Yolcu Sayısı
1

Midyat otobüs bileti

Midyat Otobüs Bileti

En popüler Midyat otobüs rotaları

Midyat otobüs bileti fiyatları, Midyat otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Midyat otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
AdanaMidyat400 TL15
GaziantepMidyat300 TL13
ŞanlıurfaMidyat300 TL9
AnkaraMidyat650 TL7
KonyaMidyat685 TL7

Midyat otogarı

  • Midyat(482)

Midyat otobüs biletleri

Midyat, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Mardin’in ilçelerinden bir tanesidir. Bu ülke içerisinde tarihi ve etnik çeşitliliği ile üne sahip olan nadir noktalardan bir tanesidir. Bağlı bulunduğu il nedeni ile birçok farklı etnik kökenin aynı zamanda farklı dilin bir araya geldiği bir noktadır. Bunun nedeni Mardin’in ülkenin en önemli geçmişe sahip olan mekânlarından biri olmasından kaynaklanmaktadır. Bu ilin geçmişinin neredeyse dokuz bin yıllık olduğu düşünülmektedir. Şehir, dolayısı ile Midyat bölgesi eski Mezopotamya medeniyetlerinin kesişim noktalarından birine kurulmuş olmasından kaynaklanmaktadır.

Midyat sınırları içerisinde, İslam, Hristiyanlık ve Yezidilik dinleri bir arada görülmektedir. Etnik çeşitlilik bakımından zengin olan ilçenin sınırları içerisinde birden faz dil konuşulmaktadır. Midyat içerisinde konuşulan diller arasında, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Süryanice bulunmaktadır. Bu bölgenin etimolojik olarak yapılan araştırmalara göre isminin kaynağı Asur medeniyetidir. Asur dilinden “meliate” olan bir kelimenin bugünkü isminin kaynağı olduğu düşünülmektedir. Bu kelimenin anlamı ise vatanım demektir. Bu bölgede yaşayan ilk Süryanilerin mağara içlerinde yaşadıkları düşünülmektedir. Bölgedeki mağaralarda yapılan araştırmalarda mağaralarda yerleşik yaşama dair çeşitli ipuçları ele geçirilmiştir. Ülkenin yakın siyasi tarihi açısından da önemli noktalarından bir tanesidir. Birinci dünya savaşı tarihleri aralığında bölgede çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir.
İlçe sınırları içerisinde bağlı bulunduğu coğrafi bölge nedeni ile Akdeniz ikliminin özellikleri gözlemlenmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Neredennereye.com üzerinden Midyat otobüs bileti alarak ilçeyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

neredennereye.com (1999 - 2023) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr