İstanbul Aksaray Otobüs Bileti

İstanbul Aksaray Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 70,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 674 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 9sa 55dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 20 firma sefer düzenlemektedir. İstanbul Aksaray arası giden otobüs firmaları ortalama 20 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Has Turizm A.Ş. firmasıdır.

İstanbul Aksaray bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla İstanbul Aksaray bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. İstanbul Aksaray otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

İstanbul Aksaray Otobüs Biletleri

İstanbul Aksaray otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Aksaray otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Acemhöyük, Aksaray’ın kuzeybatısında Melendiz Suyu'nun (Uluırmak) suladığı ovanın ortasındadır. Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nın başlıca merkezlerinden biridir. Yeşilova bucağı sınırları içindeki höyüğe, ilçe merkezine 5 km kala batıya ayrılan 13 km'lik asfalt yolla ulaşılır.

Araştırmalar, höyükte İlk Tunç Çağı’nın son evresinden MÖ 3000’in ilk yarısına, Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nın sonuna kadar kesintisiz yerleşildiğini ortaya koydu. MÖ 2000’in ilk çeyreğinden sonra terk edilen höyüğün güneybatısında tek yapı katından oluşan Helenistik ve Roma yerleşmeleri gün ışığına çıkarıldı. Dört yapı katından oluşan Asur Ticaret Kolonileri Çağı en parlak dönemdi. Yüzeye yakın olduğu için yıkılan l. katta dikkate değer buluntular çanaklar ve kapaklı çömleklerdir. Yangınla yıkılan lll.katın üstüne kurulan ll.katta, mimari kalıntı çok fazladır. Kerpiç ile ahşap karışımı evler, iki ya da üç odalıdır. Yuvarlak planlı kerpiç yapılar depodur. Gaga ağızlı testiler, çaydanlıklar, tek kulplu kandil biçimli kaplar, yonca ağızlı süzgeçli kaplar II. katın buluntularıdır. Höyük dışında Aşağı Kent'te de yerleşildiği anlaşılan III.katta, özel evlerin yanı sıra anıtsal bir sarayın kalıntıları ortaya çıkarıldı. Taş temelli kerpiç duvarlı evler, kiler, mutfak gibi bölümleri içeren büyük yapılardır. Duvarları badanalı, tabanları sıkıştırılmış topraktır. Evlerin oluşturduğu mahalleler dar sokaklarla birbirinden ayrılır. Höyüğün en yüksek kesimi olan Sarıkaya'da bulunan saray, Kaniş Beyi İnar'ın oğlu Warşama'ya aittir. Bugün yerinde korunan yapının kırkı aşkın odası kazılmış durumdadır. Odaların tabanı sıkıştırılmış toprak ya da taştır. Bu odalarda çok sayıda damga ve silindir mühürle, kil üzerine yapılmış mühür baskıları bulundu. Mühürler arasında, Acemhöyükün ilk yazılı belgesi olan, Asuriu Assur BellLamasımla ait damga mühür önemlidir. Fildişi mobilya parçaları, obsidiyen ve dağ kristalinden tören vazoları, fildişi ve mavi tüften iki oyun tahtası, tunç aletler, altın süs eşyası, kırmızı ve açık kahverengi astarlı keramikler diğer buluntulardır. Altın ipliklerle tutturulmuş açık ya da koyu mavi boncuklarla bezeli beyaz, keten benzeri kumaş parçaları, Acemhöyüke özgü dokumacılık örnekleridir. Sarayın depo odalarında toprağa gömülmüş durumda pithos denilen büyük küpler vardır. Yapı, buluntular yoluyla MÖ 18. yy'a tarihlenir. Höyüğün kuzeyinde, Hatipler Tepesi'nde, bir başka anıtsal saray ortaya çıkarıldı. MÖ 20. yy'a tarihilenen IV.katta, taş temelli kerpiç evler, bellibaşlı mimari kalıntılardır. Bir tanrı ailesini simgeleyen kurşun heykelcik grubu, dikkate değer tek buluntudur. İlk Tunç Çağı'nın son evresine tarihlenen V. kat, höyükte ulaşılan en eski kattır. Elde yapılmış, kırmızı astarlı, açkılı keramik V. katın buluntusudur. Höyükten bilimsel araştırmalar sonucu çıkarılanlar, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmektedir. New York Metropolitan Museum of Art'ta ise kaçak kazılarla ortaya çıkartılan fildişi yapıtlar bulunmaktadır.

Ucuz otobüs bileti ile yola çıkılan İstanbul ve Aksaray şehirleri arası 680 km ve bu mesafe 7 saat gibi bir sürede tamamlanabiliyor. Firmaların E-90 karayolu üzerinden ulaşım sağladığı şehir; Kapadokya olarak adlandırılan bölgenin girişinde yer almaktadır. Karasal iklimin etkili olduğu Aksaray’da yazlar yüksek sıcaklıklarda geçer. Kış mevsimleri ise bol yağışlı ve oldukça soğuktur. Şehirde kar yağışına pek rastlanmaz. Bu nedenlerle şehirde bulunmak için en uygun dönem nisan-ekim arası olarak gösterilir. Seyahatiniz öncesinde sitemizden Aksaray hava durumu ile ilgili güncel bilgileri edinebilirsiniz.
İlk çağlardan beri yerleşim olan bir bölgede bulunan şehir; topraklarında farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde bu medeniyetlerden kalma tarihi ve kültürel eserler ile doğal güzellikler şehri İç Anadolu Bölgesi için önemli bir turistik şehir haline getirmektedir. İndirimli otobüs bileti ile yolculuk ettiğiniz Aksaray’da görmeniz gereken yerler şöyle sıralanabilir.
Şehir merkezinden 30 km uzaklıkta bulunan Nora Antik Kenti; askeri bir üs olarak kullanılmış Helenistik dönemin önemli merkezlerinden birisidir. Şehirde zaman içerisinde kalıntı haline dönen birçok kilise bulunmaktadır. Bu kiliselerin Bizans dönemi eserleri oldukları bilinmektedir. Kiliselerin dış cepheleri önemli ölçüde tahrip olmuş olsa da iç duvarlarda bulunan freskler iyi korunabilmiştir. Bölge Helvadere Kasabası olarak da bilinmektedir. Aşıklı Höyük bölgesi; Volkanik Kapadokya olarak da adlandırılır. Bunun nedeni; geçmişte aktif olan volkanların bölgenin şekillenmesinde önemli rol oynaması.
Şehir merkezinden 25 km uzaklıkta bulunan bölge peri bacalarına ev sahipliği yapmaktadır. Kızıl Minare veya Eğri Minare; Selçuklular döneminden kalma bir eser. İnşasında kullanılan kırmızı tuğlalar ve 27 derece eğik olarak inşa edilmiş olmasından dolayı bu isimleri almıştır. Ulu Camii, Acemhöyük, Zinciriye Medresesi ve Darphane şehirde ziyaret edebileceğiniz diğer yerler arasında.

İstanbul Aksaray otobüs bileti mi aradınız? İstanbul Aksaray otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz İstanbul Aksaray otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Lider Siirt Turizm 70 TL
Jet Turizm 75 TL
Ben Turizm 76 TL
Öz Diyarbakır 79 TL
Siirt Has Turizm 80 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  İstanbul Hakkında
Nüfus:
14,160,467
Yüzölçümü:
5.315,33 km²
Plaka:
34
Telefon kodu:
Avrupa Yakası (212)
Anadolu Yakası (216)
Otogar:
Harem Otogarı
Alibeyköy Otogarı
Esenler Otogarı
  Aksaray Hakkında
Nüfus:
23,974
Yüzölçümü:
7.965,51 km²
Plaka:
68
Telefon kodu:
(382)
Otogar:
Aksaray Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.