Yolcu Sayısı
1

Bayburt otobüs bileti

Bayburt Otobüs Bileti

En popüler Bayburt otobüs rotaları

Bayburt otobüs bileti fiyatları, Bayburt otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Bayburt otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
FatsaBayburt50 TL9
TorulBayburt20 TL8
HorasanBayburt170 TL7
EspiyeBayburt45 TL7
EynesilBayburt300 TL6

Bayburt otogarı

  • Bayburt(458) 444 02 69

Bayburt otobüs biletleri

Bayburt Ulaşım

Karadeniz Bölgesi’nin görülmeye değer şehirlerinden biri olan Bayburt; yerel lezzetleri, doğası, tarihi zenginlikleri ve su sporları ile ön plana çıkmaktadır. Her yıl farklı nedenlerle pek çok insanın ziyaret ettiği Bayburt’a karayolu üzerinden oldukça rahat bir şekilde ulaşım sağlamak mümkündür.

İstanbul’dan 1125 km, Ankara’dan 778 km, İzmir’den 1374 km ve Antalya’dan 1151 km mesafede bulunan Bayburt’a ulaşımın en konforlu yolu Bayburt otobüs seferleri ile sağlanır.

Bayburt Otobüs Seferleri

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer almasına rağmen ülkemizin hemen her yerinden direkt olarak otobüs seferinin düzenlendiği Bayburt’a çok sayıda otobüs firması yolcu taşıma hizmeti sunmaktadır. Esadaş, Has Bingöl, Ulusoy Turizm, Star Diyarbakır, Iğdırlı Turizm, Öz Diyarbakır, Kanberoğlu, Metro Turizm ve Lüks Gümüşhane kente yolcu taşıyan Bayburt otobüs firmaları arasında yer alır.

Bayburt Otobüs Bileti Fiyatları

Bu firmalardan Bayburt otobüs bileti almanın en ekonomik, kolay ve güvenli yolu ise NeredenNereye.com’dan geçer. Evinizde otururken yapacağınız ve yalnızca birkaç dakikanızı alacak birkaç işlemden sonra Bayburt otobüs biletinizi cebinizde bulduran sitemiz ile ucuz Bayburt otobüs bileti satın alabilirsiniz. Bunun için öncellikle web sitemizi ya da mobil uygulamamızı ziyaret etmeniz gerekir. Ana sayfamızda bulunan arama bölümünden otobüse bineceğiniz ili ve varış yeriniz olan Bayburt’u işaretleyin. Ardından seyahati planladığınız tarihi de işaretleyin ve biletinizi aratın. Çıkacak olan sayfada belirlediğiniz kriterlere uygun olan otobüs seferleri listelenecektir. Pek çok otobüs firması arasında Bayburt otobüs bileti fiyatları karşılaştırması yapmanıza imkan veren bu sayfada size en uygun olan otobüs seferini seçtikten sonra sizden istenen birkaç bilgiyi girip kolay ve güvenilir bir şekilde Bayburt ucuz otobüs bileti için satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra aldığınız bilet size sms ve e-posta olarak tarafınıza gönderilecektir.

Otobüs seyahatinizin sonunda varış yeriniz Bayburt otogarı olacaktır. Bayburt otogarı şehir merkezine yaklaşık 3 km mesafede bulunur. Buradan şehir merkezine otobüs firmalarının sağladığı servis hizmeti ile ya da minibüsler ile ulaşabilirsiniz.

Bayburt Gezi Rehberi

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç kısımlarında bulunan Bayburt; Trabzon, Rize, Erzurum, Erzincan ve Gümüşhane ile komşudur. Şehirde karasal iklim ile Karadeniz iklimi etkisini gösterir. Bu sebeple eğer Bayburt’a turistik gezi amacıyla gidecekseniz bahar aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

Bayburt Gezilecek Yerler

Bayburt, tarihi İpek Yolu’nun üzerinde yer alan bir şehir olduğu için geçmişte pek çok olaya şahitlik etmiştir. Şehir pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Uzunca bir zaman Roma toprakları arasında yer alan Bayburt daha sonraları Türkmenler’in ilk yerleşim yeri olmuştur. Bayburt günümüzde gezip görülmeye değer oldukça güzel yerlere sahiptir.

Dünyanın en hızlı ve en derin nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri pek çok su sporu için oldukça elverişlidir. Özellikle rafting için biçilmiş kaftan olan Çoruh Nehri üzerinde rafting, kano ve nehir kayağı gibi su sporları yapılır. Hatta bu sporlar için yerli ve yabancı pek çok turist özellikle Bayburt’u ziyaret eder.Çoruh Nehri 1993 yılında Dünya Rafting Şampiyonası’na da ev sahipliği yapmıştır. Nehrin en verimli dönemi karların eridiği mayıs ve haziran aylarıdır.

Bayburt’un Aydıntepe ilçesinde bulunan bu yer altı şehri tesadüf eseri gün yüzüne çıkarılmıştır. 1988 yılında bir inşaat kazısı sırasında bulunan yer altı şehri koruma altına alınmıştır. Uzunluğu 1 kilometreyi bulan galerilerden oluşan yer altı şehri yer yüzeyinden ortalama 3 metre derine ana kayanın oyulmasıyla yapılmıştır. Ne amacıyla kullanıldığı konusunda bir bilgi bulunmamaktadır.

Tamamen tabiat ananın şaşırtıcı olaylarından birine ev sahipliği yapan Helva Köyü Buz Mağarası, içerisinde buzdan oluşan sarkıt ve dikitlere ev sahipliği yapar. Köylüler tarafından soğuk hava deposu olarak kullanılan bu mağara şehir merkezinden 33 km uzaklıkta yer alır. Çok sıcak yaz aylarında bile soğukluğunu koruyan mağarada sarkıt ve dikitler çok yüksek sıcaklıklarda bile erimez.

Bayburt’un Masat Köyü’nde bulunan Dede Korkut Türbesi her yıl temmuz ayında Bayburt Dede Korkut Uluslar arası Kültür ve Sanat Şölenlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Baksı Müzesi: Kentin son yıllardaki en büyük cazibe durağı kuşkusuz Baksı Müzesi’dir. Bayburt’un Bayraktar Köyü’nde bulunan müze buralı bir ressam tarafından kurulmuştur. 2014 Avrupa Müze Ödülü’ne layık görülen müze Çoruh Nehri’ne bakan bir vadide kurulmuştur. İçerisinde sergi salonları, atölye, konukevi ve kütüphane bulunmaktadır. Şamanizm inancında şifacı anlamı taşıyan baskı adını taşıyan müze aynı zamanda bölge halkının eğitim gördüğü bir yerdir.

Bayburt Mutfağı

Sebze yemeklerinden et yemeklerine, salatalardan tatlılara kadar çok sayıda, birbirinden güzel lezzetlere ev sahipliği yapan Bayburt mutfağı oldukça ilgi çekicidir. Bir yeşil mercimek yemeği olan galacoş, salamura olarak yapılan ekşi lahana, yine lahanadan yapılan yalancı dolma, süt ve fındık ile yapılan süt böreği, un – tereyağı- şeker ve limon ile yapıla tel helvası ile mercimek, soğan, un ve yumurta ile yapılan kesme çorba Bayburt denince akla gelen ilk lezzetlerdendir.

Bayburt Hatırası

Bayburt seyahatinden dönerken kendinize ve sevdiklerinize küçük birer hediye almak isterseniz Bayburt size birbirinden güzel pek çok alternatif sunacaktır. Bütünüyle koyun yününden yapılan ve tezgahlarda dokunan ihram (diğer adıyla ehram) yöreye özgü güzel bir hediyeliktir. Kadınların örtünmek amaçlı kullandığı ehramdan yelek, masa örtüsü, seccade ve perde gibi eşyalar da üretilir.

Diğer yandan yanınızda Bayburt’a özgü lezzetleri de taşımak isteyebilirsiniz. Binlerce yüksekliğe sahip Bayburt dağlarında yaşayan arıların ürettiği Bayburt balı öncelikli tercihiniz olabilir. Kuşburnu, kuşburnu çayı ve kuşburnu marmelatı da Bayburt’ta denemenizi tavsiye edeceğimiz lezzetler arasında yer alır.

Bayburt Otobüs Bileti

neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr