Bismil Otobüs Bileti

Bismil Otobüs Bileti

Bismil Otobüs Biletleri

 Bismil, Türkiye’nin seksen bir ilinden biri olan Diyarbakır’ın ilçelerinden bir tanesidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sınırları içerisinde yer almaktadır.  Bismil ilçesi hakkında verebileceğimiz birçok bilgi var fakat dilerseniz öncelikle konum bakımından nerede bulunduğuna değinelim. İstanbul'a uzaklığı 1500 km, Ankara'ya uzaklığı 1050 km Bursa ve İzmir illerine 1400 ve 1460 km uzaklık mesafesindedir.

Bismil ilçesi hakkında gezilecek yer bakımından yerler bulunmaktadır. Bu yerlerden bir tanesi yapay olarak sonradan inşa edilen Kabasakal'dır. Bunun yanı sıra Sarısakal, Yedikızlar Türbesi, Koği, Matar, Köprü ve Tepe gezilecek yerler arasındadır. İncelemeye, görülmeye ve fotoğraflamaya değer özellikte bulunmaktadırlar. Bismil ilçesinin hemen hemen yeni bir ilçe olmasından yani, yeni kurulmuş olmasından dolayı herhangi bir tarihi eser veya anıtı bulunmamaktadır. Bismil Tavası ismi ile adlandırılan yemek yöreye ait bir yemektir. Tavada domates biber, sarımsak da bulunmaktadır ve en önemli özelliği bol pul biberli olmasıdır.
Keşkek yemeği de Bismil'e özgü olarak yapılmaktadır. Buğday ve kemikli etten yapılan bu yemek oldukça lezzetlidir. Bizlerin bulgur pilavı olarak bildiği yemeğin adı Bismil'de Gırar olarak söylenmektedir ve Bismil'e özel olduğu söylenmektedir.
Bismil ilçesi hakkında söyleyebileceğimiz diğer bir özel yöre yemeği ise Mastava'dır. Yoğurt ve sac ile yapılan bir yemektir. Güneydoğunun bu şirin bir o kadar da ilgi çekici ilçesi görülmeye değer noktalardan bir tanesi, ilçeyi daha yakından tanımak için neredennereye.com adresiz üzerinden Bismil otobüs bileti satın alabilirsiniz. 

Bismil - 5 Günlük Hava Tahmini
23 Tem Salı
açık
40,7 °C
açık
24 Tem Çarşamba
açık
37,2 °C
açık
25 Tem Perşembe
açık
36,3 °C
açık
26 Tem Cuma
açık
37,3 °C
açık
27 Tem Cumartesi
açık
39,4 °C
açık