Otobüs, Uçak Bileti: Hızlıca karşılaştır, güvenle al...
Erzincan Otobüs Bileti. Otogara gitmeden, güvenli ve indirimli olarak, Hemen Satın Al!
Ucuz otobüs bileti ile seyahat edebileceğiniz şehre 20’den fazla otobüs firması farklı şehirlerden karşılıklı olarak seferler düzenlemektedir. En çok seyahat eden otobüs firmaları olarak; Can Barış Turizm, Erzincan Başak Turizm ve Lüks Erzincan Seyahat ön plana çıkmaktadır. Bunun nedeni bu firmaların şehir merkezli olarak kurulmuş olmalarıdır. Seyahat edeceğiniz firmayı seçerken sundukları fiyatlar arasında karşılaştırma yapabilir ve yolcu yorumlarından yararlanabilirsiniz. Arama kısmına yolculuk edeceğiniz şehirler ve tarih bilgisine ekleyerek bilet ara butonuna tıkladığınızda; size en uygun tarihli seferleri görüntülersiniz. Tarihin en önemli ticaret yollarından biri olan İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle şehir farklı medeniyetlerce önemli görülmüştür. Zaman içinde birçok devletin hükmü altına giren topraklarında; günümüzde bu medeniyetlerden kalma pek çok eser bulunmaktadır. Bu tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra doğal güzellikleri ile de ilgi çekici bir şehirdir. En uygun otobüs bileti ile seyahat edebildiğiniz şehirde bulunduğunuz sürede gezebileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz yerleri şöyle sıralayabiliriz. Çadırcı Hamamı, Beytahtı Mesire Alanı, Kızlar Kalesi, Ulu Camii Kalıntıları, Erzincan Kalesi, Girlevik Şelalesi. Çadırcı Hamamı; Osmanlı dönemi eseri olan yapı 1548 yılında inşa edilmiştir. Karasu Irmağı’nın kenarında yer alan Beytahtı mesire alanı özellikle şehirde yaşayanların en sık geldikleri yerlerden biridir. Kemah yolu’nun 6. km’sinde bulunan mesire alanına minibüsler ile kolayca ulaşabilirsiniz. Mobil uygulamamız ile de bilet işlemlerinizin tamamını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için uygulamayı AppStore ve Google PlayStore’dan ücretsiz olarak akıllı cihazlarınıza indirmeniz yeterli.
"Servis gorevlisi" Misafir
Surekli yolcularin baska koltuga gecmeleri icin ikna cabasi var.cok gecmeden ogrendim ki muavin arka koltugumda horlamak icin yapiyomus... Uyaramadim bile. Antep'e kadar beynim yikandi horlama sesi ve ossurak kokusundan... Saygilar. Geregi...
"Hiç memnun Kalmadım." Misafir
Araç saat 3 te haraket etmesi gerikirken 5 de haraket etti. Yol boyunca en az 10 yerde duraklayarak yolcu aldı. 2 saatlik erzincan erzurum yolu 3.5 saatte bitmedi. Genel itibari ile hiç memnun olmadığımı söylemek isterim.
"Şikayet" Misafir
Berbat bir yolculuktu.Çocuklu kadınla 10 saat yolculuk etmek zorunda bıraktılar. Ben çocuğun babası miyim ki derdini çekeyim . Tekli koltuğu verseydiler ya da kabul eden bir yolcuyla oturtsaydilar
"10 mayıs 2015 22:00 erzincan kayseri yolculugu kabustu" Misafir
10 mayıs 2015 22:00 erzincan kayseri yolcusu internetten alınmış bayan bileti aldım, yanındaki koltuğa erkek bileti satılmiş
kaptana bunu düzeltin dedim ,bana dediği cevap.. neyse odur in aşağı kapıyı kapatacam dedi bu araç ağrıdan geliyor, ükala bir şöfor .kesinlikle firmaya olan güvenim kalmadı.
"Şikayet" Misafir
koltuk numaram en arkaydı yolculuğumun yarısına kadar gayet rahattı ama daha sonradan yanımdaki 3 kişilik yeri erkeklere satmışlar gayet rahatsız edici bir durumdu. iki çiftten erkek olanı yerinden etmek zorunda kaldım zorla.ve muavin bişey olmamış gibi yer yok otobüste orda oturacaksın diyo.davranışlar sıfırdı.metronun erzincan seferleri hep böyle berbat.daha hiçbir seferinden memnun kalmadım illaki bir sorun çıkıyo.bunu da yer bulamadığım için mecburiyetten aldım iğrençti.
"Memnuniyet" Misafir
Teşekkür ederim.Önceki seyahatime göre çok daha iyiydi.
"Koltuk farklı" Misafir
biletimi özellikle en arkanın bir önü 40 numara sağ yön cam kenarı olarak seçip aldım.koridor olsun istemedim. Ama arkanın iki önünde sol yön ve koridor denk geldi.yani sitenizdeki otobüs planı ile gerçekteki farklı. Metro firması 5 farklı kişiye fazla bilet satmış ve bu yolcular ayakta seyahat etmek zorunda kaldılar. Sistemsel bir sorun mudur ya da satışı yapan şubeler mi ard niyetlidir...araştırılmalı.
"Müşteri temsilcisi memnuniyet odaklı değil dospotluk odaklı" Misafir
berbat bir yolculuktu bir daha asla asla metroyu tercih etmem. herkese de söylüyorum tüm tanıdıklarımın metroyu seçmemesi için elimden geleni yapıyorum. 42 numara cam kenarı koltuğum bana sorulmadan onayım alınmadan değiştirilip 10 numara koridora çevrilmiş. araç değişmiş hiç haber verilmiyor. bu değişiklikler zorla bize kabul ettirilmek isteniyor. İptal etmek istiyorum kabul etmiyorlar. her şey parayı alana kadar. dar düşünülüyor. bir sefer parası için onca yolculuğumda tercih etmeyeceğim akıllarına gelmiyor mu yoksa müşteri temsilcilerini ormandan mı seçiyorlar anlamadım.
"" Misafir
Fiyat çok pahalı, internet çok kötü ve hiç çekmiyordu telefon şarz kısmında sıkıntılar vardı çalışmıyordu, ikram , hoşgörü anlayış güzeldi. müessesenize çok çok teşekkür ederiz daha iyi olmasını canı gönülden dileriz.
"Üzüldüm gerçekten" Misafir
Sayın Metro Turizm İşletmesi.
Yapmış olduğum bu yolculukta Metro Turizm olarak sitemlerimi bildirerek, bu tarz durumlarla sizin gibi büyük kuruluşların bir daha karşılaşmamasını temenni ederim.
İnternet üzerinden aldığım PXCKNK6 ve PXCKNK7 referans numaralalı yolcular olarak
* 20:30 hareket saatinde değilde 21:30 da hareket etmesi,
* Erzincan yazıhanesindeki görevlinin (Fatih Bey) konu ile alakalı net bilgi vermemesi,
* Genel merkezinizde ki (444 34 55) arkadaşın (Tuba Hanım) 25 dakika boyunca hatta bekleterek konunun çözümündeki zayıflığı,
* Otobüs sefer numaramızın bilet üzerindeki gibi 043415 yerine 43435 olması,
* Oturduğumuz koltuğun arızalı ve rahatsız olması,
* Havalandırmaların bant ile kapatılmış olması,
* Tv yayını kulaklık vb olmayışı yada arızalı oluşu,
* Servis ve hizmetin yetersiz olması,
* Kısaca aracın yürüyen bir teneke gibi durması
Sizin gibi büyük bir firmaya yakıştıramadığım şeylerdir.
Bu görüşlerimi dikkate alınarak, kırgınlığı dile getirmek istiyorum.
Bu yazdıklarımın yetkili bir kişi tarafından araştırılıp incelenerek tarafıma dönüş yapılmasını rica ederim.
Araç plakası 34 BM 1992 Ağrı -İstanbul merkezli otobüs.