Güroymak Otobüs Bileti

Güroymak Otobüs Bileti

Güroymak Otobüs Biletleri

Güroymak, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Bitlis’in ilçelerinden bir tanesidir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bununla birlikte yükseltisi son derece fazla olan bölgelerden bir tanesidir. İsminin etimolojik kaynağının kürtçe bir kelime olan Norşin kelimesinde geldiği düşünülmektedir. 

İlçe coğrafi olarak incelendiğinde, Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat Havzasının doğusunda, Van Gölü’nün batısında, Muş Ovası’nın doğu ucunda, Doğu-Batı istikametinde uzanan iki dağ arasında ovada bulunan bir alan içerisinde yer almaktadır. Bu ilçenin etrafı dağlarla çevrilmiş vaziyette olup, bu dağlardan en önemlisi ise Nemrut Dağı’dır. Aynı zamanda ülkede nadir bulunan bir coğrafi yapılanma olan krater gölü de ilçe sınırları içerisinde mevcuttur. Bölgenin engebeli bir arazi yapısına sahip olmasına neden olan asıl dağ ise Kilhar Dağı’dır ve ilçenin güney kesiminde yer almaktadır. 
 
İlçenin iklimsel yapısı ile ziyaretçilerinin ilgisini çekecek yapıtadır. İlçe sınırları içerisinde bir iklimin temel özellikleri kesin bir kararlılık ile görülmez. Akdeniz iklimi ile Karasal iklim arasında bir geçiş özelliği taşıyan kendine has bir iklim özelliği gösterir. Fakat, yazları sıcak ve kurak geçerken kışların ılık geçmesi beklenmez. Bunun nedeni ilçenin bulunduğu bölgenin aşırı yükseltisidir. Aynı zamanda ılımanlaştırıcı etkiden uzak olması da bunu tetikler. Buna bağlı olarak tarımsal yapılanmanın önüne hayvancılık geçmiştir.
 
Ova üzerine kurulan Doğu Anadolu’nun bu ilçesi, doğunun güzelliklerini ziyaretçilerinin önüne seren nadir bir ildir. Neredennereye.com üzerinden Güroymak otobüs bileti alarak ilçeyi daha yakından keşfedebilirsiniz. 
 
Güroymak - 5 Günlük Hava Tahmini
13 Ara Perşembe
kar yağışlı
2 °C
kar yağışlı
14 Ara Cuma
hafif kar yağışlı
0,4 °C
hafif kar yağışlı
15 Ara Cumartesi
hafif kar yağışlı
0,8 °C
hafif kar yağışlı
16 Ara Pazar
hafif kar yağışlı
3,3 °C
hafif kar yağışlı
17 Ara Pazartesi
hafif yağmur
3,1 °C
hafif yağmur