Yolcu Sayısı
1

Kovancılar otobüs bileti

Kovancılar Otobüs Bileti

En popüler Kovancılar otobüs rotaları

Kovancılar otobüs bileti fiyatları, Kovancılar otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Kovancılar otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
BitlisKovancılar66 TL12
TatvanKovancılar66 TL12
ErzurumKovancılar50 TL12
KocaeliKovancılar120 TL12
GevaşKovancılar400 TL12

Kovancılar otobüs biletleri

Kovancılar, Elazığ iline bağlı bölgenin en büyük ilçesi durumundadır. Yörenin tarihi milattan önceki yıllara dayanır. 1934 yılında Romanya ile yapılan mübadele anlaşmasına dayanarak oradan gelen 300 hanelik bir kafile şimdiki ilçe merkezinin olduğu yere yerleşmiştir. Buraya kerpiçten evler yapılarak hak sahiplerine teslim edilmiş ve buranın adı Bulgaristan’da göçenlerin oradaki köyünün adı olan Kovancılar adını almıştır.

Anıt Ağaç, Büyük Pınar ve Kovancıların bahçeleri burayı ziyaret edenler tarafından gezilebilecek yerlerdir. Ayrıca tarihi eser olan Şato ve böbrek hastalıklarına iyi gelen ve taş düşürdüğü bilinen çeşmeler de civar köylerde bulunmaktadır.
Kovancılar ilçesine bağlı Ekinözü köyünde bulunan 500 metrekare alana kurulu bir şato bulunmaktadır. Şatonun giriş kapısını oluşturan taşlarda iki adet yılan resmi bulunmaktadır. Şatodaki kilisenin keşişlerin eğitimi için kullanıldığı söylenmektedir. Kilisenin hemen yanında bir çeşme ve iki tane de havuz bulunmaktadır. Ayrıca Aşağımirahmet ve Aşağıköse köylerinde eski mezar ve ev kalıntıları bulunmuştur.
İçli köfte ve küncülü gömme yöreye ait yemeklerdendir. Bu iki yemek türünde de kıyma ve un, soğan kullanılır. Ayrıca içli köftede bulgur da kullanılmaktadır. İç yapımında kullanılan bulgur ve kıyma ile diğer malzemeler karıştırılıp iç haline getirilmektedir. Küncülü gömmede ise kıyma yerine kavurma da tercih edilebilmektedir.
Doğu Anadolu’nun güzelliklerini tarihi dokular ile birleştiren bu nadide ilçeye kısa bir seyahat için neredennereye.com adresi üzerinden Kovancılar otobüs bileti satın alabilirsiniz.

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr