Yolcu Sayısı
1

Akdağmadeni otobüs bileti

Akdağmadeni Otobüs Bileti

En popüler Akdağmadeni otobüs rotaları

Akdağmadeni otobüs bileti fiyatları, Akdağmadeni otobüs seferleri, sefer saatleri, firma telefon numaraları ve Akdağmadeni otogarları NeredenNereye.com'da!
Rota adıOrtalama fiyatıGünlük sefer sayısı
İstanbul (Anadolu)Akdağmadeni100 TL8
IğdırAkdağmadeni850 TL8
ErzurumAkdağmadeni80 TL7
PasinlerAkdağmadeni600 TL7
UşakAkdağmadeni650 TL7

Akdağmadeni otogarı

  • Akdağmadeni(354)

Akdağmadeni otobüs biletleri

Akdağmadeni Ankara, Yozgat, Sivas karayolu üzerinde bulunmaktadır. Önceleri maden anıyla bilinen ilçe daha sonra Akdağ eteklerinde olması nedeniyle Akdağlardan çıkan maden anlamına gelen Akdağmadeni adını almıştır. Akdağmadeni’ne girdiğiniz anda ilk fark edeceğiniz şey ormanı ve dağlarıdır. Bu dağların en meşhuru da üzerine çıktığınızda Akdağmadeni’nin enfes manzarasıyla karşılaşacağınız yöre halkının tekke dediği tepedir. Orada manzara eşliğinde yemek yemenizi sağlayan bir restoranda mevcut şekildedir. Akdağ madenine geldiğinizde gezebileceğiniz birçok nokta vardır. Öncelikle çarşısından başlayabilirsiniz. Çarşı içerisinde Ticaret ve Kültür merkezinin hemen arkasında 1907 yılında kilise olarak inşa edilen mübadele döneminde bölgeden Rumların gitmesi ile birlikte tek şerefeli bir minare eklenerek camiye dönüştürülen Camii kiliseyi gezebilirsiniz.

Oradan çamlık mahallesine doğru ilerleyip eski evlerle süslü sokaklarında gezerken bir yandan fotoğraf çekip bir yandan geçmişi şöyle bir düşünüp hayale dalabilirsiniz. Yine ilçe merkezindeki Yeşildere mahallesinde bulunan ve 1862 yılında yapıldığı sanılan Akdağmadeni Kilisesi de gezilmesi gereken başka bir noktadır. Kilisenin girişinde Rumca yazılar var. Kilisenin iç kısmındaki duvar sıvaları üzerinde: haç ve geometrik süslemeleri de görmeniz mümkündür. Ayrıca İlçede daha önce hapishane olarak kullanılan fakat şu anda kütüphaneye dönüşmüş olan binada ilçede görülmesi gereken yerler arasındır. Son olarak ilçeye 12 km uzaklıktaki mesafede yer alan Muşaliköyünün kuzeyinde yüksekçe bir tepede bulunan Muşali (Behramşah )Kalesi’nin 13.yy yapıldığı sanılıyor. Halen büyük bir gezilebilir durumda olan kaleyi Akdağmadeni’ne gelmişken atlamamak da fayda var. Akdağmadeni otobüs bileti alımı için neredennereye.com


neredennereye.com (1999 - 2024) © Tüm hakları saklıdır.
visa cardmaster cardipektr