Diyarbakır Otobüs Bileti

Diyarbakır Otobüs Bileti

Diyarbakır Otobüs Biletleri

Diyarbakır otobüs bileti mi aradınız? NeredenNereye.com ile Diyarbakır’a giden otobüs firmaları ve en ucuz bileti fiyatları sorgulama işlemini yapın, biletinizi online satın alın! Diyarbakır otobüs bileti almadan önce bu yönde hizmet veren otobüs firmalarının özelliklerini ve ulaşım sürelerini incelemelisiniz.

Diyarbakır Otobüs Bileti Fiyatları

Diyarbakır otobüs bileti ve kampanyaları ile seyahat etmek için NeredenNereye.com’u sosyal medyada da takip edebilirsiniz. Sitemizde şehre seyahat edebileceğiniz firmaların özel fiyatlarını aynı sayfada görüntüleyerek kolayca karşılaştırma yapabilirsiniz. Arama kısmına seyahat edeceğiniz şehirleri ve tarihi ekleyerek sorgulama yaptığınızda; karşınızdaki ekranda tüm seferleri görürsünüz. Diyarbakır’a giden otobüs firmaları arasından biletinizi seçerek, anında satın alabilirsiniz. E-mail adresinize ve cep telefonunuza gelen onay mesajının ardından belirlediğiniz sefer için biletinizi kullanabilirsiniz. Diyarbakır uçak bileti alarak da bu şehre ulaşmanız mümkündür.

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Diyarbakır, havadan bakıldığında kalkan balığını andıran surların etrafından kurulmuştur. M.S. 346 yılında inşa edilen yapı Dünya’nın en eski surları arasındadır. Şehir merkezinde bulunan surların çevresi şehrin can damarıdır denilebilir. Şehrin ticaret ve çalışma hayatı burada şekillenmiştir. Ucuz otobüs bileti ile şehre geldiğinizde civarda bulunan hanlarda yörede elde edilen ürünlerle hazırlanan kahvaltıları mutlaka tatmalısınız. Bu hanlarda aynı zamanda el işi birçok ürünü de bulabilirsiniz. Şehir tarih boyunca farklı medeniyetlerin egemenliği altında bulunmuştur. Bu nedenle birçok tarihi esere de ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde görebileceğiniz bu eserleri; Asur Kalesi, Ulu Camii, Latifiye Medresesi, Nebi Camii, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Parlı Safa Camii ve Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi olarak sıralayabiliriz.

Ziya Gökalp Müzesi: 1956'da Ziya Gökalp'ın doğup büyüdüğü evde açıldı. Müzede Ziya Gökalp'ın eşyası, yapıtları, hakkında yazılan kitaplar, Diyarbakır Gazetesinin 1869-1878 yıllarını kapsayan koleksiyonu, şeriye sicilleri bulunmaktadır.

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Müzesi: 1973'te Cahit Sıtkı Tarancı'nın doğduğu evde açılan müzede, şaire ait eşyalar, fotoğraflar, yapıtları vb ile yöreden elde edilen etnografik malzeme sergilenmektedir.

Dicle Köprüsü: Silvan yolu üzerinde, şehre yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Yazıtından Mervaniler'den Nizamüddevle Nasr’ın 1065'te yaptırdığı anlaşılan köprü, Anadolu'da saptanabilen en eski İslam köprüsüdür. Ancak köprünün, bu tarihten çok daha önce yapılmış olması olasıdır. 180 m uzunluğunda, kara taştan, on gözlü köprü, değişik zamanlarda gördüğü onarımlar sonucu özgünlüğünü yitirdi.

Devegeçidi Köprüsü: Şehrin 20 km kuzeyinde ve Devegeçidi Suyu üzerindedir. Bir Artuklu yapısı olan köprü Eyyubiler’in ünlü mimarı Cafer bin Mahmut'un yapıtıdır. Tümü kara kesme taştan özenle yapılan köprü yedi gözlüdür. Bir Diyarbakır bileti satın alarak bu köprüyü çok daha yakından görebilirsiniz.

Eğil: Şehrin Merkez ilçesine bağlı bir bucak merkezi olan Eğil'de önemli tarihsel yapıtlar bulunmaktadır. Eğil Kalesi'nden günümüze yalnızca yapı temelleri, sur kalıntıları, sarnıçlar ulaştı. Kalenin batı yüzündeki kayada bir Asur steli vardır. Ulu Cami (Taciyan Camisi), yıkık durumda bir Artuklu yapısıdır. Kalıntılarından mihrap önü kubbeli, enine dikdörtgen planlı olduğu anlaşılan yapı, 12, yy sonu ya da 13. yy başına tarihlendirilmektedir. Eğil Tekkesi (14.-15. yy), Zatıali Kümbeti (16. yy), Nisanoğlu Türbesi, Eğil'deki öteki tarihsel yapıtlardır.

Seman Köşkü ya da Atatürk Köşkü: Mardin Kapısı dışında, Dicle Köprüsü'nün batı yama- cındadır. Kara-beyaz taşlardan iki katlı yapı, 15. yy Akkoyunlu eseri olarak bilinir. Onarım sırasında oldukça değişikliğe uğrayan köşk, 1937'de Belediye tarafından Atatürk'e armağan edildi. 1939'da ise belediyece onarılarak Atatürk Köşkü adıyla müze olarak düzenlendi.

Cihannüma Köşkü: Dicle’nin karşı kıyısında eski bir mesire yeri olan Kavs Köyü'ndedir. 16.yy sonu ya da 17. yy başlarında yapıldığı sanılan kara-beyaz taştan köşk, eyvan, cami ve iki katlı ana yapıdan oluşmaktadır.

Diyarbakır’a Ankara, Adana, İzmir, İstanbul, Erzurum, Gaziantep, Konya, Van, Şanlıurfa illeri başta olmak üzere birçok ilden ulaşabilirsiniz. Diyarbakır bileti almakla işe başlayın ve bu tarihi ilimizi daha yakından görme şansını elde edin. Diyarbakır’a giden otobüs firmaları bilgileri haricinde örneğin Ankara Diyarbakır seferi sorguladığınızda Ankara Diyarbakır arası kaç saat gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz. Has Diyarbakır Turizm, Öz Diyarbakır Seyahat, Yeni Diyarbakır Seyahat, Star Diyarbakır Seyahat, Özlem Diyarbakır Seyahat bölgenin yerel firmalarıdır.

Şehir, bulunduğu bölgedeki tüm iller gibi sert bir kara iklimi etkisindedir. Şehirde yazlar çok yüksek sıcaklıklarda geçerken, kışlar ortalama soğukluklarda yaşanır. Seyahatiniz öncesi güncel hava durumu bilgisini de sitemizde bulabilirsiniz. Sitemizden ayrıca firmalar ve şehirler hakkında bilgilere, ulaşım ile ilgili haberlere ve yolcu yorumlarına da ulaşabilirsiniz. Tüm bilet işlemlerinizi gerçekleştirmek için sitemizi kullanabildiğiniz gibi mobil uygulamamızdan da yararlanabilirsiniz. Uygulamayı AppStore ve Google PlayStore’dan ücretsiz olarak indirerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ne yenir? Tüm Doğu illerinde olduğu gibi burada da et yemekleri ve hamur işleri ön plana çıkmaktadır. Şehirde birçok yerde ocakbaşı adı verilen lokantalar bulunmaktadır. Buralarda en leziz kebapların tadına bakabilirsiniz. Sakatat ürünleri de şehirde sıkça tüketilmektedir. Şehir merkezinde kelle paça yiyebileceğiniz birçok lokanta bulunmaktadır...

Diyarbakır Otobüs Bileti
Diyarbakır - 5 Günlük Hava Tahmini
20 Nis Cumartesi
parçalı az bulutlu
7,1 °C
parçalı az bulutlu
21 Nis Pazar
şiddetli yağmur
8,7 °C
şiddetli yağmur
22 Nis Pazartesi
hafif yağmur
13,8 °C
hafif yağmur
23 Nis Salı
açık
15 °C
açık
24 Nis Çarşamba
açık
16,3 °C
açık