neredennereye.com, Özkaymak Turizm firmasının Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

Özkaymak Turizm

Özkaymak Turizm
 

neredennereye.com,
Özkaymak Turizm
Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

 
0850'li Hatlar Şehir İçi Tarifeden Ücretlendirilir.Sabit hatları sınırsız arama tarifeniz varsa bu arama için ücret ödemezsiniz.

Özkaymak Turizm Şubeleri

 

neredennereye.com,
Özkaymak Turizm
Yetkili Satış Temsilcisi'dir.

 
0850'li Hatlar Şehir İçi Tarifeden Ücretlendirilir.Sabit hatları sınırsız arama tarifeniz varsa bu arama için ücret ödemezsiniz.

Özkaymak Turizm

444 4206
Konya Şehirlerarası Otobüs Terminali Konya
0332 

Özkaymak Turizm, “Zaman kazandırır” sloganı ile bir insan ömrünün oldukça uzun bir bölümü kaplayan sürede tam tamına 58 yıllık tecrübe ile çalışma yaşamına devam eden otobüs firmalarından bir tanesidir. Özkaymak Turizm yolcularını da kapsayacak biçimde bu uzun çalışma yaşamı boyunca daima aile kavramını ön plana çıkarmış ve kendisinin ilerlemesinde yardımcı olmuş kişilerin tamamını aileden olarak görmüştür. Küçük bir aile işletmesi olarak kurulan otobüs firması bugün 58 yıllık bir tecrübe sahip olarak, ilkelerinde gösterdiği titizlik, müşteri memnuniyetine verdiği önem ve daima ileriye dönük çalışmaları sayesinde kullanıcılarının kendisi ile arasında kurmuş olduğu sıkıca örülmüş olan güven köprülerini zedelememeye başarmıştır. Aile arasında kurulan bir yapılanma olarak yaklaşık 58 yıllık başarılı bir çalışma yaşamının ardından Özkaymak Turizm bugün Türkiye’de adından söz ettirerek; günlük ortama 3000 kişi taşıyan ve Türkiye genelinde hizmet sağladığı noktaların toplamında 3500 kişinin çalıştığı saygın bir firma konumuna yükselmiştir. 1960 yılında kurulan ve neredeyse her yıl hiç kesmeden gelişimini sürdüren firma başlangıçta sağladığı sınırlı noktadaki yolcu taşımacılığı hizmetini günümüzde Türkiye’nin geniş bir ulaşım ağı sistemine dönüştürmeyi başarmıştır.


Türkiye içerisinde sağlamış olduğu yolcu taşımacılığı hizmetini bir adım öne götürmeyi başararak aynı zamanda kişilere konaklama tesisi de sunan firma bunun ilk ve en güzel adımını Konya merkezde yer alan Özkaymak Park Otel hizmeti ile göstermiştir. Başlangıçta yalnızca kurulduğu çevrede hareket eden küçük bir firma olmasına karşın Özkaymak Turizm bugün, “Adana, Adapazarı, Afyon, Aksaray, Akşehir, Alanya, Anamur, Ankara, Antalya, Aydın, Aydıncık, Balıkesir, Başyayla, Beyşehir, Bornova, Bozyazı, Bursa, Çay, Denizli, Dörtyol, Eğirdir, Erdemli, Ereğli, Ermenek, Eskişehir, Gaziantep, Gazipaşa, Gebze, Gülnar, Güneyyurt, Hatim, Hatay, Isparta, İskenderun, İstanbul, İzmir, Kadınhanı, Karaman, Karapınar, Kemer, Kırıkhan, Konya, Kulu, Kuşadası, Kütahya, Mahmutlar, Manavgat, Mersin, Salihli, Sarıveliler, Serik, Seydişehir, Susanoğlu, Silifke, Ş.Karaağaç, Şanlıurfa, Söke, Tarsus, Taşkent, Turgutlu, Uşak” gibi ulaşım noktalarına hizmet sağlamaktadır.


Özkaymak Turizm zaman içerisinde kendine duyulan güveni boş çıkarmaması ve bu hizmet kalitesini başka alanlara da taşımak istemesi nedeni ile otomobil bayiliği gibi farklı alanlara da yönelmiştir. Kullanıcıların ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılamanın böyle alanda çalışan firmalar için ne kadar hayati önem taşıdığının farkında olan firma temel yatırım ve yaptırımlarını bu alana yönlendirerek araç filosunda yer alan otobüslerini daima donanımlı ve genç aynı tutmayı aynı zamanda çalışan kadrosunu da hizmet sektörünün gerektirdiği şekilde eğitimsel anlamda donatmayı başarmıştır. Uzun yılların sağladığı kalite ve tecrübeyi Türkiye'nin her noktasındaki kullanıcılarına çok daha kolay bir şekilde ulaştırmayı hedefleyen Özkaymak Turizm Otobüs Biletleri artık online olarak satışa sunmaktadır. En uygun fiyatlı Özkaymak otobüs biletlerini NeredenNereye.com üzerinden satın alabilirsiniz.

Özkaymak Turizm tüm seferleri ile NeredenNereye.com'da! Özkaymak otobüs bileti fiyatları ve iletişim bilgilerine ulaşabilir, Özkaymak otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz.
Popüler Rota Fiyat
Konya - Ankara 44 TL
İstanbul - Konya 115 TL
Konya - İstanbul 115 TL
İzmir - Adana 105 TL
Gaziantep - Konya 80 TL
- HEMEN SATIN AL ! -


100 üzerinden
62Puan
38%
11%
5%
10%
36%
Toplam Yorum Sayısı (134)
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.

"Yolcuyu başka firmaya aktarma" Malik Çalışır
25.12.2008 saat 13.00 Silifke otobüs terminalinden Adana ya bilet aldım Mersin e varınca başka araca aktardılar. dolmuşla bizi Adana ya gönderdiler. Aynı işlem Bir başka ilde sizin eşinize Kızınıza Yapıldığını Düşünün . Teşekkür Ederim
"Yolcu götürüp ve getirme konusu" Misafir
çok rahat, çok iyi, muavinleri çok iyi ve biz ailem ve ben hep bu firmayla gittik yer olmasa bile bekleriz ve bu firmadan asla ve asla vazgeçmiycem emin olun ve bugün 22 aralık 2008 pazartesi günü yani bu gün karaman yolcumuz var o da teyzem bu firmayı hepimiz çok seviyoruz 'ALLAHA EMANET OLUN ÖZKAYMAK.'
"Tebrik" Misafir
14,12 08 tarihinde konyadan 21 de izmire gittim gardaş, mükemmel hizmet, bazı yolcular mavine hakaret eti kadının turşusu patlamış mavine allah belanı versin diyo, çocuk allah için sabırlıymış valla, ismi mustafa 42b7829
"Bagajım koyboldu" ilyas gözüküçük
13.12.2008 tarihinde adanadan izmire seyahat ettim. 12 saatlik yolu tam 17 saatte aldık.. mersinde tam 1 saat yolcu bekledik. ardından vakit kaybettik diye tam 15 saat mola vermedik. yolculuk esnasında serviis yapılmadı. bunlarda yetmezmiş gibi bir de bagajım kayboldu. sizin gibi bir firmaya bunları hiç yakıştıramadım. sizin köklü bir firma olduğunuzu düşünüyordum taki bu seyahate kadar.
"Muavin" Özlem Samur
14/12/2008 tarihinde Ereğli - Trabzon seferini yapan otobüsün muvaninin şöföre Havza'da ineceğimi bildirmemesi yüzünden Samsun'a kadar gitmek zorunda bırakıldım ve malesef Özkaymak gibi bir firmaya yakışmayan hareketlerde bulunuldu... bunun için sizi çok kınıyorum...
"ŞİKAYETİM VAR" Misafir
12.12.2008 tarihinde 4448 plakalı aracınızla Ankara'dan İstanbul'a gelirken ki adını bilmediğim muavinizden şikayetçi olmak istiyorum. Bize hiç açıklama yapmadan bizi direk haremde inecek diye yazmış. Otobüs Bayramoğlunda durunca bizde burada inebilirmiyiz diyince çok kaba bir şekilde ve kavga ederek baştan söyleseydiniz, şimdi bavulunuzu indiremem dedi. Bizde bize burada duracağınızı söylemediniz ki diyince öğrenseydiniz, herkes biliyor, siz nasıl bilmiyorsunuz, otur yerine, geç kalıyoruz diyerek aynı kaba ve bağırarak konuşmasına devam etti. Kaba konuşmalarıyla susturmaya çalıştı, bizde gerçekten sustuk, o kadar yolcunun önündü rezil olmamak için. Firmanıza, bu şekilde kaba konuşan ve kendi hatasını kavga ederek bastırmaya çalışan bir personeli yakıştıramadım. Takdiri size bırakıyorum.
"34 gk 111 plakalı aracın şöferü" zeki canverdi
12 12 2008 tarihinde mersin mut ilçesinde ankaraya seyahat etmek üzere 34 gk 111 özkaymak araçına bindim. aracın kaptanından sikayetçiyim, aracın muavinin de aldığım isim süleyman erdeliğ (hulusi)isimli şöfer seyahat esnasında 2 uzun süre telefon ile konuşma yapıyor ve yolcuların hayatını riske atiyor. üstelik direksiyon basında sigarada içiyor, bu konuyla ilgilenmenizi bekliyorum
"Bayram yolculuğu" Muharrem uğur
05/12/2008 günü izmirden mersine firmanızla iki bilet alarak ailemi gönderdim ve 13/12/2008 tarihinde tekrar yine firmanızla mersinden izmire ailem tekrar yolculuk yaptı ama ne yolculuk, tam bir rezalet. çünkü belediye otobüsünden farkı yok, her yerde duruyor. ortalama 12 saatlik yol oluyor sana 15-16 saat. bu şekilde bir firma anlayışı olursa bundan sonra ilk ve son seyehatımız olur firmanızla 05/12/2008 otobüs kalkış saati izmirden 09:30 13/12/2008 otobüs kalkış saati mersinden 07:00 dönüş yolculuğu gidişe göre daha berbat ve çekilmez olmuştur....
"ŞİKAYET" Yaşar YAYLALI
görevim nedeniyle bursada ikamet etmekteyim, değişik vesilelerle ve görevim gereği ben ve ailem memeleketimin şirketi olması nedeniyle ve çocukluğumuzdan kalma özkaymak otobüs güveni ile sürekli tercih ettiğimiz bir firmadır. konyada üniversite okuyan kızım konya - bursa arasında sık sık seyahat etmektedir. Ancak her bilet alışımız ve yolcu uğurlamamızda bir olumsuzluk ile karşılaşmaktan bıktık artık. bu durum özellikle bayram ve yolcu trafiğinin yoğun olduğu günlerde sıklıkla olmaktadır. hizmet kalitesi ve firma ile biz müşteriler arasındaki iletişim kalitesi çok düşmektedir. sık sık çift bilet satışları, zamanında hareket etmeyen otobüsler ve bilet satış görevlilerinin ukala hareketlerini saymak mümkündür. en son yaşadığımız olay ise bugün yaşanmıştır, saat 17.00 civarında otogar bilet satış gişsine müracaat edip 14 aralık 2008 günü saat 22.00 bursa-konya otobüsü için bir kişilik bayan yeri talep ettik, görevli biletimizi hazırlayıp verdi, ödemeyi alması için kredi kartımı verdiğimde ileriye yönelik kredi kartı ile işlem yapamayacaklarını söylediler, ben konuyu anlamadım, biletimi kesin aldığımı, rezervazyon yaptırmadığım ve ödemeyi kredi kartı ile pesin olarak ödemek istediğimi yeniledim ancak; görevli kredi kartı ile ödeme alamayacaklarını tekrarladı, ben de nakit olarak ödeme yaptım. bu esnada bilet satışı yapılan gişe önünde en az beş adet banka pos maninesi bulunuyordu, herhalde bu makineleri süs olsun diye bulundurduklarını düşündüm, diğer bazı firmalarla bu durumu sorduğumda çok ilginç bir durumun olduğunu kendi firmalarında böyle bir uygulamanın olmadığını, istenilen her türlü ödeme şeklinin mevcut olduğunu söylediler, hatta internet üzerinde yapılacak rezervasyon ve alımların mümkün olduğunu hatta bu şekilde indirimin bile mümkün olduğu beyan ettiler. bundan sonra ben ailemin seyahatlerinde özkaymak firmasını tercih etmeme kararı aldık.
"Hizmet" irfan kurt
güzel

 < önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 sonraki yorumlar >