Otobüs Firmaları
Bilet Fiyatları
 
40 TL
Bilet Al
48 TL
Bilet Al
50 TL
Bilet Al
50 TL
Bilet Al
50 TL
Bilet Al
50 TL
Bilet Al
50 TL
Bilet Al
55 TL
Bilet Al
58 TL
Bilet Al
60 TL
Bilet Al
60 TL
Bilet Al

Samsun Rize Otobüs Bileti

Samsun Rize Arası

  • Otobüs bileti fiyatları, seçtiğiniz güzergah için en ucuz 40,00 TL'den başlamaktadır, üstelik 6 ay taksit seçeneğiyle!
  • Kaç kilometredir? Bu rota 421 km'dir.
  • Kaç saat sürmektedir? Bu rota ortalama 6sa 1dk sürer.
  • Bu güzergahta günlük ortalama 11 firma sefer düzenlemektedir. Samsun Rize arası giden otobüs firmaları ortalama 16 sefer düzenlenmektedir.
  • Bu güzergah için en popüler firma Metro Turizm firmasıdır.

Samsun Rize otobüs bileti, en ucuz fiyatlar ile NeredenNereye.com'da! Kredi kartı veya banka kartınızla Samsun Rize otobüs biletinizi online satın alabilirsiniz. Samsun Rize otobüs firmaları arasından dilediğini seç, otobüs biletini kolayca al!

Samsun Rize Otobüs Biletleri

 Samsun Rize otobüs bileti mi aradınız? Samsun Rize otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz bilet fiyatları ile burada!

Yüzölçümü 678 km2 olan Çamlıhemşin ilçesi kuzeyde Pazar ilçesi, doğuda Ardeşen ilçesi, güneyde Erzurum ili, güneybatıda İkizdere ve Çayeli, batıda da Hemşin ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe topraklarını Karadeniz’e paralel bir biçimde uzanan ve güneyde bir duvar gibi yükselen Kaçkar Dağı engebelendirir. Bu dağdan kaynaklanan kısa ve hızlı akışlı akarsulardan başlıcası Fırtına Deresi’dir. 1994’te kurulan Kaçkar Dağları Milli Parkı’nın bir bölümü ilçe sınırları içindedir.

Çamlıhemşin sosyoekonomik açıdan Rize’nin en az gelişmiş ilçelerinden biridir. Yüzey şekilleri, bitkisel üretimi ve yerleşimi büyük ölçüde sınırlar. İlçenin erkek nüfusunun önemli bir bölümü Cumhuriyet’ten önce çalışmak üzere Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki kentlerine göç ederdi. Mevsimlik göçlerin yanı sıra uzun süreli göçler de söz konusuydu. 1917 sonrasında bu göç hareketi İstanbul, Ankara gibi büyük merkezlere yöneldi. Günümüzde de nüfus yitiren ilçeler arasında yer almaktadır. İlçede başlıca geçim kaynağı mera hayvancılığıdır. En çok sığır ve koyun yetiştirilir. Hayvanlar Mayıs-Eylül arasında 2.000 m’den daha yüksek kesimlerdeki yaylalara çıkarılır. Hayvancılık tek başına yeterli gelir getirmediğinden bu dönemde bazı aile üyeleri köyde kalarak ailenin tüketimine yönelik bitkisel üretimle uğraşır. Çay kampanyası döneminde hemen her aileden birkaç kişi mevsimlik işçi olarak kıyı kesimindeki çay bahçelerinde çalışmaya gider. Arıcılık da yaygındır. Orman varlığının zenginliğine karşın ormancılık fazla önem taşımaz. Bütün Karadeniz Bölgesi’nde olduğu gibi Çamlıhemşin’de de dağınık bir yerleşme dokusu görülür. Çok sayıda köy altı yerleşme bulunduğu gibi, aynı köy içinde yer alan birimlerin arasındaki mesafeler de fazladır. Kaçkar Dağı ile çevresi hem bitki toplulukları hem de trekking ve dağcılık gibi doğa sporları açısından ilgi gören bir alan olduğundan turizm açısından önem taşır. Ama bu konuda gereken yatırımlar yapılmadığı gibi hidroelektrik santral yapılması amacıyla Fırtına Deresi vadisindeki ormanların bir bölümü tahrip edilmiş durumdadır.

Bizans yönetiminin ardından 1204’te kurulan Trabzon İmparatorluğu’nun sınırları içinde kalan yöre 1509’da Osmanlı topraklarına katıldı. Osmanlı dönemi sonlarında halkının bir bölümü Ermenice konuşan Müslümanlardan oluşan ve Cumhuriyet döneminde Hemşin (Çamlıca) adıyla Ardeşen’e bağlı bir bucak olan Çamlıhemşin 1960’ta ilçe yapıldı. İlçe merkezinin belediyesi ise 1955’te kuruldu.

Fırtına Deresi vadisini izleyen 21 km’lik bir yolla Karadeniz kıyı yoluna bağlanan Çamlıhemşin Kasabası hem yönetsel bir merkez hem de küçük bir pazaryeridir. Kasaba, il merkezi Rize’ye 65 km uzaklıktadır.

Kasabanın 40 km güneyindeki bir tepede bulunan Kale-i Bala’nın (Varoş Kale) bazı kaynaklara göre MÖ 200’lerde, bazılarına göre de ortaçağda yapıldığı ileri sürülür. İlçe merkezinin 15 km güneyindeki bir kaya kütlesinin en yüksek noktasında inşa edilmiş olan ünlü Zil Kalesi’nin ise ortaçağ sonlarına ait olduğu sanılmaktadır. 

Samsun Rize otobüs bileti mi aradınız? Samsun Rize otobüs firmaları ve seferleri, en ucuz Samsun Rize otobüs bileti fiyatları burada!
Popüler Firmalar Fiyat
Öz Elbistan 40 TL
Mavi Karadeniz Turizm 48 TL
Tokat Yıldızı 50 TL
Yeni As Bafra Turizm 50 TL
Özgül Bafra 50 TL
- HEMEN SATIN AL ! -
  Samsun Hakkında
Nüfus:
1,261,810
Yüzölçümü:
9.364,10 km²
Plaka:
55
Telefon kodu:
(362)
Otogar:
Samsun Otogarı
  Rize Hakkında
Nüfus:
204,194
Yüzölçümü:
3.921,98 km²
Plaka:
53
Telefon kodu:
(464)
Otogar:
Rize Otogarı
Sessiz Kalmayın!
Firmaya verdiğiniz puanı, yorumlarınızı ve şikayetlerinizi bizimle paylaşın!

Yorum yazabilmek için aşağıdaki formu kullanarak giriş yapmanız gerekmektedir.