Vakfıkebir Otobüs Bileti

Vakfıkebir Otobüs Bileti

Vakfıkebir Otobüs Biletleri

 Vakfıkebir, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Trabzon’un ilçelerinden bir tanesidir. Karadeniz Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçenin şu anki kullanılan isimleri haricinde önceden kullanılmış olan iki adet daha ismi bulunmaktadır. Bu isimlerden bir tanesi, Büyük Liman diğeri Fol’dur. 

Vakfıkebir, kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber eski bir yerleşim yeridir. Tarih boyunca Hitit, Pers, Roma, Bizans ve Trabzon İmparatorluğu’nun hâkimiyetinde kalmış, 1461 yılında Osmanlı İmparatorluğu yönetimine girmiştir. Doğal liman olması nedeniyle tarihte deniz ulaşımının önemli merkezlerinden biri olmuştur.
İlçenin bugünkü ismini Osmanlı döneminden kaldığı düşünülmektedir. Bunun nedeni I. Selim dönemin, Selim’in annesinin bölgeye bir vakıf kurması ve adını Kebir vakfı olarak koymasından kaynaklanmaktadır.  Tam da bu dönemde ilçenin ismi Büyük Liman olarak kullanılmaktadır. Bu ilçe ülkenin yakın siyasi tarihi için de önemli noktalardan bir tanesidir. Bunun nedeni 1.Dünya Savaşı sırasında bölgenin Rus işgali altında kalmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu işgal savaş bitene kadar sürmüştür. 
İlçe coğrafi olarak, Çarşıbaşı, Beşikdüzü, Tonya, Karadeniz ile komşuluk içerisindedir. İçerisinde bulunduğu coğrafi bölge nedeni ile ilçe sınırları içerisinde Karadeniz ikliminin özellikleri gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak yazları serin ve yağışlı, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum ana bitki örtüsünün orman olması üzerinde etkili olmuştur. Karadeniz’in bu küçük ve şirin bir o kadar güzel ilçesini ziyaret etmek için neredennereye.com adresi üzerinden Vakfıkebir otobüs bileti satın alabilirsiniz. 
 
Vakfıkebir - 5 Günlük Hava Tahmini
19 May Pazar
hafif yağmur
20 °C
hafif yağmur
20 May Pazartesi
parçalı bulutlu
21,1 °C
parçalı bulutlu
21 May Salı
açık
22,6 °C
açık
22 May Çarşamba
parçalı az bulutlu
23,5 °C
parçalı az bulutlu
23 May Perşembe
parçalı bulutlu
21,4 °C
parçalı bulutlu