Araç Otobüs Bileti

Araç Otobüs Bileti

Araç Otobüs Biletleri

Kastamonu iline bağlı ve yaylaları ile meşhur bir ilçe olan Araç oldukça mütevazi ve doğal güzellikleri ile bilinen bir yer. Bilinen tarihi Hititlere kadar uzanan ilçede çok sayıda önemli uygarlık hüküm sürmüştür. Anadolu’nun en eski yerleşim bölgelerinden birisidir ve yaklaşık olarak 3000 yıllık bir tarihe sahiptir. Doğa turizmi ile ön plana çıkan ve Türkiye’nin en eski ilçelerinden biri olan Araç’ta Karadeniz iklimi görülmekte ve ılıman bir hava görülmektedir. Yüzölçümünün büyük bir bölümünü ormanlar kaplamıştır ve temiz havası yaylaları ile görülmesi gereken eşsiz güzelliklere sahiptir.

Gezilecek yerler

Araç’ta çok sayıda kale bulunmaktadır. Bu kalelerin en önemlisi ve görkemlisi ise ilçe ile aynı adı taşıyan Araç Kalesi’dir. İlçenin güneyinde Araç Çayı’nın hemen üst bölümünde yer alan kale Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. Daha sonra Osmanlı döneminde tamir edilmiş ve günümüze kadar o haliyle gelmiştir. İlçenin kuzeyinde yer alan Agsar Kalesi ise bir bölümü tahrip olmuş olsa da hala ayaktadır. İlçede çok sayıda harabe de bulunmaktadır ve bu harabeler içinde ilk sırayı Örencik Harabesi almaktadır. Bölgede eski bir şehir harabesi yer almaktadır. Yine Depdep Harabesi, Aşağı Güney Harabesi, Kesüt Harabesi çeşitli tarihi kalıntıların bulunduğu önemli tarihi yerlerdir.

Ne yenir

Eğer Araç’a gitmişseniz yemek olarak ilk tercihiniz mutlaka Etli Ekmek olmalıdır. Bir diğer farklı ve yöresel lezzet ise hindi eti ile yapılan un su ve tuz ile yoğrulan Banduma yemeğidir. Bir Karadeniz klasiği olan Mıhlama ’da Araç’ta mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır. Araç otobüs bileti için neredennereye.com 

Araç - 5 Günlük Hava Tahmini
02 Ara Çarşamba
açık
11,3 °C
açık
03 Ara Perşembe
parçalı az bulutlu
13 °C
parçalı az bulutlu
04 Ara Cuma
parçalı bulutlu
14 °C
parçalı bulutlu
05 Ara Cumartesi
açık
14,4 °C
açık
06 Ara Pazar
açık
14,2 °C
açık