Rize Otobüs Bileti

Rize Otobüs Bileti

Rize Otobüs Biletleri

Rize otobüs bileti mi aradınız? Rize’ye giden otobüs firmaları ile en ucuz bileti fiyatları sorgulama işlemini yap ve satın al!

Rize Otobüs Bileti Fiyatları

Yüzölçümü 3.920 km2 olan Rize ili doğuda Artvin, güneyde Erzurum, güneybatıda Bayburt, batıda Trabzon illeri, kuzeyde Karadeniz, kuzeydoğuda gene Artvin ili ile çevrilidir.

Karadeniz kıyısına paralel olarak uzanan il toprakları Doğu Karadeniz Bölümü’nün en yüksek ve engebeli kesiminde yer alır. İl topraklarını, kıyının hemen ardında duvarı andırır biçimde yükselen Doğu Karadeniz Sıradağlarının kıyı Dağları engebelendirir. Rize Dağları adıyla anılan bu dağların en yüksek kesimleri güney ve güneydoğuda doğal sınır oluşturur. Başlıca yükseltiler 3.932 m’ye erişen doruğu Artvin-Erzurum-Rize il sınırlarının kesiştiği kesimde yer alan Kaçkar Dağı ile Demir Dağı’dır (3.425 m). Akarsu vadileriyle derin biçimde parçalanmış olan dağların yüksek kesimlerinde birçok yayla vardır. Hem hayvancılık ve hem de sayfiye olarak önem taşıyan yaylalardan başlıcaları Ayder, Başhemşin, Çimil, Çat, Kavran, Ovit ve Palovit yaylalarıdır. İl topraklarından kaynaklanan suları toplayan başlıca akarsular Çağlayan, Fırtına ve Pazar (Ortaköy) dereleri ile İkizdere’dir (İyidere). Bol yağış alan yöredeki akarsular kısa olmalarına karşın çok su taşır ve bazı kesimlerde sık sık heyelanlara yol açar. İlde önemli bir doğal ya da yapay göl yoktur. Bununla birlikte bazı küçük buzullarla buzul aşındırmasının izlerine rastlanan Rize Dağları’nın yüksek kesimlerinde birçok buzulyalağı (sirk) gölü vardır. Çok engebeli olan il topraklarında az yer tutan düzlükler akarsuların taşıdığı alüvyonların yığılmasıyla oluşmuş dar ve küçük kıyı ovalarıdır. Kıyılarda önemli girinti ve çıkıntıya rastlanmaz. Fırtınalara açık olan kıyının bazı kesimlerinde doğal kumsallar vardır.

Rize Online Otobüs Bileti


Rize’ye giden otobüs firmaları; Özgül Bafra, Doğu Karadeniz, Sahil Seyahat, Lüks Karadeniz, Star Diyarbakır, Ulusoy Turizm, Yeşil Artvin, Esadaş, Has Bingöl, Öz Diyarbakır, Kanberoğlu ve Adıyaman Gülaras Turizm’dir. Sitemiz üzerinden hemen bu firmalar aracılığıyla Rize otobüs bileti satın alabilirsiniz.

Ülkenin en kuzey bölümünde yer almasına karşın kıyı kesimi nemli ve ılıman bir iklimin etkisi altında kalır. Bu kesimde -10°C’yi bulan soğuklara ve 40°C’yi aşan sıcaklara rastlanmaz. Bunun en önemli nedeni Sibirya’dan gelen soğuk hava akımlarının Kafkaslar engeline takılarak yöreyi etkilememesidir. Bu özelliği kıyılarda çay, palmiye, turunçgiller gibi sıcak bölgelere özgü bitkilerin yetişmesini olanaklı kılar. İl merkezinde karın yerde kaldığı ortalama süre 10 gündür. Yüksek ve dağlık alanlarda karasal dağ iklimi egemendir. İl merkezinde ölçülen en düşük hava sıcaklığı -7°C (19 Mart 1963), en yüksek hava sıcaklığı 38,2°C (21 Mayıs 1980) ve yıllık ortalama sıcaklık 14°C’dir. Türkiye’nin en yağışlı ili olan Rize’nin hiçbir yerine yılda 2.000 mm’den az yağış düşmez. Her mevsimi yağışlı olan kıyı kesimi en çok sonbaharda yağış alır. Rize kentinde yıllık ortalama yağış miktarı 2.346,3 mm’dir.

M.Ö 7. Yüzyılda Miletosluların bu kıyıda Rhizios adlı bir ticaret kolonisi kurduğu bilinir. Önce Partların, MÖ 180’de de Pontus Krallığı’nın egemenliğine girdi. Yöre Pontus döneminde Sannika adıyla anıldı. MÖ 10’da başlayan Roma yönetimi sırasında Lazika bölgesinin sınırlan içinde kaldı. Kıyı ile iç kesimler arasındaki ticaret açısından önem taşıyan bu topraklar Bizans döneminde birçok kez Sasanilerin saldırısına uğradı. Bizanslılar 7. yüzyılda da süren Sasani saldırılarından yöreyi korumak için Hazarlardan yardım istedi. 8. yüzyılda Karadeniz kıyılarına yönelen Arap saldırılarını önleyen Hazarlar Bizans’la Rusya arasında ticaret ilişkisinin kurulmasına aracılık etti. Rize yöresi 10. yüzyılda Bizans’ın Khaldia Theması’nın sınırlan içindeydi. 11. yüzyıl sonlarında kısa bir süre Türkmenlerin eline geçtiyse de sonra tekrar Bizans’a bağlandı. Bir süre Danişmendliler ile Bizanslılar arasında el değiştirdi. Ardından 1204’te kurulan Trabzon İmparatorluğu’nun yönetimine girdi. Bu dönemde yöredeki ticaret Cenevizlerle Venediklilerin elindeydi. Yörenin batı kesimi 1461’de, öteki kesimleri ise 1509’da Osmanlı topraklarına katıldı.

16. ve 17. yüzyıllarda kıyı kesimi Abaza ve Gürcü korsanlarca yağmalandı. 1814’te Tuzcuoğullarının Rize’de başlattığı ayaklanma Osmanlı Devleti’ni 20 yıl uğraştırdı. Yöre 19. yüzyıl sonlarında Trabzon vilayetine bağlı Lazistan sancağının sınırları içindeydi. I. Dünya Savaşı sırasında 1915’te Rus donanması birçok kez Rize kıyılarını bombaladı. 9 Mart 1916’da başlayan Rus işgali 2 Mart 1918’de sona erdi. 1924’te il yapılan Rize 1933’te merkezi Rize kenti olmak üzere kurulan Çoruh ilinin sınırları içine alındı. 1936’da çıkarılan bir yasayla Çoruh ilinin merkezi Artvin’e taşındı ve Rize ayrı bir il oldu. Bu tarihi yöre Rize’ye hemen bir Rize otobüs bileti alarak gidebilirsiniz.

Antik Çağ’da bir Miletos ticaret kolonisi olarak kurulan kent Rhizios, Rhizus ve Rhiza adlarıyla anıldı. Rhiza Yunanca “dağ eteği” anlamına gelir. 19. yüzyıl sonlarında Lazistan sancağının merkezi olan kentin belediyesi 1878’de kuruldu. Osmanlı döneminde halkının küçük bir bölümü Rumlardan oluşan kentin başlıca ürünü Rize beziydi.

19. yüzyılda Rizelilerin bir bölümü yeni geçim olanakları aramak amacıyla Gürcistan ve Rusya’ya gitti. 1920’lerde memleketlerine dönen Rizelilerin birlikte getirdiği çay ve öteki bitkilere ait fidelerle tohumların ekimi, bitkisel üretimin çeşitlenmesine yol açtı. Çay üretiminin kent çevresi ile tüm ilde ancak 1950’lerde yaygınlaştı. Böylece Rize’nin ekonomik ve sosyal yaşamı canlandı. 1950’de 15.067 olan kent nüfusu 1960’ta 22.181’e, 1970’te 30.532’ye, 1980’de 43.407’ye, 1990’da 52.743’e ulaştı, 2000’de de 78 bini aştı.

Rize’ye; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Samsun, Erzurum illerine gidebilirsiniz. Sadece Rize otobüs biletleri almanız yeterlidir.

İlin batı kıyısındaki bir koyda kurulmuş olan kent kıyı yolu boyunca gelişmektedir. Kale eteğinden kent merkezine doğru sekilerle alçalan yerleşme alanı kıyıda çizgisel olarak genişler. Yamaçlarda bahçeli konutlara, kıyıda ise daha çok apartmanlara rastlanır. Resmi binalarla ticaret ve sanayi kuruluşlarının çoğu 1960’lardan sonra denizin doldurulmasıyla genişleyen kıyı kesiminde yer alır. Çay üretiminin geliştirilmesi, işlenmesi ve pazarlanmasından sorumlu Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çay-Kur) kenttedir.

Kentle ülkenin öteki merkezleri arasındaki ulaşım kara ve deniz yollarıyla sağlanır. Bir limanı olan kentten Karadeniz Sahil Yolu geçer. Kent Trabzon’a 75 km, Sarp sınır kapısına 104 km, Erzurum’a 354 km, Samsun’a 421 km, Mardin’e 775 km, Ankara’ya 840 km, İstanbul’a 1.158 km ve Çanakkale’ye 1.439 km uzaklıktadır. Kentteki yükseköğretim kurumları Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı Rize Eğitim Fakültesi, Rize Fen-Edebiyat Fakültesi, Rize İlahiyat Fakültesi ve Rize Su Ürünleri Fakültesi ile Rize Meslek Yüksekokulu’dur.

Kentteki önemli tarihsel yapılar 14. yüzyılda Cenevizlerin kurduğu sanılan Rize Kalesi ve her ikisi de 16. yüzyıla ait olan İslam Paşa (Kurşunlu) Camisi ile I. Selim’in (Yavuz) annesi Gülbahar Hatun’un yaptırdığı Gülbahar Camisi’dir. Rize otobüs bileti alarak bu tarihi yerleri daha yakından görebilirsiniz.

Ucuz otobüs bileti ile Rize’ye seyahat etmek için ilk olarak sitemizi ziyaret etmelisiniz. Neredennereye’de her zaman firmaların güncel bilet fiyatlarını ve indirimlerini bulabilirsiniz. Kampanyalardan haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı da takip edebilirsiniz. Aramanızı sitemizden yaparak size en uygun seferleri listeleyebilir ve bilet alımınızı tamamlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sitenin üst kısmında bulunan arama kutucuklarına seyahat bilgilerinizi girerek bilet ara butonuna tıklamanız. Böylece karşınıza tüm firmaların bilet fiyatları tek sayfada gelir ve siz seçiminizi fiyat karşılaştırması yaparak kolaylıkla yaparsınız. Biletinizi satın aldıktan sonra e-mail adresinize ve cep telefonunuza gelen onay mesajı ile biletinizi belirlediğiniz sefer için kullanabilirsiniz.

Rize sahip olduğu geniş ormanlık araziler ve doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. İndirimli otobüs bileti ile yola çıkabileceğiniz şehir  doğa turizmi seçenekleri ile ön plana çıkmaktadır. Aksu Gölleri, Ambarlı Yaylası, Anzer Yaylası, Aşıklar Köprüsü, Ciha Kalesi, Çağlayan Köprüsü, Çukurluhoca Medresesi, Kaçkar Dağı ve Kız Kalesi şehirde gezebileceğiniz yerlerden bazıları. Anzer Yaylası buradan elde edilen bal ile tanınmaktadır. Zahmetle elde edilen balın pek çok hastalığa yarar sağladığı söylenmektedir. Kaçkar Dağı bitki ve hayvan çeşitliliği bakımından en önemli alanların başında gelmektedir.

En Ucuz Rize Otobüs Biletleri İçin – NeredenNereye.Com!

Rize Otobüs Bileti
Rize - 5 Günlük Hava Tahmini
18 Oca Cuma
hafif kar yağışlı
8,2 °C
hafif kar yağışlı
19 Oca Cumartesi
açık
0 °C
açık
20 Oca Pazar
açık
0,1 °C
açık
21 Oca Pazartesi
hafif kar yağışlı
-0,2 °C
hafif kar yağışlı
22 Oca Salı
açık
5,6 °C
açık