Yolcu Sayısı
1

Çay otobüs bileti

Çay Otobüs Bileti

En popüler Çay otobüs rotaları

Çay otobüs bileti fiyatları, Çay otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Çay otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
GaziantepÇay80 TL24
SultandağıÇay40 TL22
ŞanlıurfaÇay100 TL15
CeyhanÇay80 TL12
Ereğli (Konya)Çay40 TL12

Çay otobüs biletleri

Afyon iline bağlı olan Çay ilçesi, İç Ege Bölgesinde İç Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinin birleştiği güzergâh üzerine kurulmuştur. Doğu tarafında Sultandağı, güney tarafında Yalvaç, batı tarafında Şuhut ve Afyon, kuzey kısmında Bolvadin ilçesi ile çevrili olan Çay ilçesinin geçmiş tarihi Eski Tunç Çağı’na uzanmaktadır. Kuzey- güney, doğu-batı doğrultusunda yer alan antik yollarının kavşak noktası olan Çay ilçesinin tarihinde Suriye, mısır ve Trakya Krallıklarının birleşik orduları ile İppos Savaşı’na ev sahipliği yapmasından dolayı ünlenmiş ve adını duyurmuştur. Bölgenin büyük bir kesimi akarsu ve dağlar tarafından derin bir şekilde yarılarak yüksek düzlüklerden oluşmuş ve ilçe topraklarını da Karakuş Dağları ve Sultan Dağları engebelendirmektedir.

Afyon ovasına ait sınırların bir kısmı Çay ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Yaklaşık ile 48 km uzaklığı bulunan ilçenin yüz ölçümü 830 metrekaredir. Eski medeniyetlerden kalma bölgeye ait tarihi yapılar ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Selçuklu dönemine ait olan 1278 yılında Yusuf Bin Yakup tarafından inşa ettirilen Taş Medrese, Taş Han, Taş Cami günümüzde kullanırlılığını sürdürmektedir. Aynı zamanda bölgeye ait önemli tarihi eserler arasında yerini almaktadır. İlçeye ait doğal güzellikler arasında da Karamık ve Eber Gölleri bulunmaktadır. Bu göller içerisinde farklı türlere ait kuş avcılığı, balık avcılığı aktif durumdadır. Mesire alanları arasında Kanlı Yer Kavaklığı, Kardelen Parkı, Çağlayan Parkı ve Şelalesi yer almaktadır. Çay ilçesine ait yöresel lezzetler arasında katmer, haşhaşlı lokul, etli yaprak, kuru biber sarması, bamya çorbası, peynirli börek bölgeye ait sofraların vazgeçilmez tatları arasındadır. Çay otobüs bileti alarak ilçenin geri kalanını keşfedebilirsiniz.


neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr