Polatlı Otobüs Bileti

Polatlı Otobüs Bileti

Polatlı Otobüs Biletleri

 Polatlı, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Ankara’nın ilçelerinden bir tanesidir. İç Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu ilçe tarihi açısından incelendiğinde oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğu görülecektir. Polatlı ilinde gerçekleştirilen ilk yerleşimin tarihi MÖ.3000’li yıllara kadar dayanmaktadır. İlçe içerisinde yapılan arkeolojik çalışmalar kapsamında Yassıhöyük bölgesinde bulunan Gordion Antik Kenti bölgeye yapılan yerleşimin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Zaman içerisinde Polatlı sınırları içerisinde yaşayan uygarlıklar arasında, Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı yer almaktadır. 

İlçeye modern yerleşim cumhuriyetin ilanından sonra başlamıştır. Asıl gelişimini ise İstanbul- Ankara demiryolunun tamamlanması üzerine sağlanmıştır. İlçe aynı zamanda ülkenin yakın tarihi açısından da önemli noktalardan bir tanesidir. Kurtuluş Savaşı’nın en önemli çarpışmalarından bir tanesi ilçe toprakları üzerinde gerçekleşmiştir. İlçenin isminin etimolojik kaynağı olarak Farsça bir kelime olan “Polad” gösterilmektedir. Kelimenin anlamı demir kuvvetli demektir. Aynı zamanda aynı kelime eski Türk büyüklerine verilen isimler arasındadır. 
Polatlı ilçesinin ekonomisi tarihi boyunca genel itibari ile tarıma dayanmıştır. İlçenin arazilerinin büyük yüzdesi tarım arazileri ile kaplıdır. Polatlı ilçesinin sınırları içerisinde en fazla üretilen tarım ürünleri arasında, buğday, arpa, şeker pancarı, kavun ve soğandır.  İlçe Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası, Tarım Kredi Kooperatifi şubesi, Trakya Birlik Kooperatifi şubesi, Pancar Bölge Şefliği, Yukarı Sakarya Sulama Birliği gibi önemli tarımsal kuruluşlar ilçede faaliyet göstermektedir. Başkentin bu harika ilçesini daha yakından tanımak için neredennereye.com üzerinden Polatlı otobüs bileti satın alabilirsiniz.