Darende Otobüs Bileti

Darende Otobüs Bileti

Darende Otobüs Biletleri

 Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Malatya’nın ilçelerinden bir tanesidir. Doğu Anadolu’nun sınırları içerisinde yer almaktadır. Coğrafi olarak Sivas, Hekimhan, Akçadağ, Elbistan, Gürün, Kuluncak, Kangal ile komşuluk içerisindedir. Bu ilçenin tarihi geçmişinin oldukça eskilere dayandığı bilinmektedir. Bununla birlikte isminin etimolojik kaynağı Timelkia, Tirenda, Tiryandafil kelimelerinden gelmektedir. 

Geçmişi boyunca farklı medeniyetlere bünyesinde ev sahipliği yapmıştır. Bunlar arasında, Hititler, Asurlar, Frigler, Bizans, Osmanlılar gibi köklü medeniyetler yer alır. Dolayısı ile sınırları içerisinde farklı medeniyetlerin tarihi ve kültürel eserlerine rastlamak mümkündür. Bu bölgede Türklerin tam olarak egemen olmaları ise Malazgirt Savaşı’na tekabül etmektedir. Selçuklular ise bölgenin tamamen Türkleşmesi üzerinde büyük etkiye sahiptirler.
Darende ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce görmesi gereken yerler arasında, Battal Gazi Ulu Camii, Arapgir Kalesi, Yusuf Ziya Paşa Bedesteni, Gürpınar Şelalesi, Karakaya Baraj Gölü, Malatya Atatürk Evi, Orduzu, Yusuf Paşa Camii, Malatya Müzesi, Malatya Kalesi yer almaktadır.
Darende içerisinde bulunduğu coğrafi bölge nedeni ile bünyesinde karasal iklimin özelliklerini göstermektedir. Buna bağlı olarak yazları sıcak ve kurak, kışları sert ve yağışlı olarak geçmektedir.
Darende ziyaretçilerinin bölgedeki seyahatlerini sonlandırmadan önce yerinde tatması gereken lezzetler arasında, Sıkma köfte, kağıt kebabı, arapgir pişisi, tiritli köfte, kasefe, kıkırdaklı bilik, tava, sıcak çiğleme, çökelek salatası ve balık dolması yer almaktadır. Doğunun bu güzel bölgesine kısa bir seyahat için neredennereye.com adresi üzerinden Darende otobüs bileti satın alabilirsiniz. 

Darende - 5 Günlük Hava Tahmini
27 May Pazartesi
açık
25,2 °C
açık
28 May Salı
açık
23,2 °C
açık
29 May Çarşamba
parçalı az bulutlu
24,8 °C
parçalı az bulutlu
30 May Perşembe
hafif yağmur
27 °C
hafif yağmur
31 May Cuma
orta şiddetli yağmur
25,6 °C
orta şiddetli yağmur