Yolcu Sayısı
1

Aksaray otobüs bileti

Aksaray Otobüs Bileti

En popüler Aksaray otobüs rotaları

Aksaray otobüs bileti fiyatları, Aksaray otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Aksaray otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
OsmaniyeAksaray350 TL31
GaziantepAksaray550 TL29
ŞanlıurfaAksaray500 TL20
DiyarbakırAksaray700 TL19
EskişehirAksaray379 TL16

Aksaray otogarı

  • Aksaray(382) 213 78 00 - 213 86 46

Aksaray otobüs biletleri

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Aksaray küçük bir şehrimiz olmasına rağmen oldukça dolu dolu olan bir yerdir. Kente ülkemizin her yerinden karayolu ile ulaşım sağlamak mümkündür. Aksaray otobüs seferleri ile bu ulaşım daha kolay ve konforlu bir hale gelmektedir. Aksaray Birlik Turizm, Yeni Aksaray, Yeşil Aksaray, Mersin Villa Turizm, CSR Seyahat, Nevşehirliler Seyahat, Metro Turizm, Güney Lüks Adana Seyahat, Niğde Aydoğanlar, Jet Turizm, Süha Turizm ve Lider Adana Seyahat şehre yolcu taşıma hizmeti sunan Aksaray otobüs firmaları arasındadır. Bu otobüs firmalarının Aksaray otogarı içerisinde iletişim büroları yer almaktadır. Aksaray otogarı Hacılarharmanı Mahallesi içerisinde yer almaktadır.

Aksaray otobüs bileti firmaları

Kente yolculuk yapacağınızda Aksaray otobüs bileti satın alabilmeniz için eskiden olduğu gibi bu firmaların bürolarına ya da otogarlara gitmenize hiç gerek yok. Aksaray ucuz otobüs bileti satın almak için yapmanız gerekenler oldukça basit. İlk olarak NeredenNereye.com adresini ziyaret ederek işe başlayabilirsiniz. Daha sonra ana sayfa üzerinde bulunan arama bölümünden çıkış yapacağınız şehir ile varış yeriniz olan Aksaray’ı seçmenizin ardından planladığınız seyahat tarihini de işaretlemeniz gerekecektir. Arama yaptıktan sonra karşınıza bir listeleme sayfası çıkacaktır. Bu sayfada yukarıda saydığımız otobüs firmaları arasında Aksaray otobüs bileti fiyatları için karşılaştırma yapma imkanına sahip olacaksınız. Belirlediğiniz kriterlere uygun otobüs seferleri arasında seçim yapmadan önce otobüs özelliklerini bile bu sayfada bulabilirsiniz. Ayrıca ucuz Aksaray otobüs bileti satın almak için mobil cihazlarınıza indireceğiniz mobil uygulamamız ile de tüm bu işlemleri kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Dilerseniz satın aldığınız Aksaray otobüs biletini tek tıkla hızlı bir şekilde iptal edebilir ve biletin tüm ücretini hiçbir kesintiye uğramadan iade alabilirsiniz. Şimdi gelin bu seyahatin sonunda Aksaray’da sizi nelerin beklediğine bir bakalım…

Aksaray Gezi Rehberi

Nevşehir, Niğde, Kırşehir, Ankara ve Konya ile komşu olan Aksaray ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Ankara’ya 225 km, İstanbul’a 675 km, İzmir’e 680 km mesafede bulunan Aksaray Tuz Gölü ile de komşudur. Karasal iklimin hakim olduğu şehri ziyaret etmek için en uygun zamanlar ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Aksaray Gezilecek Yerler

Tarihteki ünlü İpek Yolu’nun önemli bir noktası olan Aksaray oldukça değerli bir kültürel birikime sahiptir. Aksaray’da gezip görmeye değer olan birçok güzellik bulunmaktadır. Başta Ihlara Vadisi gibi bir güzelliğe sahip olmak üzere birden çok yer altı şehrine, kiliseye, camiye ve antik kentlere ev sahipliği yapan ili baştan başa gezmek için 2-3 gün yeterli olacaktır.

Vadi ile aynı adı taşıyan kasabada yer alan Ihlara Vadisi, 14 kilometre uzunluğundadır. Melendiz Çayı bu vadiyi baştan sona geçip gider ve sonunda Tuz Gölü’ne ulaşır. Bu yolu kat ederek vadide 100 – 200 metre derinliği bulan bir kanyon oluşturmuştur. Ancak Ihlara Vadisi bu doğal oluşumu ile değil tarihi değerleri ile ön plana çıkmaktadır. Tarih boyu önemli bir dini merkez olan Ihlara Vadisi içerisinde çok sayıda kilise bulunur. Bu kiliselerde Hristiyanlık tarihinde önemli bulunan pek çok olayın tasvir edildiği freskler yer alır. İsa’nın doğumu, Mısır’a Kaçış ve Son Yemek gibi konuların işlendiği freskler oldukça önemli ve değerlidir. Vadi doğal yapısı gereği dini bir inzivaya çekilmek için oldukça uygun bir bölgedir. Ayrıca savaş zamanlarında da mühim bir kaçış ve saklanma yeri olarak kullanılmıştır.

Eğri Minare, Aksaray’ın kent merkezinde bulunmaktadır. 13. Yüzyılda yapıldığı bilinen bu minare Selçuklular döneminde Sultan I. Keyhüsrev’in emri ile inşa edilmiştir. İtalyanların dünyaca ünlü Pisa Kulesi gibi yamuk duran minare bilerek bu şekilde inşa edilmiştir. Kırmızı tuğlalar ile örüldüğü için Kızıl Minare olarak da anılmaktadır.

Karamanoğulları döneminde inşa ettirilen yapı 15. Yüzyıldan günümüze kalmayı başaran önemli eserlerden biridir. 20. Yüzyıla kadar yapılış amacına hizmet eden Zinciriye Medresesi artık medrese olarak kullanılmamaktadır.

Zamanında ilk olarak Rumların yaşadığı bu evler Aksaray kent merkezinden yaklaşık olarak 28 km mesafede bulunur. Yarı kaya oyma olarak inşa edilen bu evlerde Kurtuluş Savaşı sonrasında Yunanistan ile yapılan mübadele sonucu Yunanistan’dan göçen Türkler yaşamaya başlamıştır. Restorasyondan geçen Güzelyurt evlerinin bir kısmı günümüzde butik otel olarak hizmet verir.

11. ya da 12. Yüzyıllarda yapıldığı tahmin edilen kilise sahip olduğu freskolarla önemli bir yere sahiptir.

Aksaray Mutfağı

Ülkemizde hububat üretiminin en çok yapıldığı bölgede yer almasından nasiplenen Aksaray’ın mutfağında yapılan yemekler daha çok hububat ağırlıklıdır. Soğuk ayran çorbası hububat karışımından yapılan bir yemek olup Aksaray mutfağının popüler lezzetleri arasında yer alır. Katıklı aş olarak da bilinen bu çorba süzme yoğurt ile yapılır ve özellikle yaz aylarında sıkça tüketilir. Soğanlama, sac böreği, çiğleme, kuskus pilavı, dolma mantı, sepe, sıkma, mayalı, bamya çorbası, arabaşı ve erişte Aksaray mutfağının en popüler ana yemekleri arasında bulunur. Aksaray mutfağının popüler tatlıları ise; pelte, katmer, sarı burma ve kalbura bastı olarak sayılabilir.

Aksaray Hatırası

Aksaray seyahatinizin sonunda evinize dönerken kendiniz ya da sevdikleriniz iççin büyük – küçük birkaç parça hediyelik eşya satın almak isteyebilirsiniz. Bu hediyelik alışverişinde ilk olarak size tavsiye edebileceğimiz el dokuması kilim ve halılar olur. Anadolu’nun önemli kültürel miraslarından olan dokumacılığın sürdüğü sayılı yerlerden biri olan Aksaray’ın Taşpınar ilçesinde çok özel tekniklerle dokunan yün kilimler paha biçilemez birer hediye ve hatıra olacaktır. Bunun yanı sıra dilerseniz Ihlara Vadisi’nin bulunduğu hediyelik eşyalardan yana tercihinizi kullanarak daha mütevazi birer hediye alabilirsiniz.

Aksaray Otobüs Bileti

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr