Yolcu Sayısı
1

Vakfıkebir otobüs bileti

Vakfıkebir Otobüs Bileti

En popüler Vakfıkebir otobüs rotaları

Vakfıkebir otobüs bileti fiyatları, Vakfıkebir otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Vakfıkebir otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
TermeVakfıkebir90 TL31
ÇarşambaVakfıkebir180 TL30
TekkeköyVakfıkebir90 TL29
AdapazarıVakfıkebir110 TL21
HavzaVakfıkebir310 TL20

Vakfıkebir otogarı

  • Vakfıkebir(462) -

Vakfıkebir otobüs biletleri

Vakfıkebir, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Trabzon’un ilçelerinden bir tanesidir. Karadeniz Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçenin şu anki kullanılan isimleri haricinde önceden kullanılmış olan iki adet daha ismi bulunmaktadır. Bu isimlerden bir tanesi, Büyük Liman diğeri Fol’dur.

Vakfıkebir, kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber eski bir yerleşim yeridir. Tarih boyunca Hitit, Pers, Roma, Bizans ve Trabzon İmparatorluğu’nun hâkimiyetinde kalmış, 1461 yılında Osmanlı İmparatorluğu yönetimine girmiştir. Doğal liman olması nedeniyle tarihte deniz ulaşımının önemli merkezlerinden biri olmuştur.
İlçenin bugünkü ismini Osmanlı döneminden kaldığı düşünülmektedir. Bunun nedeni I. Selim dönemin, Selim’in annesinin bölgeye bir vakıf kurması ve adını Kebir vakfı olarak koymasından kaynaklanmaktadır. Tam da bu dönemde ilçenin ismi Büyük Liman olarak kullanılmaktadır. Bu ilçe ülkenin yakın siyasi tarihi için de önemli noktalardan bir tanesidir. Bunun nedeni 1.Dünya Savaşı sırasında bölgenin Rus işgali altında kalmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu işgal savaş bitene kadar sürmüştür.
İlçe coğrafi olarak, Çarşıbaşı, Beşikdüzü, Tonya, Karadeniz ile komşuluk içerisindedir. İçerisinde bulunduğu coğrafi bölge nedeni ile ilçe sınırları içerisinde Karadeniz ikliminin özellikleri gözlemlenmektedir. Buna bağlı olarak yazları serin ve yağışlı, kışları ılık ve yağışlı olarak geçmektedir. Bu durum ana bitki örtüsünün orman olması üzerinde etkili olmuştur. Karadeniz’in bu küçük ve şirin bir o kadar güzel ilçesini ziyaret etmek için neredennereye.com adresi üzerinden Vakfıkebir otobüs bileti satın alabilirsiniz.

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr