Yolcu Sayısı
1

Cizre otobüs bileti

Cizre Otobüs Bileti

En popüler Cizre otobüs rotaları

Cizre otobüs bileti fiyatları, Cizre otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Cizre otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
AdanaCizre550 TL27
DiyarbakırCizre250 TL24
ŞanlıurfaCizre350 TL23
CeyhanCizre400 TL17
NusaybinCizre150 TL12

Cizre otobüs biletleri

Ülkemizin en eski yerleşim yerlerinden olan Şırnak ilinin en bilindik olan ilçesi Cizre hakkında merak edilen yerlerini sizler ile paylaşmaya başlayalım. Tarihin ta kendisine şahitlik yapan illerin başında gelen Cizre’de öncelikle sizlere tarihi kaleler hakkında bilgiler verelim. Özelikle kalelerin halen ayakta kaldıklarını düşündüğümüz zaman ne kadar önemli bir mekan olduğunu söylememize gerek yoktur. İlk olarak Cizre merkezde bulunan Cizre kalesi ile gezintinize başlayınız. M.Ö yıllarda kurulan bu kalenin Guti denen bir imparatorluğun eseri olduğu açıklandı. Tarih sayfalarında bile ismini bilmediğimiz bu imparatorluk döneminden beri ayakta kalması Cizre’nin tarihin tozlu sayfalarında önemli bir yer olduğunu gözler önüne seriyor.

Çağlayan Kalesi ise bir başka kale. Özellikle Cizre’de bu tarz birçok kalenin bulunması içinde bulundurduğu mezarlar ile dikkatleri üzerine çekiyor. Kalenin içinde kral mezarlarının bulunduğunun açıklanmasından sonra Cizre’ye gelen turistlerin ilk uğradıkları bölge olduğunu belirtmek isterim. Özellikle bu kalenin içinde bulunan motiflerin dine motifler olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Son olarak sizlere Babil Kalesi hakkında bilgi verelim. İsminden de anlaşılacağı gibi kalenin Babil imparatorluğu döneminden kaldığını bilmenizde fayda var. Özellikle son zamanlarda gelen turistlerin bu kaleye mutlaka uğramalarını öneriyoruz. Kale olarak diğer kalelerden çok farklı olarak tasarlanan bu yerin en büyük özelliği ise içinde bulunan duvar resimleri vardır. Ancak bu kalenin biraz yıprandığın gittiniz zaman görmüş olacaksınız. Cizre otobüs bileti alarak ilçeyi daha yakından tanıyabilirsiniz.


neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr