Mecitözü Otobüs Bileti

Mecitözü Otobüs Bileti

Mecitözü Otobüs Biletleri

Mecitözü, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Çorum’un ilçelerinden bir tanesidir. Bununla birlikte Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz bölümünde yer almaktadır. İlçe tarihi bakımından oldukça köklü geçmişe sahip olan bölgelerden bir tanesidir. Anadolu sınırları içerisindeki birçok bölgede aynı durum söz konusudur. Bunun nedeni Anadolu’nun geçmişi boyunca farklı ve büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmasından kaynaklanmaktadır. Fakat bunun dışında  Mecitözü’nün tarihi farklı bir ayrım noktası olmaktadır. İlçe geçmişinde diğer bölgeler gibi Anadolu medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olmak ile birlikte bünyesinde medeniyetler öncesi tarihten de izler taşımaktadır. Bu nedenle bölgede yapılan araştırmalar devam etmektedir. 

İlçenin içerisinde bağlı bulunduğu coğrafi bölge nedeni ile Karadeniz ikliminin karakteristik özellikleri görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları serin ve yağışlı, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum tarımsal üretimi ve dolayısı ile yöresel lezzetleri üzerinde de etkili olmuştur. Yöresel lezzetlerinde bitkisel yemeklerin fazlalığı göze çarpar. Bunun yanı sıra iklimsel özellikleri ormanlık alan oluşması için oldukça elverişli oldu için bu alanlar bakımından zengindir. Bünyesinde barındırdığı çok sayıda ormanlık alan ziyaretçileri için mesire alanları yaratmaktadır. 
 
Bölge ziyaretçilerinin seyahatlerini sonlandırmadan önce yerinde tatması gereken yöresel lezzetler arasında, tevek sarması, patlıcan saıtrak, çocuk gömeci, helva pilavı gibi lezzetler yer almaktadır. 
Karadeniz bölgesinde yer alan ve doğal ve tarihi güzellikleri ile göz dolduran bu ilçeye seyahat düzenlemek için neredennereye.com üzerinden Mecitözü otobüs bileti satın alabilirsiniz.