Yolcu Sayısı
1

Kumluca otobüs bileti

Kumluca Otobüs Bileti

En popüler Kumluca otobüs rotaları

Kumluca otobüs bileti fiyatları, Kumluca otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Kumluca otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
KaşKumluca15 TL6
KalkanKumluca20 TL6
AfyonkarahisarKumluca430 TL4
HatayKumluca100 TL4
İskenderunKumluca100 TL4

Kumluca otogarı

  • Kumluca(242) 887 00 11

Kumluca otobüs biletleri

Kumluca, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Antalya’ya bağlı ilçelerden bir tanesidir. Bu ilçe sınırları içerisinde gerçekleştiren yerleşik birimin tarihi 1830 yılına kadar dayanmaktadır. Kurulan bu ilk yerleşim alanının ismi günümüzde olduğundan farklı olarak Sarıkavak’tır. Daha öncesinde Antalya ili içerisinde farklı idari birimlere bağlı Kumluca zaman içerisinde idari anlamada gerçekleşen değişimler ile birlikte Finike’ye bağlanmıştır. İlk olarak Kuzca sınırları içerisinde yer alan bölge zaman içerisinde Göçene bölgesine farklı etnik grupların yerleşmesi ile birlikte nüfusunu arttırarak merkez haline gelmiştir. Merkez haline gelmesi ile birlikte idari anlamda da gelişim göstererek zaman içerisinde daha fazla dikkat çeken bir nokta haline gelmiştir. Daha sonrasında ise Finike bölgesinde ayrılarak bir ilçe haline gelmiştir.

İlçe coğrafi olarak Akdeniz Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Kumluca ilçesi, Batı Akdeniz Bölümü’nün, Antalya Körfezi’nin batı kısmındaki Teke Yarımadası diye adlandırılan Antalya Körfezi ile Teke Körfezi hizasında Akdeniz’e doğru uzanan bir uzantı şeklinde kurulmuştur. Aynı zamanda gene coğrafi olarak Finike ve Elmalı ilçeleri ile komşuluk içerisinde bulunmaktadır.
Bölge içerisinde iklimsel olarak Akdeniz ikliminin temel özellikleri görülmektedir. Buna bağlı olarak yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum tarım üretimi üzerinde de etkili olmuştur. Karpuz yetiştiriciliği konusunda gelişmiştir. Hatta anlatılan bir rivayete göre, kesinliği belirgin olmamak ile birlikte ilçenin isminin burada yetiştirilen karpuzlardan geldiği söylenmektedir.
Akdeniz’in bu harika noktasını keşfetmek için neredennereye.com üzerinden Kumluca otobüs bileti satın alabilirsiniz.

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr