Otelz.com, otel rezervasyonunda Türkiye'nin tercihi

Adilcevaz Otobüs Bileti

Adilcevaz Otobüs Biletleri

Ermeniler başta gelmek üzere pek çok ulusun hak iddia ettiği bu bölge, Türk tarihi açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Ancak Malazgirt Savaşı'ndan yaklaşık 200 yıl kadar önce Türklerin bu bölgeye yerleşmiş olması, tüm iddiaları çürütmüştür.

Adilcevaz Hangi Ile Bağlıdır?
Türk tarihi açısından son derece önemli bir yere sahip olan Adilcevaz, Bitlis iline bağlıdır.

Genellikle yüksek ve engebeli bir yer şekli özelliğine sahip olan Adilcevaz, karasal bir iklim özelliğine sahiptir. Bu nedenle de kuşlar son derece soğuk ve uzun yazar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Van Gölü kıyısında yer alması ve yükseltisinin az olması sebebiyle sıcaklık oldukça fazladır.

Adilcevaz'da Ne Yenir?
Adilcevaz'ın meşhur yumurtayla yapılan murtuga adlı yöresel lezzetini kahvaltıda mutlaka denemelisiniz. Bunun yanı sıra yine yörenin önemli lezzetlerinden olan "Şile" ve içli köfteyi de mutlaka tatmanızı öneriyoruz.

Gezilecek Yerler
Eğer bir gün Adilcevaz'a yolunuz düşerse gezmeniz için tavsiye edebileceğimiz en önemli yerler: Sahil Kalesi, Ulu Cami, Tuğrul Bey Camisi, Hıdır Şah Bey Türbesi ve Kel Kalesidir.

Ne Alınır?
Bu yöreye yolunuz düşerse almanızı tavsiye edebileceğimiz en önemli ürün ceviz olacaktır. Sapsarı bir renge sahip olan bu ceviz, daha önce tattığınız cevizlerden çok farklı. Bu nedenle mutlaka ceviz ya da ceviz reçeli almanızı tavsiye ediyoruz.

Adilcevaz - 5 Günlük Hava Tahmini
21 Oca Perşembe
az bulutlu
-8,4 °C
az bulutlu
22 Oca Cuma
açık
-8,1 °C
açık
23 Oca Cumartesi
açık
-5,4 °C
açık
24 Oca Pazar
açık
-3,1 °C
açık
25 Oca Pazartesi
açık
-1,1 °C
açık