Ankara Malatya Otobüs Bileti

Ankara Malatya Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 70,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 659 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 9sa 20dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 20 firma sefer düzenlemektedir. Ankara Malatya arası giden otobüs firmaları ortalama 167 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma MALATYA BEYDAGI firmasıdır.

Ankara Malatya bileti, en ucuz fiyatları ile www.neredennereye.com 'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Ankara Malatya bilet alımını online olarak yapabilirsiniz. Ankara Malatya otobüs firmaları arasından dilediğini seç, biletini kolayca al!

Ankara Malatya Otobüs Biletleri

Ankara Malatya otobüs bileti mi aradınız? Ankara Malatya otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Battalgazi Yüzölçümü 213 km2 olan Battalgazi ilçesi doğuda Kale ilçesi, güney ve batıda Merkez ilçe, kuzeybatıda Yazıhan ilçesi, kuzeyde de Elazığ iliyle çevrilidir. Eskiden Merkez üçeye bağlı bir bucak olan Eskimalatya 1987’de çıkarılan bir yasayla adı Battalgazi biçiminde değiştirilerek ilçe yapıldı.

İlçe toprakları Malatya Ovası’nm kuzey kesiminde yer alır. Karakaya Baraj Gölü’nün güney kesimi ilçe sınırlan içinde yer ahr. Orduzu Pınarbaşı Suyu ile Derme Deresi ilçe topraklarını suladıktan sonra baraj gölüne dökülür.

İlçede başlıca ekonomik etkinlik bitkisel üretimdir. En çok buğday, arpa ve kayısı yetiştirilen ilçede kayısı ve sebze bahçeleri geniş yer tutar. Yetiştirilen başlıca sebzeler biber, domates, fasulye, hıyar, ıspanak, kabak, karpuz, kavun, lahana, maydanoz, pathcan ve sarımsaktır. Malatya’yı Elazığ’a bağlayan demiryolu hattı ilçe topraklanndan geçer.

İlçe merkezinin tarihi il merkezinin geçmişiyle iç içedir. Eskiden Milidia ve Melitene adlarıyla anılan kente Araplar Malatiye demekteydi. Daha sonra yöreye gelen Türk- menlerin Malatya olarak adlandırdığı kent MS 1. yüzyıldan 19. yüzyıla değin bugünkü Battalgazi kentinin yerindeydi. Çok eski bir yerleşme merkezi olan Melitene Bizans döneminde Sasanilere karşı savunulan bir sınır ka- lesiydi. 7. ve 10. yüzyıllar arasında BizanslIlar ile Araplar arasında birçok kez el değiştirdi. 12. yüzyıl başlarında önce Danişmendlılerin, sonra da Anadolu Selçuklularının eline geçti. 1399’da I. Bayezid'in (Yıldırım) aldığı Malatya, 1401’de Timur’un ordularınca yağmalandı. Daha sonra Osmanlılar ile Memlûkler arasındaki bir bölgede yer alan Malatya bir süre Dulkadıroğullan’nm eilnde kaldı. 1516’da I. Selim’in (Yavuz) Mısır seferi sırasında OsmanlI Devleti’ne bağlandı. Kent, Malatya sancağının merkeziydi. Kavalah Mehmet Ali Paşa’nın orduları Anadolu’ya girince Osmanlı ordu komutam Çerkeş Mehmed Hafız Paşa 1839’da karargâhım Harput’tan Malatya’ya taşıdı. Ordu evlere yerleşince halk Malatya’nın sayfiyesi olan güneybatıdaki Aspuzu’ya göç etti. Ordu Malatya’yı boşalttıktan sonra halk harap hale gelmiş evlerine geri dönmedi, bağlar ve bahçelerle kaplı Aspuzu’da yeni bir kentin temelleri atıldı. Büyük ölçüde terk edilerek ıssızlaşan sancak merkezi daha sonra Eskişehir, Harapşehir, Aşağışehir ve Eski Malatya adlarıyla anılırken Aspuzu’da kurulan yeni kente Malatya dendi. Daha sonra Malatya’nın sayfiyesi haline gelen eski sancak merkezi, Eskimalatya adıyla bucak merkezi yapılarak Merkez ilçeye bağlandı; 1987’de de adı Battalgazi biçiminde değişti ve ilçe merkezi oldu. Kent güneybatısındaki il merkezine 9 km’lik bir yolla bağlanır.

Tarihsel yapılar açısından zengin olan Battalgazi bir açık hava müzesini andırır. Başlıca tarihsel yapılar Roma yapısı olan Malatya Kalesi, Malatya Ulucamisi, Vaiz Ocağı ya da Vaiz Baba Camisi olarak da anılan Melik Sunullah Camisi (1394), Şahabiye-i Kübra Medresesi (14. yy), Emir Ömer Mescit ve Türbesi (1563), Akminare Camisi (1573), Karahan Camisi (1589), Alacakapı Camisi (1592) ve Silahtar Mustafa Paşa Hanı’dır (1637). Battalgazi Meslek Yüksekokulu İnönü Üniversitesi’ne bağlıdır. 

Ankara'dan Malatya'ya otobüsle gitmeyi planlıyorsanız sizi yol boyunca güzel bir Anadolu manzarasının beklediğini ve yolculuğunuzun adeta bir lezzet yolculuğu olacağını söyleyebiliriz. Malatya, Fırat Nehri'nin bereketini taşıyan kayısı bahçeleri, Gürpınar Şelalelerinin muhteşem manzarası ve Arslantepe Höyüğü ile görülmesi gereken illerimizden biridir. 
Ankara'dan Malatya'ya otobüsle gitmek üzere plan yapıyorsanız istediğiniz tarihe ait tüm otobüs firmalarının seferlerini, otobüs bileti fiyatlarını, seyir güzergahlarının ayrıntılarını NeredenNereye.com'dan görüntüleyebilirsiniz. Başkent Ankara'dan Malatya'ya yapacağınız otobüs yolculuğunda keyifli zaman geçirmenizi dileriz. 

 

Ankara Malatya otobüs bileti mi aradınız? Ankara Malatya otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Ankara Malatya otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Siirt Petrol 70 TL
Muş Yolu Turizm 75 TL
Özlem Diyarbakır 80 TL
Can Dersim Tuncelililer 80 TL
Lider Muş Tur 85 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Ankara Hakkında
Nüfus:
5,045,083
Yüzölçümü:
25.401,94 km²
Plaka:
06
Telefon kodu:
(312)
Otogar:
Ankara Otogarı
  Malatya Hakkında
Nüfus:
762,538
Yüzölçümü:
12.102,70 km²
Plaka:
44
Telefon kodu:
(422)
Otogar:
Malatya Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.