Gemerek Otobüs Bileti

Gemerek Otobüs Bileti

Gemerek Otobüs Biletleri

Sivas ilinin batısında yer alan Gemerek ilçesinin batı tarafında Şarkışla güneybatısında Kayseri kuzeybatısında ise Yozgat yer almaktadır. 1.150 km2 Yüzölçümüne sahip olan ilçe Karasal iklimin etkisi altındadır. Yılın 125 ve 145 günü don olayı yaşanmakta olan ilçenin rakımı ise 1.200 m'dir. İlçede çok sayıda yayla bulunmaktadır.

 
Gemerek siyasi olaylarda adını duyuran ve doğu ve arasında bir köprü oluşturan bir ilçedir. Sivas'a bağlı olan bu ilçenin adının ise nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir. Daha önce Şarkışla’ya ilçesine bağlı iken 1953 yılında kendisi bir ilçe olma niteliği kazanmıştır.
 
Tarihine bakıldığı zaman ise 1071 MALAZGİRT SAVAŞI sonrasında Türkler'in ANADOLU'yu fethi esnasında Abdioğlu namıyla bir aşiretin bu ilçeye yerleştiği söylenmektedir. Osmanlı Devleti zamanında ise bir kasaba görevi gördüğü burada yer alan kitabe ve taşlardan anlaşılmaktadır. Gemerek otobüs bileti, en uygun fiyatlarla burada!
 
Gemerek ilçesinde birçok tarihi eser yer almaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak,
 
ÇEPNİ CAMİİ:1530 yılında Kızılkocaoğlu İsa Bey tarafından yaptırılmış fakat 1826 ve 1898 yıllarında bir onarım çalışması geçirmiştir.
 
ÇEPNİ HAMAMI II: Alabey mahallesindeki Dervişağa bahçesindeki şehir sularının yanında yer almaktadır.
 
ŞAHRUH BEY MESCİDİ (MERKEZ CAMİİ):Camii Dülkadiroğullarından Alaüddevle'nin oğlu olan Şahruh bey tarafından yaptırılmış olup 1749 yılında Arslan Paşa oğlu Ahmet Bey ve 1822'de Çapanoğulları tarafından tamir edilmiştir.
 
SIZIR KALESİ
SIZIR ESKİKÖY ÖRENYERİ
İNKIŞLA CAMİİ ve ŞAHRUH KÖPRÜSÜ'de ilçenin barındırdığı tarihi eserler arasında yer almaktadır.
Gemerek - 5 Günlük Hava Tahmini
19 Tem Cuma
açık
17,8 °C
açık
20 Tem Cumartesi
açık
20 °C
açık
21 Tem Pazar
parçalı az bulutlu
16,6 °C
parçalı az bulutlu
22 Tem Pazartesi
kapalı
16,8 °C
kapalı
23 Tem Salı
az bulutlu
19,4 °C
az bulutlu