Ben Turizm
 
 

Ben Turizm

444 11 27
Yeni Otogar no.16.17  Gaziantep
0342 328 96 66 - 328 96 36
www.benturizm.com.tr

Ben Turizm'in sahipleri Özkeleş ailesi, 1940'dan beri otobüs taşımacılığı ile uğraşan Gaziantep’in köklü ailelerindendir. Özkeleş Group tarafından 2000 yılından beri işletilmektedir. Ben Turizm, kuvvetli alt yapısıyla yedek parça servis ve akaryakıt bölümleriyle de hizmet vermektedir. Ben Turizm 35 adet araç filosuyla günlük 21 sefer düzenlemektedir.

Yorumlar, Eleştiriler ve Şikayetler

100 üzerinden
68Puan
46%
10%
7%
7%
29%
Toplam Yorum Sayısı (41)
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.

"" Yunus Emre Taskin  
"" kalkanozge   ben turizm den memmundum,fakat denizli otogarı ben turizm bile satış gişesindeki çalışanlar beni bu firmadan resmen soğuttu bilet alacaktım bilet ücreti ni karttan cekınce kartm red sonucu verince benim kredi kartımı wermediler gidip bankadan konuşun veremem dediler ve sert cıkıştılar sonra bankayı aradım ve durumu belırttm banka kesınlıkle kartınıza el koymaya bı hakları yok dedi ne hakla beni denizli otogarnda o kadar uğrastırdılar ve çok sert tepki verdiler ben de bileti almadım bu durumdan cok rahatsız oldum ve ben turizm me kötü gözle bakmama neden oldular
"Yer bulamama" cesur g   Muğla bürosunun telefonu uzun süre çalıp cevap vermiyor internetten rezervasyon yapılamıyor . Bir Antep'li olarak kaldık gurbet ellerde. Ne yani başka firmalaramı yönelelim. Bize bir yol gösterin.
"" ismail yalva  
"Kötüydü" ahmet furkan   Ben turizme 2008 de mecburiyetten binmiştim ve bindiğime pişman oldum çünkü neredeyse hiç bir ikram yapılmadı ve hostes çok ukalaydı otobüsleri her ne kadar güzel olursa olsun ve biletler ne kadar ucuz olursa olsun elemanlar düzelmedikçe hiç bir yere varılmaz. Bu sene biletimi seç turizmden aldım en azından hizmetleri güzel ve çok daha rahat.
"" elif26  
"BEN turuzminn hizmettttt eksikliği" ibrhmsssss   BÖYLE CİDDİ BİR TURUZİM ŞİRKETİNİN BU KADAR HİZMET KUSURU OLMASINI İNSANLARI KÜÇÜMSEYEREK ARABADAN İNDİRİP ORTADA BIRAKMASINI KINAYARAKK BUU ŞİKAYETİİİ YAPIYORUMM. 16.11.2010 TARİHİNDE NİZİP ŞUBESİNDEN ANKARA İÇİN 18.11.2010 TARİHİNE BİLET İSTEDİM FAKAT GİŞE SORUMLUSU BİR GÜN ÖNCESİNE BİLETT VERDİ BU SORUMCA DAVRANIŞINDAN ÖTÜRÜ MADUR OLDUM BİNDİĞİM ARABADAN İNDİRİLDİM VE BİRDE YENİ BİR BİLET İÇİN TEKRAR PARA İSTEDİLER ŞİKEYETİMİ BİLDİRDİĞİM HALDE İLGİLENMEDİLER VE ÜSTELİK KENDİİ ŞUBELERİİ ARASINDA Bİ İLGİ OLMADIĞINII KENDİNİLERİNİ ALAKADAR ETMEDİĞİNİİ SÖLEYEREKK AKŞAM GEÇ VAKİTTEE OTOGARDA MADUR ETTİLERR BEN TURUZİM GİBİ BİR FİRMADANN BÖLE BİRR HİZMETTT GÖRDÜÜM İÇİNN BİR DAHA ASLA KULLANMAYAY KARAR VERDİMM KİMSEYE TAVSİYEEE ETMİYORUMMM HERKESEDEEE BUNU SÖLÜYÜRUMMM BÖLE YAPMAYA DEVAMM EDERSENİNZZ BİRÇOKK MÜŞTERİNİZİDEE KAYBEDERSİNİZZ UNUTMAYINKİİ AĞIZDAN AĞIZAA YAPILANN REKLAM KADARR HİÇÇBİRR REKLAMMM ETKİLİİ OLMAZZZ
"" aligezenel  
"Takdir." mehmet akg   harika bir sistem kendin pişir kendin ye gibi telefonla araştırmaktan iyi acaba yer bulabilir miyim derdine son istediğimiz koltuk nosunu girebiliyoruz havalimanı sistemi gibi çok iyi proğramlamışsınız ellerinize sağlık.
"Yolculuk" gezi   sizi teprik ederim cok konforlu araclarınız var personel ve kaptanlarınız cok guler yuzlu ben 27f0878 plakalı arac sorumlu kaptanı remzi beye özellikle teşekur ederim cok güzel arac kullanıyor..

1 2 3 4 5 6 sonraki yorumlar >