Elazığ Otobüs Bileti

Elazığ Otobüs Bileti

Elazığ Otobüs Biletleri

Elazığ otobüs bileti en hesaplı ücretlerle NeredenNereye.com’da! Sitemiz üzerinden firmalar hakkında bilgilere ve sundukları indirimli fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Elazığ Otobüs Bileti Fiyatları

Elazığ, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olup, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. İl, coğrafi olarak Bingöl, Tunceli, Malatya illeri ile komşuluk içerisindedir. Aynı zamanda sınırları çevresinde Keban Baraj Gölü, Karakaya Baraj Gölü yer almaktadır. İl, Erzurum ve Malatya’dan sonra bağlı bulunduğu coğrafi bölgenin en gelişmiş üç ilinden biridir.  Elazığ uçak bileti alımı yaparak da şehre ulaşmanız mümkündür.

Elazığ Gezilecek Yerler

Yöresel özelliklerine dair ilgi çekici bir nokta olarak, halk arasında kardeş kelimesi yerine gakkoş kelimesi kullanılmaktadır. İl geçmişinde dönemin en büyük ticaret yollarının birinin üzerine kurulmuştur. Bu durum şehrin tarihi ve kültürel miras bakımından zengin olmasına neden olmuştur. Aynı zamanda etnik çeşitliliğin farklılık göstermesine de neden olmuştur. İl sınırları içerisinde uzun yıllar Araplar, Süryaniler, Türkler bir arada yaşamayı başarmışlardır.

Şehir, iklimsel olarak karasal iklimin etkisi altındadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir. Buna bağlı olarak, kırsal kesimlerinde tarımdan çok hayvancılık gelişmiş ve yöresel lezzetlerinde et yemeklerinin hakimiyeti etkili olmuştur. İklimsel özelliklerinin etkisi ile genel bitki örtüsü bozkır olarak kabul edilmektedir.

Elazığ sınırları içerisinde, Akdağlar, Hazarbaba, Mastar dağı, Haşto Dağı, Asker Dağı, Hasan Dağı, Yaylım Dağı, Taşkale Dağı, Meryem Dağı yer almaktadır.

İl sınırları içerisinde, akarsu olarak Murat Nehri ve Karasu Nehri bulunmaktadır. Sınırları içerisinde ova olarak ise, Uluova, Palu Ovası, Behramaz Ovası, Kuzova ovaları yer almaktadır.

Ziyaretçilerinin görmesi gereken noktalar arasında, Hazar Baba Kayak Merkezi, Elazığ Kapalı Çarşı, Hazar Gölü Plajı, Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Harput Kalesi, Harput Buzluk Mağarası, Kömürhan Köprüsü, Keban Baraj Gölü, Çırçır şelalesi yer almaktadır.

Ziyaretçilerinin tatması gereken yöresel lezzetler arasında ise, dutunu, Mukaşerli Erişte, dolanger, içli köfte, gömme, patile, tulum peyniri, salamura peynir, üzümlü bulamaç, vişne helvası, Harput köftesi bulunmaktadır.

Ekonomisinde büyük oranda etkili olan üç unsur bulunur. Bu unsurlar, tarım, madencilik, sanayidir. Tarım alanında buğday, arpa, pirinç, şeker, tütün, fasulye, nohut, mercimek, fiğ, burçak, soğan, sarımsak gibi tarım ürünleri bulunmaktadır.

Elazığ otobüs bileti için Vangölü Turizm, Best Van Turizm, Van Yolu Seyahat, Star Diyarbakır, Öz Diyarbakır, Özlem Diyarbakır, Metro Turizm gibi firmaların biletlerini NeredenNereye.com üzerinden satın alarak Elazığ’a gidebilirsiniz.

Elazığ Otobüs Bileti
Elazığ - 5 Günlük Hava Tahmini
17 Oca Perşembe
kar yağışlı
-2,1 °C
kar yağışlı
18 Oca Cuma
açık
-0,7 °C
açık
19 Oca Cumartesi
açık
-0,8 °C
açık
20 Oca Pazar
hafif kar yağışlı
-0,9 °C
hafif kar yağışlı
21 Oca Pazartesi
açık
0,3 °C
açık