Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Tosya Otobüs Bileti

Tosya Otobüs Bileti

Tosya Otobüs Biletleri

 Tosya, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Kastamonu’nun ilçelerinden bir tanesidir. Karadeniz bölgesinin sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe son zamanlarda Karadeniz sınırları içerisinde barındırdığı iç açan harika güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Bunun nedeni eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra ilçenin tarihinin de son derece zengin olmasından kaynaklanmaktadır. Bu ilçe geçmişi boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Tosya sınırları içerisinde yaşamış olan medeniyetler arasında, Hitit, Frigya, Kimmer, Lidya, İran, Roma, Bizans, Danişment, Çobanlar, Candaroğulları Beyliği, Danişment, Osmanlı, Moğol, Selçuklu yer almaktadır. Buraya Türklerin yerleşmesini sağlayan Orta Asya’da gerçekleşen büyük göç olmuştur. Tosya adını Bizans imparatorluğunun bir komutanından almıştır. Dönemde kullanılan ismi ise Dociea dır. 

Tosya ilçesinin sınırları içerisinde Bağlı bulunduğu coğrafya nedeni ile Karadeniz ikliminin özellikleri görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları serin ve yağışlı, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum doğal bitki örtüsü üzerinde olduğu gibi yöresel lezzetleri üzerinde de etkili olmuştur. 
Tosya ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce tadına bakması gereken yerler arasında, Biryan Kebabı, Etli Ekmek, Hasude, Ekşili Pilav, Banduma, Köle Hamuru, Oğmaç Çorbası, Çekme Helvası yer almaktadır.
Tosya ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yerler arasında, Kastamonu Tarihi Konakları, Kastamonu Memleket Kütüphanesi, İnebolu, Pınarbaşı, Gideros koyu yer almaktadır.
Karadeniz’in bu harika ilçesini daha yakından tanımak için neredennereye.com adresi üzerinden Tosya otobüs bileti satın alabilirsiniz.