Zile Otobüs Bileti

Zile Otobüs Bileti

Zile Otobüs Biletleri

 

Tokat ilimizin ilçelerinin tanıtımlarına devam edelim. Özellikle Zile ilçesi en bilindik ilçelerinin başında geldiğinden dolayı buraya gelen ziyaretçilerin en çok uğradıkları yerlerin başında geliyor.

Sizlere ilk olarak Zile Kalesi hakkında bilgiler verelim. İlçede bulunan bu tarihi yapının Roma döneminin en parlak seviyesinde bulunan imparatoru Sezar’ın en meşhur lafını söylediği yer olduğunu belirtmek istiyorum. Sezar’ın Zile ilçesinde yaptığı savaşlardan sonra “Geldim , Gördüm , Yendim “ lafını tam bu noktada söylediği konusunda büyük rivayetler ortaya atılmaktadır. Zile kalesinin içerisinde bulunan eserlerin uzun zamandır incelenmesinden sonra ortaya çıkan önemli bilgiler tarihin akışını değiştirecek olan cinstendir.

Zile kalesinin içinde bulunan kitabelerin üzerinde yazan bilgilerin o dönemler ait birçok konuya açıklık getirmesinden sonra tarihçiler ve özellikle de arkeolojik kazı yapan bilim adamları bu kaleye son derece önem vermeye başlamaktadır. Tokat ilimizin sınırları içerisinde bulunan Zile ilçesi bu özelliği sayesinde son zamanlarda yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir.

Son olarak Zile ilçesine son derece yakın olan bir başka tarihi eser hakkında sizlere bilgiler verelim. Mahperi Hatun Kervansarayı bu bölgede bulunan bir tarihi yapı olarak karşımıza çıkıyor. Eserin halen dimdik ayakta durması sizlerin dikkatini çekmeyi başaran yerlerin başında gelmektedir. İşte merak edilen bu ilçemizin sizler için önemli olan noktaları burada. Zile otobüs bileti alarak ilçeyi daha yakından tanıyabilirsiniz. 

Zile - 5 Günlük Hava Tahmini
06 Ara Cuma
açık
2 °C
açık
07 Ara Cumartesi
açık
3,3 °C
açık
08 Ara Pazar
kapalı
4,1 °C
kapalı
09 Ara Pazartesi
kapalı
4,6 °C
kapalı
10 Ara Salı
açık
5,6 °C
açık