Yolcu Sayısı
1

Ergani otobüs bileti

Ergani Otobüs Bileti

En popüler Ergani otobüs rotaları

Ergani otobüs bileti fiyatları, Ergani otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Ergani otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
MalatyaErgani220 TL27
AnkaraErgani90 TL8
GümüşhaneErgani90 TL7
KırşehirErgani90 TL7
TrabzonErgani109 TL7

Ergani otogarı

  • Ergani(412)

Ergani otobüs biletleri

Güneydoğu Anadolu’nun bir şehri olan Ergani, Diyarbakır’a bağlı bir ilçedir. Hatta Diyarbakır in en büyük ilçesi olarak bilinir. Diyarbakır in Dicle ilçesine yakınlığı ile daha da iyi tanınmıştır aralarında 10 km kadar bir mesafe vardır. Ayrıca Elâzığ in maden ilçesine yakınlığı ile de bilinir burada bakır madeni çıkarıldığında bir dönem madene bağlı olduğu bilinmektedir.
Geçmişi çok eskilere dayanan bu şehir kalıntıları bakımından da bir kez daha kanıtlanmıştır. Diyarbakır in önemli ilçesi olan Ergani Zülküf peygamber makamından ismini alan Zülküf dağının eteğinde kurulmuş tur. İlçeye bağlı birçok köy bulunmakta Osmanlı izleri taşıyan bir miras sayılmaktadır.
Osmanlılar Osmaniye olarak isimlendirmiş daha sonra Ergani adını almıştır. Çok eski bir yerleşim yeri olan bu ilçede Çayönü kazılar sonucunda bulunmuş ve Anadolu’nun en eski köyü olarak burası kabul görüp önemli tarihi turizm alanını oluşturur. Yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahip olan Çayönü yakın zamanlarda keşfedilmiş turist akımına uğrayan bir yerdir.
Ergani Güneydoğu Anadolu ya bağlı görülse de Doğunun kültürel izlerini de taşır. Bir diğer tarihi kalıntı olan Ergani Kalesi Evliya çelebinin seyahatnamesinin de geniş bir şekilde anlatılmıştır. 3 cami 10 mescit 3 ermeni kilisesi 1protestam mabedi 3 han 3 hamam 30 kadar çeşme ile zengin bir tarihi yapıya sahip olup aynı zamanda bu durum birçok din ve mezhebin burada yaşamış olduğuna bir delalettir. Ergani otobüs bileti alarak ilçeyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr