Yolcu Sayısı
1

Diyarbakır otobüs bileti

Diyarbakır Otobüs Bileti

En popüler Diyarbakır otobüs rotaları

Diyarbakır otobüs bileti fiyatları, Diyarbakır otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Diyarbakır otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
MalatyaDiyarbakır250 TL29
GebzeDiyarbakır950 TL28
ElazığDiyarbakır140 TL25
SakaryaDiyarbakır950 TL23
AdapazarıDiyarbakır950 TL23

Diyarbakır otogarı

  • Diyarbakır(412) 222 15 50 / 279

Diyarbakır otobüs biletleri

Yüzyıllar boyunca farklı pek çok kültüre yurt olan Diyarbakır, ülkemizin en dikkat çeken illerinden biridir. Gezilecek oldukça yeri bulunan kente her yıl binlerce yerli ve yabancı turist akın etmektedir. Ulaşımın karayolu ve havayolu ile sağlandığı Diyarbakır’a yapılan Diyarbakır otobüs seferleri ise her zaman için en revaçta olan ulaşım şeklidir.

Diyarbakır Ulaşım

İstanbul’a 1380 km, Ankara’ya 1002 km, İzmir’e 1435 km mesafede bulunana Diyarbakır’a ülkemizin her yerinden otobüs seferi düzenlenmektedir. Öz Diyarbakır, Özlem Diyarbakır, Star Diyarbakır, Has Diyarbakır, Star Batman, Yeni Diyarbakır, Vangölü Turizm, Mis Amasya, Siirt Baykan Jet Turizm, Özlem Cizre Nuh, Lider Siirt Turizm ve Has Bingöl Diyarbakır’a yolcu taşıma hizmeti sunan Diyarbakır otobüs firmaları arasındadır. Bu firmaların her birinin Diyarbakır otogarı içerisinde iletişim büroları mevcuttur. Kent otogarına gittiğinizde buradan yaklaşık 6 km mesafede bulunan şehir merkezine ulaşım sağlamak için bu iletişim bürolarından servis bilgilerini edinebilirsiniz. Ya da dilerseniz minibüsleri kullanabilirsiniz.

NeredenNereye.com ise bu firmalardan Diyarbakır otobüs bileti satın alabileceğiniz en hızlı, kolay ve güvenli adrestir. Yukarı saydığımız Diyarbakır otobüs firmaları arasında Diyarbakır otobüs bileti fiyatları için karşılaştırma yapmanıza imkan tanıyan sitemizden Diyarbakır ucuz otobüs bileti için hızlı bir şekilde satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Web sitemiz ana sayfası üzerinden ya da mobil cihazlarınıza indireceğiniz mobil uygulamamız ile birkaç dakikalık bir işlem işe ucuz Diyarbakır otobüs bileti satın alabilirsiniz. Arama bölümünden gerekli bilgileri girdikten sonra arama yaptığınızda belirlediğiniz kriterlere uygun olan tüm otobüs seferleri listelenecektir. Bu listeleme sayfasında fiyat karşılaştırma imkanı bulabilir, bilet fiyatlarını görebilir ve hatta otobüslerin özelliklerini inceleyebilirsiniz. Sefer seçiminizi yaptıktan sonra gerekli bilgileri doldurup biletinizi satın alabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir nedenle biletinizi iptal etmek isterseniz bu işlemi de bir tık ile kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bunu otobüsün kalkmasına son 24 saat kalana kadar yaparsanız biletinizden hiçbir ücret kesintisi yapılmaz ve sizler bilet için ödediğiniz tüm tutarı aynen geri alabilirsiniz.

Diyarbakır Gezi Rehberi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırlarında yer alan Diyarbakır; Batman, Muş, Şanlıurfa, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Mardin ile komşudur. Yazların oldukça sıcak geçtiği Diyarbakır’a turistik amaçlı seyahatler için gidilecek en uygun zaman bahar aylarıdır. Bu gezi için birkaç gün ayırmakta fayda olacaktır çünkü Diyarbakır kültürel varlık ve doğal güzellikler ile dolup taşan bir şehrimizdir.

Diyarbakır Gezilecek Yerler

Şehir merkezinin neredeyse 9 bin yıllık tarihi geçmişi olduğu bilinen Diyarbakır Yontma Taş Devri’ne kadar uzanan bir tarihe sahiptir. O çağlardan başlayıp sonrasında da pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapmasının etkisi bugün de şehirde var olan farklı kültürler ile kendini belli etmektedir. Asurlar, Urartular, Persler, Bizanslılar, Moğollar, Eyyübiler ve Osmanlılar gibi kültürlerin gelip geçtiği kentte gezip görülmeye değer pek çok nokta vardır.

Malabadi Köprüsü: Dünyanın en geniş kemerli taş köprüsü olma özelliğine sahip olan Malabadi Köprüsü Artuklu Beyliği’nden kalmış bir mirastır. Her iki yanında kervanlar için konaklama yeri bulunan köprü Türk ve yabancı pek çok kişinin ilgisini çekmiştir. Evliya Çelebi köprüden hayranlıkla bahsedenlerden biridir. Bulunduğu yer olan Silvan ilçesinin sembolü haline gelmiş olan Malabadi Köprüsü pek çok efsaneye konu olmuştur.

Ulu Camii: Milattan Sonra 639 yılında İslam ordularının şehri ele geçirmesinden sonra Mor-Toma Kilisesi’nin camiye çevrilmesiyle kurulan Ulu Camii, Anadolu’nun en eski camilerinden biri olma özelliğine sahiptir. Kara taştan yapılmış oldukça sağlam bir mimariye sahip olan cami İslam dünyasında 5. Harem-i Şerif olarak anılır.

Behram Paşa Camii: Osmanlılar döneminde Diyarbakır valisi tarafından 1572 yılında Mimar Sinan’a yaptırılan cami kesme taştan yapılması ve süslü bir minbere sahip olması ile dikkat çeker. Giriş kapısı üzerinde yer alan sağ ve sol sahanlarının günümüzün modern sıkıştırma tekniği ile yapılmış olması bugünün mühendislerini şaşırtan bir özelliktir. Caminin iç kısmı ise İznik çinileri ile süslüdür.

Dört Ayaklı Minare: Anadolu’da yer alan tek dört ayaklı minare olma özelliğine sahip olan bu minare Diyarbakır’ın Balıkçılarbaşı ilçesinde yer alır. Dört ayak ile dört İslam mezhebinin temsil edildiği minare Akkoyunlular tarafından 1500’lü yıllarda yaptırılmıştır. Bir inanışa göre bu minarenin sütunlarının altından yedi defa geçenin dilekleri kabul olur.

Mesudiye Medresesi: Diyarbakır’da yapılan ilk büyük medrese olma özelliğini taşıyan Mesudiye Medresesi Ulu Cami’ye yapışık bir şekilde bulunur. 1194 yılında Artuklular tarafından yaptırılmıştır. Anadolu’nun ilk üniversitesi kabul edilen bu medrese sahip olduğu motif ve kitabeleri ile oldukça önemli bir sanat eseridir.

Sülüklü Han, Şehir Burçları, Diyarbakır Kalesi, Meryem Ana Kilisesi, Arkeoloji Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi ve Ziya Gökalp Müzesi Diyarbakır’da görülmeye değer diğer yerlerdendir.

Diyarbakır Mutfağı

Tarih boyu Araplara, Zazalara, Ermenilere, Yahudilere, Türklere, Kürtlere ve Süryanilere yurt olan Diyarbakır, günümüzde de bu çok kültürlü etkisini devam ettirir. Bunun etkisi Diyarbakır Mutfağı’nda da belli olur. Çiğ köfte, lahmacun, kaburga dolma, lebeni, içli köfte, sac tava, meftune ve şerbetli tatlılar Diyarbakır’ın en ünlü lezzetleri arasındadır.

Diyarbakır Hatırası

Eski Anadolu el sanatlarının varlığını hala sürdürdüğü bir yer olan Diyarbakır’dan hediyelik bir şeyler almak isterseniz sizi geniş yelpazeli bir hediye listesi beklemektedir. Örneğin bardaktan siniye kadar yapılan bakır eşyalar ilk tercihiniz olabilir. En güzel bakırları ise Bakırcılar Çarşısı’nda bulabilirsiniz. Ya da dilerseniz kuyumculuk sanatının en güzel örneklerinin sergilendiği altın ve gümüş takılardan alabilirsiniz. Köylerinde hala el dokuması halı ve kilimlerin üretildiği Diyarbakır’dan eşsiz bir kilim de satın alabilirsiniz.

Diyarbakır Otobüs Bileti

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr