Yolcu Sayısı
1

Eleşkirt otobüs bileti

Eleşkirt Otobüs Bileti

En popüler Eleşkirt otobüs rotaları

Eleşkirt otobüs bileti fiyatları, Eleşkirt otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Eleşkirt otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
İstanbulEleşkirt1100 TL10
AğrıEleşkirt50 TL7
AnkaraEleşkirt700 TL7
İstanbul (Anadolu)Eleşkirt120 TL7
SivasEleşkirt600 TL7

Eleşkirt otobüs biletleri

Eleşkirt, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan, Ağrı ilinin ilçelerinden bir tanesidir. Şehrinin isminin etimolojik kaynağı Ermenice Alashkert kökenine dayanmaktadır. Bu ilçe önceleri küçük bir köy iken zaman içerisinde nüfusunu arttırarak ilçe haline gelmiştir. Trabzon- İran transit yolunun geçmesi ile birlikte ilçe merkezi değişiklik göstermiştir. İlçe sınırları içerisinde halkın çoğunluğunu Ahıska Türkleri, Karapapak ve Azeri Türkmenleri oluşturur.

Tarihi açıdan bakıldığında Anadolu’nun pek çok noktası gibi zengin yerleşim noktalarından bir tanesidir. Bunun nedeni zaman içerisinde Anadolu’da hüküm sürmüş olan medeniyetlerden kalma miraslardır. 1700 yıllardan yapılmış köyün ilk camisi halen ibadete açıktır. Toprakkale Köyü’ndeki bu camiyi Abdülakif Oğlu Mirza Bey 1687 yılında yaptırmıştır.
Coğrafi olarak Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır ve yükseltisi son derece yüksek olan noktalardan bir tanesidir. Ağrı dağının eteklerine kurulduğu söylenebilir. Yükseltisinin fazla olması ve içerisinde bulunduğu coğrafi bölge nedeni ile Karasal iklimin özellikleri sert şekilde görülmektedir. Bunun üzerinde denizin ılımanlaştırıcı etkisinden uzak olmasının da etkisi vardır. İlçe sınırları içerisinde yazları sıcak ve kurak, kışları sert ve yoğun kar yağışlı şekilde gerçekleşmektedir. Bu durum tarımsal üretimi üzerinde de etkili olmuştur. Kırsal kesimlerinden tarımdan ziyade hayvancılık gelişmiştir ve dolayısı ile yemek kültürü üzerinden etkili olmuştur.
İlçe ziyaretçilerinin seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yerler arasında, Ahmet Hani Türbesi, Diyadin Kaplıcaları, İshak Paşa Sarayı, Eleşkirt Güney Kaya Kayak Merkezi yer almaktadır.
Bu güzel ilçeyi keşfetmek için Eleşkirt otobüs bileti satın alabilir ve en uygun fiyatları neredennereye.com üzerinden bulabilirsiniz.

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr