bir talep bulunmaktadır ve dolayısıyla İstanbul’dan Edirne’ye her gün ve neredeyse saat başı sefer düzenlenir. Bu sebeple İstanbul otobüs bileti bulmanız oldukça kolaydır. Tabii diğer illerimizden de Edirne’ye karşılıklı olarak yapılan otobüs seferleri bulunmaktadır.

Edirne Otobüs Bileti Fiyatları

Edirne ucuz otobüs bileti satın almanın en kolay ve güvenli yolu ise NeredenNereye.com’dan geçmektedir. Ana sayfadan yapacağınız sefer araması sonrasında hızlıca sonuç alabileceğiniz sitemiz üzerinden ucuz Edirne otobüs bileti için iki adımda satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Edirne otobüs bileti fiyatları için otobüs firmaları arasında karşılaştırma yapma imkanı sunan NeredenNereye.com’dan satın aldığınız bileti iptal etmeniz gerektiğinde ise yine aynı hız ve kolaylıkla iptal edip paranızı aynen iade alabilirsiniz.

Edirne Online Otobüs Bileti ve Otobüs Firmaları

NeredenNereye.com üzerinden bilet satın alabileceğiniz Edirne otobüs firmaları; Isparta Petrol, Ulusoy Turizm ve Metro Turizm olarak sıralanabilir. Edirne otogarı içerisinde tüm bu firmaların servis araçları da bulunmaktadır. Dolayısıyla şehir merkezine bu servis araçları ile ulaşımınız sağlanabilir.

Edirne Gezi Rehberi

Uzun seneler boyu Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmak gibi önemli bir görevi bulunan Edirne için açık hava müzesi desek yanlış olmaz. Kentin her yerinden ayrı bir tarihi yapı, ayrı bir kültürel miras fırlamaktadır. Hal böyle olunca Edirne gezilip görülmesi gereken yerler açısından oldukça zengindir.

Edirne’de Görülecek Yerler

Selimiye Camii: Mimar Sinan tarafından inşa edilen ve kendisinin “ustalık eserim” diye adlandırdığı Selimiye Camii Osmanlı mimari sanatının önde gelen eserlerindendir. Mimar Sinan’ın 80 yaşındayken yaptığı cami II.Selim’in emri ile yapılmıştır. Caminin her yerinde Mimar Sinan’ın dahi mimari yeteneğinin bir izi bulunur. Ünü ülke sınırlarını aşan cami 2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de kendine yer edinmiştir.

Üç Şerefeli Camii: Bir başka mimari şaheser olan Üç Şerefeli Camii, Edirne’de görülmesi gereken camilerimiz arasındadır. II.Murat’ın emriyle yaptırılan cami, İslam tarihindeki ilk üç şerefeli cami olma özelliğini taşır. Caminin her bir minaresi farklı yükseklikte ve tasarımdadır.

Rüstem Paşa Kervansarayı: Edirne Şehir Merkezi’nde yer alan kervansaray Kanuni Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Klasik Osmanlı mimarisinin önde gelen örneklerinden biridir.

Muradiye Camii: 1436 yılından bugüne gelmeyi başaran bir yapı olan Muradiye Camii II. Murat tarafından yaptırılmıştır. İçerisinde yer alan çini ve ahşap işçiliği ile dikkat çeken cami, Selimiye Camii’ne oldukça yakın bir konumda yer alır.

Eski Camii: Osmanlılardan günümüze kalmış en eski cami olması yönüyle önemli olan bir yapıdır. Ayrıca II.Mustafa ile II.Ahmet’in bu camide kılıç kuşandığı bilinmektedir.

Sarayiçi: Edirne fethedildikten sonra yapılan ilk iki sarayın bulunduğu ancak 93 Harbi zamanında yanan saraydan geriye ancak birkaç kalıntının kaldığı yerdir. Sarayiçi’nde tam bir saray olmasa da her yıl haziran ve temmuz aylarında geleneksel olarak düzenlenen Edirne Kırkpınar Yağlı Güreş Müsabakaları’na ev sahipliği yapmaktadır. Osmanlı Devleti’nden kalma bir ata sporu olan bu müsabakalar için Edirne’ye her yıl binlerce insan akın etmektedir. Üstelik yalnızca Türkiye’den değil dünyanın çeşitli yerlerinden sporseverler bu güreş müsabakalarını izlemek için Edirne yolunu tutmaktadır.

Edirne Türk – İslam Eserleri Müzesi: Selimiye Camii’nin avlusunda yer alan Dar-ül Tedris Medresesi’nde sergilenen 14 ayrı oda bulunmaktadır. Bu odalar; saray içi odası, mutfak eşyaları odası, tekke eşyaları odası, pehlivanlar odası gibi yerlerdir. 

Uzunköprü: Dünyanın en uzun taş köprüsü olma özelliğine sahip olan Uzunköprü, Edirne’de görülmesi gereken yerler arasındadır.

Meriç Nehri: Şehir içinde bu kadar gezdikten ve bir parça yorulduktan sonra akşamüzeri biraz dinlenmek, temiz bir hava almak ve güzel bir manzaraya karşı çay içmek isterseniz Meriç Nehri’ne gitmelisiniz. Bulgaristan’dan doğup gelen ve Ege Denizi’ne dökülen Meriç Nehri, Balkanların en uzun nehirlerinden biridir. Nehir üzerinde Osmanlılar döneminde yapılmış olan Meriç Köprüsü bulunur. Çevresinde çay içip yemek yiyebileceğiniz çeşitli mekanlar ve mesir alaları bulunur.

Edirne Mutfağı

Edirne, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile olduğu kadar yöresel lezzetleri ile de her yıl binlerce insanı kendine çeken bir şehrimizdir. Çeşitli türlerde lezzetlere ev sahipliği yapan Edirne Mutfağı’nın bu kadar farklı ve doyulmaz olmasında, şehrin uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmasının da payı büyüktür. 

Ülkemizde ciğer denince akla ilk gelen yer olan Edirne’nin tava ciğeri gerçekten damak çatlatan türden bir lezzettir ve uğruna Edirne’ye günübirlik bile gidilir. Kentin her yerinde bir ciğerci görmek mümkündür.

Edirne’ye özel olan ve mutlaka tadılması gereken diğer lezzetlerden bazıları ise; elbasan tava, mamzana, mutancana, zırva, ciğer sarma, bulgurlu kol böreği, kavala kurabiyesi, badem ezmesi, Edirne peyniri ve kandilli mantıdır.

Edirne Hatırası

Edirne’ye yapacağınız seyahatten geriye kendinize bir anı kalmasını ya da sevdiklerinize onları düşündüğünüzü hissettirmek isterseniz Edirne’de yer alan tarihi çarşılardan minik hatıra eşyalar satın alabilirsiniz. Küçük, meyve şeklindeki sabunlar Edirne’de en çok tercih edilen hediyelikler arasındadır. Hediyelik eşya dışında şehre özgü lezzetlerden olan peynir, kavala kurabiyesi ya da badem ezmesi de Edirne’den dönerken alabilecekleriniz arasında.

Edirne Otobüs Bileti