Şarkikaraağaç Otobüs Bileti

Şarkikaraağaç Otobüs Bileti

Şarkikaraağaç Otobüs Biletleri

 Şarkikaraağaç, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Isparta’nın ilçelerinden bir tanesidir. İsminin etimolojik kökeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak bugün kullanılan ismi bir sıfat ile birlikte oluşturulmuştur. Bunun nedeni ilçenin Denizli iline bağlı olduğu zamanlarda il içerisinde aynı isimde iki noktanın yer almasıdır. Bu nedenler herhangi bir karışıklığın ortaya çıkmaması için isminin başından yer alan “şarki” sıfatı kullanılmıştır. Bu sıfat anlam olarak doğuda, doğuya ait olan anlamını taşımaktadır. Aynı şekilde Denizli ili içerisinde yer alan aynı isimli diğer noktaya da garbi sıfatı isim olarak verilmiştir. Buna rağmen ilçenin yerel halkı için ismi hala yalnızca Karaağaç’tır.

İlçenin Türkleşmesi Anadolu’da çoğu noktaya olduğu gibi Anadolu Selçuklu döneminde gerçekleşmiştir. Bu dönemden sonra ilçe ilk olarak Konya iline bağlanmaya uygun görülmüştür. Tarihi geçmişi boyunca ilçe göller yöresinin en gözde yerleşim merkezlerinden biri olmuştur. Aynı zamanda eski çağ döneminde verimli bir arazi üzerine kurulmuş olması nedeni ile bölgeye giden bir ticaret yolunun oluşmasına neden olmuştur. Bu zamanda içerisinde bölgenin ticaret hayatının canlanmasına ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmasına vesile olmuştur. 
İlçe coğrafi olarak, Beyşehir, Yenişarbademli, Yalvaç, Akşehir, Doğanhisar, Gelendost, Eğirdir, Hüyük ile komşuluk içerisindedir. İlçe çevresinde en önemli yükseltiler olarak, Sultan Dağları ve Anamas Dağları bulunmaktadır. Anadolu’nun bu buram buram tarih kokan nadide ilçesine kısa bir seyahat düzenlemek için neredennereye.com üzerinden Şarkikaraağaç otobüs bileti satın alabilirsiniz.